zdjecie 8795
2018-09-11T15:14:19+02:00 eOstroleka.pl
Ostrołęka,

Narodowe Czytanie: „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego [ZDJĘCIA]

REKLAMA
fot. Muzeum Kultury Kurpiowskiej
REKLAMA
0
2
3

W sobotnie południe, na placu przy D.H. Kupiec oraz na Fortach Bema odbyła się kolejna edycja ogólnopolskiej akcji "Narodowe Czytanie". Tym razem ostrołęczanie wspólnie czytali "Przedwiośnie" Stefana Żeromskiego. Powieść na Fortach Bema czytał m.in. aktor Michał Piela a na scenie przy „Kupcu” czytającym towarzyszyli aktory Ostrołęckiej Sceny Autorskiej.

Swoje spotkania w ramach Narodowego Czytania przygotował samorząd Ostrołęki oraz samorząd powiatu wspólnie z Muzeum Kultury Kurpiowskiej. Pierwsza z imprez odbyła się a scenie przy D.H. Kupiec a druga na Fortach Bema.

Swój ulubiony kawałek lektury mógł zaprezentować każdy. Jako pierwsi na scenie przy „Kupcu” pojawili się prezydent Janusz Kotowski z żoną Ewą, którzy przeczytali pierwszy rozdział. Po "Przedwiośnie" sięgnęli także m.in. Ewa i Mirosław Rosakowie, Krystyna i Jerzy Grabowscy, Bogdan Piątkowski - dyrektor OCK, Jadwiga Nowicka - prezes TPO, Ryszard Żukowski - przewodniczący Komisji Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Muzeum Kultury Kurpiowskiej do wspólnego czytania „Przedwiośnia” zaprosiło aktora Michała Pielę, znanego z serialu „Ojciec Mateusz”. Byli także samorządowcy z powiatu – wicestarosta Krzysztof Parzychowski, pracownicy muzeum oraz mieszkańcy Ostrołęki i okolic. Imprezie towarzyszyły warsztaty plastyczne, gdzie przybyli goście mogli wykonać patriotyczne wianki oraz namalować witraż przedstawiający szklane domy - symbol marzeń Seweryna Baryki o wolnej Polsce. Dodatkowo na uczestników spotkania czekały karty edukacyjne z informacjami o życiu i twórczości artysty oraz quiz wiedzy o Stefanie  Żeromskim. Uczestnicy spotkania mogli przystawić na prywatnym egzemplarzu „Przedwiośnia” okolicznościową pieczęć.

„Przedwiośnie" to ostatnia powieść Stefana Żeromskiego, która została opublikowana w 1924 roku. Pisarz dokonał w niej bilansu pierwszych lat niepodległości Polski, zwracając uwagę na entuzjazm, chęć odbudowy państwa, ale także na błędy i zaniechania. Książka stanowiła zachętę do wspólnej debaty nad kształtem II Rzeczypospolitej.

REKLAMA

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
Zobacz również
Kalnedarz imprez
maj 2021
PnWtŚrCzPtSoNd
 26  27  28  29  30  1  2
dk3  4  5 dk6  7  8  9
 10  11  12  13  14  15  16
 17  18  19  20  21  22  23
 24  25  26  27  28 dk29 dk30
 31  1  2  3  4  5  6
Dzisiaj:
Brak wydarzeń
×