2016-01-21T18:18:50+01:00 eOstroleka.pl
Polska,

 Spotkanie premier Szydło z przedstawicielami klubów parlamentarnych. Bez kompromisu ws. TK

REKLAMA
fot. P. Tracz/KPRMfot. P. Tracz/KPRM
REKLAMA

Debata w Parlamencie Europejskim, propozycja kompromisu wokół Trybunału Konstytucyjnego oraz kryzys migracyjny w Unii Europejskiej były tematami czwartkowych rozmów w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Na zaproszenie premier Beaty Szydło odpowiedziały wszystkie kluby parlamentarne.

"Chcemy rozstrzygać polskie sprawy w polskim domu" – mówiła Beata Szydło. Premier poinformowała, że z klubami parlamentarnymi rozmawiała o kwestiach dotyczących działań podejmowanych na forum europarlamentu przez polityków różnych frakcji. Zdaniem premier, sprawa debaty o Polsce ma przykryć najpoważniejszy problem Unii Europejskiej, jakim jest problem migrantów. Premier dodała, że Platforma Obywatelska dała sobie dwa tygodnie na podjęcie decyzji w sprawie poparcia rezolucji Parlamentu Europejskiego przeciw Polsce. "To gra polityczna, która szkodzi Polsc"e – podkreśliła premier. "Na arenie Unii Europejskiej zajmujmy się tym, co jest problemem Europy, a dzisiaj problemem Europy nie jest Polska" – zaapelowała premier Beata Szydło.

Zobacz film Beata Szydło o odrzuconej propozycji kompromisu wokół Trybunału Konstytucyjnego »
Odrzucona propozycja kompromisu wokół Trybunału Konstytucyjnego

"W naszej ocenie nie ma w tej chwili sporu i problemu prawnego, jeśli chodzi o Trybunał Konstytucyjny, ale jest spór polityczny, który jest podgrzewany, podtrzymywany i niestety został przeniesiony na grunt europejski"  – mówiła premier Szydło. Na spotkaniu z posłami premier zaproponowała taki mechanizm wyboru sędziów Trybunału Konstytucyjnego, który dałby większość opozycji. Premier dodała, że przedstawiciele opozycyjnych klubów parlamentarnych, poza klubem Kukiz’15, odrzuciły zaproponowany kompromis.

Polska sprzeciwia się mechanizmowi automatycznej relokacji uchodźców

"Zasadniczym problemem dziś w Europie jest sprawa emigrantów z Bliskiego Wschodu i północnej Afryki" – podkreślił minister spraw wewnętrznych i administracji  Mariusz Błaszczak, który również wziął udział w rozmowach z klubami parlamentarnymi. Podczas konferencji prasowej minister poinformował o rezultatach spotkania ministrów spraw wewnętrznych państw Grupy Wyszehradzkiej oraz Słowenii, Macedonii i Serbii, które odbyło się 19 stycznia 2016 r. "Moją misją było przede wszystkim odbudowanie zaufania i solidarności" – mówił szef resortu spraw wewnętrznych. Podkreślił, że na jego wniosek do deklaracji kończącej obrady, zostały dopisane dwa sformułowania. Pierwsze z nich dotyczyło tego, że Grupa Wyszehradzka sprzeciwia się mechanizmowi automatycznej relokacji. Ponadto, na wniosek ministra Błaszczaka, w dokumencie znalazły się zapisy, że państwa, które są celem emigracji (czyli kraje Europy Zachodniej) powinny zmienić swoją politykę azylową, ponieważ dotychczasowa jest czynnikiem przyciągającym kolejne fale emigrantów. Minister Błaszczak mówił, że Unia Europejska musi mieć wspólny cel rozwiązania problemu migracyjnego.  
Uczestnicy spotkania

W spotkaniu z Prezes Rady Ministrów uczestniczyli przedstawiciele wszystkich klubów parlamentarnych. Premier Beacie Szydło towarzyszyli:

    szefowa gabinetu politycznego  Elżbieta Witek,
    minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Błaszczak,
    wiceszef ministerstwa spraw zagranicznych Konrad Szymański,
    Sekretarz Rady Ministrów Jolanta Rusiniak
    rzecznik prasowy rządu Rafał Bochenek.

W spotkaniu udział wzięli również:  

    szef klubu PiS Ryszard Terlecki i wiceprzewodniczący klubu PiS Marek Suski,
    szef klubu PO Sławomir Neumann i wiceprzewodniczący klubu PO Rafał Trzaskowski,
    szef klubu Kukiz'15 Paweł Kukiz, wiceprzewodniczący klubu Kukiz’15 Marek Jakubiak oraz poseł klubu Kukiz’15 Tomasz Rzymkowski,
    szef klubu Nowoczesnej Ryszard Petru,
    wiceprzewodniczący klubu PSL Andżelika Możdżanowska i Marek Sawicki.

Było to drugie spotkanie premier Beaty Szydło z przedstawicielami klubów parlamentarnych.

Źródło: premier.gov.pl
REKLAMA
Zobacz również
Kalendarz imprez
marzec 2023
PnWtŚrCzPtSoNd
 27  28 dk1 dk2 dk3 dk4 dk5
dk6 dk7 dk8 dk9 dk10 dk11 dk12
dk13 dk14 dk15 dk16 dk17 dk18 dk19
dk20 dk21 dk22 dk23 dk24 dk25 dk26
dk27 dk28 dk29 dk30 dk31  1  2
×