2011-12-02T07:11:06+01:00 eOstroleka.pl
Ostrołęka,

Najlepsza stypendystka z Ostrołęki odebrała list gratulacyjny

REKLAMA
fot. mazovia.pl
REKLAMA

14 najlepszych tegorocznych stypendystów odebrało w czwartek umowy stypendialne, natomiast 7 najzdolniejszych ubiegłorocznych stypendystów otrzymało wyróżnienia oraz listy gratulacyjne. Była to także doskonała okazja do zaprezentowania ich osiągnięć.

Wielu uczniów na Mazowszu, mimo iż osiąga sukcesy w nauce, nie ma wystarczających środków, aby w pełni rozwijać swoje zainteresowania. Taką szansę daje im stypendium unijne dla najzdolniejszych uczniów.

W tym roku o stypendia otrzyma 536 najzdolniejszych uczniów. Z ubieganiem się o stypendia najlepiej poradzili sobie uczniowie z subregionu radomskiego - stypendia będzie pobierało tam aż 171 uczniów. Na drugim miejscu znalazła się młodzież z subregionu ostrołęckiego - w sumie 95 uczniów. W subregionie warszawskim i okołowarszawskim stypendia będzie pobierało 92 uczniów, w siedleckim - 83, ciechanowskim - 62, natomiast płockim - 33.

Stypendia zostały przyznane na okres 12 miesięcy, czyli od 1 września 2011 r. do 31 sierpnia 2012 r. Łączna kwota stypendium to 4 560 zł, czyli 380 zł miesięcznie. Uczniowie będą mogli przeznaczyć je m.in. na zakup pomocy naukowych, sprzętu komputerowego czy opłacenie kursów języków obcych.
Każdy uczeń będzie rozwijać swoje zainteresowania i umiejętności pod kierunkiem nauczyciela-opiekuna. Nauczyciel pomoże uczniowi dobrze wykorzystać stypendium. Będzie również na bieżąco monitorować jego osiągnięcia edukacyjne. Każdy z nauczycieli otrzyma jednorazowe wynagrodzenie za pracę z uczniem. Wyniesie ono 1000 zł brutto.

Podczas spotkania 7 najlepszych uczniów z ubiegłorocznej edycji programu stypendialnego odebrało listy gratulacyjne. Była to także doskonała okazja do zaprezentowania osiągnięć uczniów. W ubiegłym roku, dzięki stypendiom uczniowie mogli pogłębiać swoją wiedzę i realizować wiele ciekawych projektów.
Podczas konferencji swoje osiągnięcia mieli możliwość zaprezentować:

- uczeń liceum z Pułtuska, który przedstawił swój projekt pt. „Matematyka narzędziem w rękach fizyka, wykorzystanie metod matematycznych do analizy problemów fizycznych”;

- uczeń gimnazjum z Mińska Mazowieckiego, który przedstawił swój projekt pt. „Czy i w jaki sposób można modelować przyrodę?”;

- uczennica liceum z Ostrołęki, która przedstawiła swój projekt pt. „Promocja zdrowia profilaktyki chorób związanych z nieprawidłowym odżywianiem się”;

- uczennica zespołu szkół w Gostyninie, która przedstawił swój projekt pt. „Zakładanie działalności gospodarczej”;

- uczennica gimnazjum w Ciepielowie, która przedstawił swój projekt pt. „Życie w układzie słonecznym”;
uczeń zespołu szkół ponadgimnazjalnych z Siedlec, który przedstawił swój projekt pt. „Teorie mikroświata i makroświata”;

- uczeń liceum z Legionowa, który przedstawił swój projekt pt. „Mózg - najgenialniejsza konstrukcja na świecie”.

Stypendia unijne dla uczniów to jedne z bardziej oczekiwanych działań w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki. Pomoc skierowana jest do młodzieży uzdolnionej, pochodzącej z niezamożnych rodzin.

W tym roku szkolnym na stypendia zarezerwowano ok. 3 mln zł. Alokacja środków finansowych na realizację projektu stypendialnego w latach 2007-2013 w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki wynosi15 mln zł.
 

Projekt realizowany jest przez Departament Edukacji Publicznej i Sportu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego w Warszawie w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki 2007 - 2013 - Priorytetu IX - Rozwój wykształcenia i kompetencji w regionie, Działania 9.1 Wyrównywanie szans edukacyjnych i zapewnienie wysokiej jakości usług edukacyjnych świadczonych w systemie oświaty, Poddziałania 9.1.3. Pomoc stypendialna dla uczniów szczególnie uzdolnionych.

REKLAMA
Zobacz również
Kalnedarz imprez
lipiec 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
 29  30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31  1  2