2009-08-02T17:10:36+02:00 eOstroleka.pl 10 0 0 -
,

Nie daj się oszukać!

REKLAMA
REKLAMA
1
Najlepszy komentarz
~sam, 15:00 19-11-2009,   -
dobre heheh kto jest taki głupi żeby się na to nabrać chyba jaki glina
odpowiedz   •   oceń :  
Jestem uchodźcą politycznym z Nigerii, pomóż mi odzyskać pieniądze z zablokowanego konta, a dostaniesz połowę mojej fortuny. Jestem modelką, mój tata jest wpływowym biznesmenem i prosi Cię o pomoc w inwestowaniu jego pieniędzy w kraju. Będziesz miał duży udział w jego zyskach. Właśnie wygrałeś 20 000 euro na hiszpańskiej loterii! Codziennie wielu internautów dostaje wiadomości o podobnej treści. To przykłady tzw. oszustw nigeryjskich.

Oszustwo nigeryjskie lub nigeryjski szwindel (Nigerian scam, 419 scam) to oszustwo polegające na wciągnięciu ofiary w grę psychologiczną poprzez wysyłanie e-maili. Oszuści tworzą fikcyjne opowieści, w których proponują duże sumy pieniędzy. Jednak w rzeczywistości chcą wyłudzić pieniądze. Listy pisane są najczęściej słabą angielszczyzną lub tłumaczone przez translatory internetowe na język polski.

Przestępcy wykorzystują różne metody, żeby wyłudzić pieniądze. Najczęściej podają się za uchodźcę politycznego, dziedzica fortuny utraconej w trakcie przewrotu politycznego, syna obalonego przywódcy jednego z państw afrykańskich. Proszą o pomoc finansową w odzyskaniu znacznej kwoty pieniędzy, części fortuny, jaką posiada (czy też odziedziczył), ale której sam nie może podjąć z banku z różnych przyczyn. Jego majątek to około 20 - 30 mln USD. W zamian przestępca oferuje nawet połowę tej kwoty po jej odzyskaniu. Korespondując z oszustem ofiara stopniowo dowiaduje się, że oszust musi np. zarejestrować działalność gospodarczą, wręczyć łapówki bankierom, policjantom lub innym urzędnikom państwowym w jego kraju. Musi ponieść koszty wystawienia bankowych certyfikatów, poświadczających, że pieniądze nie pochodzą z nielegalnego źródła (np. z działalności terrorystycznej lub handlu narkotykami). Ofiara omamiona wizją bogactwa przelewa kolejne pieniądze. Oszust uwiarygodnia fabułę przesyłając pocztą elektroniczną kiepsko spreparowane certyfikaty, kopie potwierdzeń przelewów, itp. Po pewnym czasie ofiara odkrywa oszustwo i przestaje płacić. Gdy ofiara przerywa finansowanie operacji często dochodzi do gróźb.

Zdarza się, że przestępcy odgrywają wykształcone i bogate dzieci biznesmenów, którym ofiara mogłaby pomóc w inwestowaniu pieniędzy w swoim rodzimym kraju.

Kolejną metodą jest wysyłanie e-maili z wiadomością o wygranej dużej sumy pieniędzy w jednej z narodowych loterii któregoś europejskiego kraju. Do powyższej informacji załączone są certyfikaty uprawdopodobniające wygraną oraz istnienie samej loterii. Ofiary najczęściej decydują się na przyjęcie wygranej międzynarodowym przelewem bankowym. Wtedy pojawiają się pierwsze opłaty, które trzeba uiścić by odebrać nagrodę – opłata za prawnika, za wystawienie wewnętrznych dokumentów banku i certyfikatów.

Coraz więcej oszustw nigeryjskich przeprowadzanych jest aukcjach internetowych.Przestępca kontaktuje się z osobą, która wystawia drogi sprzęt elektroniczny. Sprawia wrażenie bardzo zainteresowanego zakupem oferowanego przez ofiarę towaru. Chce szybko kupić przedmiot, gdyż ma to być prezent dla bliskiej osoby mieszkającej zagranicą. Proponuje transakcję poza aukcją. W zamian oferuje dużą kwotę pieniędzy. Po zakończeniu operacji ofiara otrzymuje spreparowany skan potwierdzenia dokonania wpłaty pieniędzy, wraz z komentarzem, iż pieniądze z Afryki przelewane są kilka dni, a prezent musi dojść niezwłocznie. Sprzedający najczęściej wysyła prezent. Pieniądze nigdy nie dochodzą na jego konto.

Jak ustrzec się przed oszustwami nigeryjskimi? Przede wszystkim nie odpisujmy na podejrzane wiadomości i zaznaczajmy je jako spam. Nie przesyłajmy swoich danych osobowych, druków firmowych, numerów kont bankowych, informacji dotyczących polis ubezpieczeniowych, ani nie przekazujmy nazw i adresów swoich kontrahentów oraz firm, z którymi prowadzona jest współpraca. Podchodźmy z dystansem do historii opisywanych przez oszustów. Nie dajmy się skusić dużymi sumami pieniędzy. Jeśli ktoś proponuje nam ogromne kwoty za pomoc uchodźcy politycznemu, to możemy być pewni, że to oszustwo. Jeżeli zostaliśmy zwycięzcami zagranicznej loterii, w której nie braliśmy udziału, a nawet nie słyszeliśmy o niej, to śmiało możemy potraktować tę informację jako spam. Nie przyjmujmy wielomilionowych spadków od nieznanych nam nieżyjących krewnych. Jeżeli za przekazanie nam ogromnej kwoty pieniędzy, ktoś żąda od nas opłat manipulacyjnych, nie powinniśmy wysyłać żadnych przelewów. Nie wysyłajmy towaru kupionego na aukcji internetowej zanim na nasze konto nie wpłyną za niego pieniądze.

W Polsce za oszustwa nigeryjskie grozi kara od pozbawienia wolności od 6 miesięcy do 8 lat.

Przykład oszustwa nigeryjskiego:

Ja jestem Pan Mark Howard Od Harlsden, North West London, tutaj w Anglii. Ja pracuje dla NatWest Bank Corporation Londynie. Pisze ci o firmie poposal ze bedzie ogromna korzyscia dla obu z nas. W moim departamencie jest asystentem kierownika Biura Regionalnego Greater London, odkrylem opuszczonej sume Ј 15 milionуw Great British Pounds Sterling (Pietnascie mln Wielkiej funty brytyjskie) na koncie nalezacym do jednego z naszych zagranicznych klientуw Late Pan Terry Ryan , amerykanski obywatel, ktуry niestety stracil zycie w katastrofie samolotu Alaska Airlines Flight 261, ktуry rozbil sie na 31 styczen, 2000, w tym jego zona i dzieci.
Wybуr jest skontaktowac sie cieszyla z geograpgical charakter, gdzie mieszkasz, w szczegуlnosci ze wzgledu na sensivity z transakcji i poufnosc w niniejszym dokumencie. Teraz nasz bank zostal czeka na ktуrykolwiek z krewnymi, aby sie do roszczenia obody, ale uczynil to. Ja osobiscie nie udalo sie odnalezienie krewnych na 2 lata teraz, szukam Twojej zgody, aby zaprezentowac Panstwu jak najblizszych krewnych / Czy beneficjent do zmarlego tak, ze wplywy z tego konta wyceniono na 15 mln funt moze byc wyplacona do Ciebie.
To bedzie wyplacana lub wspуlne w tych procentуw, 60% do 40% mnie i dla Ciebie. Mam zabezpieczone wszystkie niezbedne dokumenty, ktуre moga zostac wykorzystane do wykonania kopii zapasowej tego twierdzenia jest uczynienie. All I Need to wasze imiona, aby wypelnianie dokumentуw i zalegalizowac go w sadzie, aby udowodnic Ci za prawowitego beneficjenta. I wszystkie wymagaja teraz jest szczerej wspуlpracy, poufnosci i zaufania w celu umozliwienia nam patrz poprzez te transakcje. Gwarantuje, ze bedzie to wykonane zgodnie z prawem umowy, ktуra bedzie chronic Ciebie z naruszenia przepisуw prawa.
Prosze dostarczyc mi nastepujace, jak mamy 7 dni, aby go uruchomic poprzez. Jest to bardzo URGENT NALEZY.
1. Imie i nazwisko.
2. Twoja bezposredni numer telefonu komуrkowego.
3. Twуj Adres kontaktowy.
Po odszedl poprzez metodyczna wyszukiwania, postanowilem skontaktowac sie z Toba nadzieje, ze znajdziecie tego wniosku interesujace. Prosimy o potwierdzenie tej wiadomosci i wskazujac zainteresowanie dostarcza Panstwu wiecej informacji. Staramy sie dac mi znac o swojej decyzji zamiast trzymac mnie czeka.
REKLAMA
REKLAMA

Wasze opinie

Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
~sam, 15:00 19-11-2009,   -
dobre heheh kto jest taki głupi żeby się na to nabrać chyba jaki glina
odpowiedz   •   oceń :  
Serwis eOstroleka.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Kalnedarz imprez
sierpień 2019
PnWtŚrCzPtSoNd
 29  30  31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31  1