zdjecie 2007
zdjecie 2007
zdjecie 2007
2020-10-21T17:31:48+02:00 eOstroleka.pl
Ostrołęka,

NASZ NEWS. Krystyna K. przeszła prawdziwe piekło. Ostrołęcki sąd wydał wyrok

REKLAMA
REKLAMA
1
0
40

Przed Sądem Okręgowym w Ostrołęce zapadł wczoraj wyrok w sprawie śmierci mieszkanki gminy Łyse Krystyny K., do której doszło w kwietniu 2019 roku w Dębach. Oskarżeni byli syn i mąż zmarłej kobiety. Choć postawiono im zarzut zabójstwa, to jednak sąd zdecydował inaczej - wymierzył im karę za znęcanie się i spowodowanie ciężkiego uszczerbku na zdrowiu, którego następstwem była śmierć kobiety.

Do śmierci Krystyny K. doszło 19 kwietnia 2019 roku w Dębach (gm. Łyse, pow. ostrołęcki). W toku śledztwa prokuratura ustaliła, że kobieta w rodzinnym domu przechodziła piekło. Znęcano się nad nią, co spowodowało trzy próby samobójcze. Do eskalacji konfliktu rodzinnego miało dojść feralnego dnia.

Tego dnia mężczyźni brutalnie pobili pokrzywdzoną: kopali po głowie i innych częściach ciała oraz dusili. Następnie unieruchomili ją dociskając do podłoża i odgięli silnie kręgosłup szyjny do tyłu. Doprowadzili do złamania kręgosłupa szyjnego, krwawienia wewnętrznego, obrzęku mózgu, licznych obrażeń głowy. Biegły patomorfolog stwierdził, że bezpośrednią przyczyną zgonu Krystyny K. był wstrząs urazowy w następstwie złamania kręgosłupa szyjnego oraz obrzęk rdzenia kręgowego i obrzęk mózg

- informowała w komunikacie Prokuratura Okręgowa w Ostrołęce. Było to w marcu 2020 roku, kiedy to skierowano akt oskarżenia do sądu przeciwko Ryszardowi K. (mąż ofiary) i Mariuszowi K. (syn ofiary).

Jak informowała prokuratura, na etapie składania aktu oskarżenia Ryszard Stanisław K. przyznał się częściowo do zarzutu znęcania się nad żoną, natomiast nie przyznał się do jej zabójstwa. Mariusz K. przyznał się do zarzutu znęcania się nad matką oraz częściowo do zarzutu zabójstwa matki. - Obaj oskarżeni zostali poddani badaniom przez biegłych lekarzy psychiatrów. Biegli nie stwierdzili u oskarżonych choroby psychicznej, ani upośledzenia umysłowego czy innego zakłócenia czynności psychicznych - wyjaśniali śledczy z ostrołęckiej prokuratury.

Jak się dowiedzieliśmy, we wtorek 20 października Sąd Okręgowy w Ostrołęce wydał wyrok w tej bulwersującej sprawie. Sąd uznał Mariusza K. (syna zmarłej) za winnego znęcania fizycznego i psychicznego nad matką, jak również tego, że 19 kwietnia 2019 roku uderzał ją w głowę i kopał po całym ciele, a następnie odgiął jej kręgosłup szyjny do tyłu, co spowodowało szereg obrażeń. Sąd nie zdecydował się jednak na skazanie Mariusza K. za czyn z art. 148§1kk, czyli zabójstwo. Wymierzył mu bowiem karę za znęcanie się (art. 207§1kk) i spowodowanie ciężkiego uszczerbku na zdrowiu, którego następstwem jest śmierć człowieka (art. 156§3kk). Kara łączna - siedem lat pozbawienia wolności.

Drugim oskarżonym był Ryszard K., mąż ofiary. Sąd uznał go za winnego, że upozorował śmierć Krystyny K. poprzez powieszenie i w taki sposób zacierał ślady przestępstwa popełnionego przez swojego syna Mariusza K. Za to Ryszardowi K. wymierzono karę roku pozbawienia wolności, do tego doszła też kara 6 miesięcy pozbawienia wolności za znęcanie się nad Krystyną K. od 2014 roku do kwietnia 2019 roku. Sąd połączył obie kary i wymierzył mu karę łączną - jednego roku pozbawienia wolności. Tym samym Ryszard K. może wyjść już na wolność, gdyż na poczet kary zaliczono mu okres pozbawienia wolności w sprawie (tymczasowe aresztowanie) i dzięki temu karę uznano za wykonaną.

Obaj oskarżeni - Mariusz K. i Ryszard K. - będą musieli zapłacić po tysiąc złotych trzem osobom w ramach "obowiązku naprawienia szkody w części". Z kolei pomoc prawna z urzędu oraz koszty sądowe przeszły na rachunek Skarbu Państwa. Wyrok jest nieprawomocny.

REKLAMA

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
Zobacz również
Kalnedarz imprez
sierpień 2021
PnWtŚrCzPtSoNd
 26  27  28  29  30  31 dk1
dk2 dk3 dk4 dk5 dk6 dk7 dk8
dk9 dk10 dk11 dk12 dk13 dk14 dk15
dk16 dk17 dk18 dk19 dk20 dk21 dk22
dk23 dk24 dk25 dk26 dk27 dk28 dk29
dk30 dk31  1  2  3  4  5
×