2022-11-23T11:36:00+01:00 eOstroleka.pl
Ostrołęka,

Narwiańskie Zaduszki Literackie. Wspomnienie Tadeusza Franciszka Machnowskiego [ZDJĘCIA]

REKLAMA
Narwiańskie Zaduszki LiterackieNarwiańskie Zaduszki Literackie
REKLAMA
0
0
12

Za nami kolejne Narwiańskie Zaduszki Literackie zorganizowane przez Wyższą Szkolę Administracji Publicznej. Tym razem były okazją do wspomnienia poety Tadeusza Franciszka Machnowskiego.

Zaduszki literackie zostały zorganizowane przy współpracy z lokalnymi literatami. Uroczystość uświetniła ostrołęcka młodzież, przedstawiając sylwetkę poety Tadeusza Franciszka Machnowskiego recytując jego twórczość.

Gości witali Jego Magnificencja Rektor dr Michał Fajst, Anna Sobiech – pełnomocnik Rektora ds. promocji uczelni oraz dyrektor uczelnianej biblioteki. Wiersze Tadeusza Franciszka Machnowskiego recytowali wspaniale uczniowie ostrołęckich szkół. Muzyczną oprawę zapewnił Wojciech Dudkowski. Wzruszającą pieśń wykonała jedna z ukraińskich uczennic. Uroczystość poprowadzili dyrektor Anna Sobiech oraz Jakub Rutka. Tadeusza Franciszka Machnowskiego wspominali dr Jerzy Kijowski, Barbara Wojciulewicz, Barbara Zakrzewska, Wiesław Szczubełek, Stanisław Kałucki Dariusz Łukaszewski, Bogumiła Jarka, Znakomity wierszy poświęcony zmarłemu Poecie przeczytała Katarzyna Fabisiewicz. Nie zabrakło wielu jeszcze innych Gości, znajomych, Przyjaciół, wielbicieli poezji Tadeusza. Dobrą okazją do spotkania było wydanie zbioru wierszy „ Lipcowe skrzypce”, który to zbiór mocno przywołał Tadeusza Franciszka Machowskiego. Książkę zawdzięczamy Irenie Knapik-Machnowskiej, opiekującej się dorobkiem poetyckim Poety.

Zaduszki Literackie pod patronatem Prezydenta Miasta Ostrołęki – Łukasza Kulika odbyły się 23 października 2022 r. w gmachu Uczelni, przy ul. Janusza Korczaka 73.

REKLAMA
Zobacz również

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
~Xdd, 16:55 23-11-2022,   -
 Kto robi zdjęcia na tą stronę ?
odpowiedz   •   oceń :     •   zgłoś
~X, 17:53 23-11-2022,   -
tę stronę  
odpowiedz   •   oceń :     •   zgłoś
~Barbara, 18:24 23-11-2022,   62%
Było bardzo ciekawie, młodzież z dużym zaangażowaniem recytowała lub czytała teksty T. F. Machnowskiego, warto było posłuchać wspomnień osób, które go pamiętają, ale dla mnie najpiękniej i najbardziej wzruszająco zabrzmiała dumka ukraińska  o synku na wojnie w wykonaniu dziewczynki z Ukrainy... To wspaniale, że przybysze dzielą się z nami pięknem. Dziękuję organizatorom i pozdrawiam.  
odpowiedz   •   oceń :     •   zgłoś
~zniesmaczony, 20:31 23-11-2022,   27%
@~Barbara To już jakaś aberracja, zbiorowy obłęd, aby na każdej uroczystości, imprezie, akademii, występowali Ukraińcy. Czy podczas bombardowań Iraku cy Jugosławii przez Amerykanów, w każdej polskiej uroczystości, uczestniczyli Irakijczycy czy Jugosławianie, a amerykańscy agresorzy byli wyklinani?
odpowiedz   •   oceń :     •   zgłoś
~Barbara, 21:19 23-11-2022,   67%
@~zniesmaczony Ta dumka pięknie się wpisywała w miłość T. F. Machnowskiego do przyrody, bo tam matka błagała rzekę i słońce, by syneczek wrócił z wojny... A p. Tadeusz też dużo pisał o doświadczeniach wojennych. Zatem dlaczego nie skorzystać z piękna, które mogą nam dać Ukraińcy? Nie da się już zatrzymać mieszania się narodów, trzeba to z pokorą i miłością bliźniego  zaakceptować... Pozdrawiam.
odpowiedz   •   oceń :     •   zgłoś
~zniesmaczony, 21:33 23-11-2022,   40%
@~Barbara "Piękno, które mogą nam dać Ukraińcy?" Znajdź mi chociaż jedną pozytywną ocenę Ukraińców, wyrażoną przez starsze osoby, które znają z autopsji Ukraińców.
Obawiam się, że gdy oni urosną w Polsce w siłę, (już panoszą się ponad miarę), prędzej poczęstują nas nożem w plecy, niż jakimkolwiek "pięknem". Pozdrawiam.
odpowiedz   •   oceń :     •   zgłoś
~A., 23:02 23-11-2022,   27%
@~Barbara To rzeczywiście musiało być wzruszające przeżycie słuchać tej ukraińskiej dziewczynki, ale może jako Polacy też wzruszymy się losem polskich dzieci pomordowanych w okrutny sposób przez banderowskich przodków ukraińskich dzieci?  Nie wiedzieć dlaczego, jakoś ostatnio wzruszamy się losem ukraińskich dzieci, a zapominamy o losie polskich dzieci. Polskie dzieci nie warte uwagi?

"23 października 1944 r. - we wsi Trójca pow. Śniatyn, Ukraińcy z sotni "Rizuna" spalili gospodarstwa polskie oraz zamordowali 86 Polaków (głównie kobiety i dzieci, ponieważ mężczyźni byli powołani do WP), 1 żydówkę, którą ukrywali Polacy oraz 9 Ukraińców.

Wspomina Józef Laskowski:
"Przez szczeliny w ścianie widziałem, jak wyprowadzono z chaty moich teściów. Kazano im przynieść miski na krew. Teściowi obcięto rękę, a teściowej pierś, szybko skonali”.
Józef Dadyński dodaje:
"Najbardziej torturowany był Marcinkowski. Jego żona, Petronela, która cudem ocalała, opowiadała później, że przywiązano jej męża drutem kolczastym do sieczkarni, jej kazano trzymać przy nim zapaloną świeczkę, a oni rzucali w niego nożami".
Kolejny świadek wydarzeń:
"Następnego dnia ja z bratem Józefem poszliśmy z Zabłutowa do Trójcy dowiedzieć się, co się stało z mamą. Idąc przez wieś widzieliśmy trupy pomordowanych Polaków. Widziałem leżącego w przydrożnym rowie mojego kolegę, którego imienia i nazwiska nie pamiętam. Leżał na plecach. W twarz miał wbitą siekierę. Był w moim wieku, miał 10 lat. Widziałem także na drodze klęczącą nago 18-letnią dziewczynę, mieszkankę Trójcy. Nazwiska jej nie pamiętam. Nie żyła, ale trwała w pozycji klęczącej. Miała wyłupione oczy oraz zerwaną skórę z piersi i obu rąk od łokci do dłoni. /.../ Przy kościele zobaczyliśmy zamordowana naszą sąsiadkę wraz z mężem. Z tego co pamiętam, to nazywali się Grubińscy, ale pewien tego nie jestem. Przed kościołem widziałem zwłoki kilkudziesięciu osób. Zostały zamordowane siekierami, nożami, łomami i innymi twardymi narzędziami. Nie byli zastrzeleni. Widziałem w wózku dziecięcym zamordowana 2-letnią dziewczynkę, córkę Grubińskich, która miała wbity w brzuch nóż. Po wejściu do kościoła zobaczyliśmy również wiele ciał zamordowanych ludzi. Dorośli mówili, że ci w kościele zginęli od granatów wrzucanych do środka przez bandytów. Zamknęli się przed atakującymi. Uciekłem z tego kościoła, gdyż widok porozrywanych ciał był straszny. Te widoki były tak straszne, że przez wiele lat śniły mi się ciała pomordowanych i pościg bandytów za nami i noc w noc budziłem się zlany potem".
odpowiedz   •   oceń :     •   zgłoś
~Barbara, 09:33 24-11-2022,   67%
@~A. Ja wzruszam się losem każdego krzywdzonego dziecka, także tych pracujących w kopalniach kobaltu w Afryce czy zatrudnianych w burdelach... Niektórzy ludzie są bestiami, ale są też inni - wspaniali, i takimi warto być albo się w takich zamieniać... Każdy ma szansę poprawy.  O zbrodniach Ukraińców napisano wiele, nakręcono filmy ku przestrodze, ale skoro jest kolejna wojna, to mało skuteczne. Każdy musi pracować nad sobą sam i chcieć być dobrym człowiekiem. Takich cenię w każdym narodzie, także wśród Rosjan. Pozdrawiam.
odpowiedz   •   oceń :     •   zgłoś
~Magda, 20:39 23-11-2022,   50%
Czy naprawdę trzeba robić tyle zdjęć na każdym wydarzeniu? Ruszyć się nie można w Ostrołęce bo wszędzie polowanie żeby ci zdjęcie zrobić.
odpowiedz   •   oceń :     •   zgłoś
~???, 10:59 24-11-2022,   -
A co z obecnością żony poety?
odpowiedz   •   oceń :     •   zgłoś
~Zadumam, 11:07 24-11-2022,   25%
Też myślę, że te 'dumki" po wydarzeniach w Przewodowe, są"aberracją", akurat przy tej poezji,związanej z przyrodą Narwii
odpowiedz   •   oceń :     •   zgłoś
~Zaduma, 11:39 24-11-2022,   67%
Znad Bugu,znad Narwi
Bug to także piękna rzeka,
rzeka na styku wojennej pożogi  
odpowiedz   •   oceń :     •   zgłoś
Serwis eOstroleka.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Kalendarz imprez
listopad 2022
PnWtŚrCzPtSoNd
 31  1 dk2 dk3 dk4 dk5 dk6
dk7 dk8 dk9 dk10 dk11 dk12 dk13
dk14 dk15 dk16 dk17 dk18 dk19 dk20
dk21 dk22 dk23 dk24 dk25 dk26 dk27
dk28 dk29 dk30  1  2  3  4
×