eOstroleka.pl
Ostrołęka,

"Narew 2021". Ćwiczenia przeciwpowodziowe na dużą skalę [WIDEO, ZDJĘCIA]

REKLAMA
zdjecie 9637
REKLAMA
zdjecie 9637

To były ćwiczenia przeciwpowodziowe na niespotykaną dotąd skalę. Strażacy, żołnierze WOT, policjanci i pracownicy miejskich służb sprawdzali się w sytuacji kryzysowej, jaką bez wątpienia jest wystąpienie powodzi. Manewry sprawdziły gotowość służb do realnych działań.

Scenariusz ćwiczeń "Narew 2021" był następujący:

Na obszarze północno-wschodniej i wschodniej części kraju oraz za wschodnią granicą RP od początku sierpnia trwają ciągłe opady. Wielkość opadów waha się w granicach od 10 – 30 l/m2 w ciągu doby. Powoduje to znaczny przyrost wody w rzekach zlewni środkowej Wisły. Zbiornik wodny (zalew) „Siemianówka” jest przepełniony, co wymusza stałe upuszczanie nadmiaru wód opadowych do rzeki Narew, aby nie dopuścić do przerwania zapory. Na całej długości rzeki oraz jej dopływach notuje się przekroczenia stanów ostrzegawczych z tendencją wzrostową. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej w związku z opadami wydał ostrzeżenia hydrologiczne dla dorzecza górnej i środkowej Wisły oraz całych dorzeczy Bugu i Narwi. Fala powodziowa o wysokości ok. 120 cm minęła w dniu dzisiejszym miasto Nowogród i w ciągu 2 dób dotrze do Ostrołęki.

Manewry prowadzone były na dużą skalę. Uczestniczyli w nich członkowie Miejskiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego, pracownicy Urzędu Miasta, pracownicy Wód Polskich, strażacy (PSP i ochotnicy), policjanci, straż miejska, inspektorzy WIOŚ, Wojska Obrony Terytorialnej czy miejskie jednostki, a także uczniowie klas mundurowych ZSZ nr 2 w Ostrołęce. 

Zobacz zapis naszej transmisji na żywo z ćwiczeń:

Przećwiczono m.in. sytuację wypadku, w trakcie którego doszłoby do oderwania zbiornika paliwa z samochodu ciężarowego, a większość paliwa z wodami opadowymi przedostawałaby się do kanalizacji deszczowej i rzeki Czeczotka. W związku z tym ćwiczeniem czasowo zablokowany był rano dojazd na osiedle Wojciechowice.

Ćwiczenia przeprowadzono też w rejonie wału przeciwpowodziowego i Mostu Madalińskiego. Polegały m.in. na wzmocnieniu i zabezpieczeniu wału przeciwpowodziowego, ewakuacji ludności oraz sprawdzenie procedur wystąpienia powodzi na terenie miasta. Służby zabezpieczały wał przed przerwaniem. 

Materiał filmowy 1 :

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
Kalendarz imprez
lipiec 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
dk1 dk2 dk3 dk4 dk5 dk6 dk7
 8 dk9 dk10 dk11 dk12 dk13 dk14
dk15 dk16 dk17 dk18 dk19 dk20  21
 22  23  24  25  26  27 dk28
 29  30  31  1  2  3  4
×