eOstroleka.pl
Region,

NIE! dla wypalania traw na Mazowszu

REKLAMA
zdjecie 2527
zdjecie 2527
REKLAMA

Zagrożenie dla ludzi i przyrody, utrata dopłat bezpośrednich przez rolników oraz angażowanie straży pożarnej, której pomoc może być potrzebna w innych sytuacjach – to główne niebezpieczeństwa wynikające z wypalania traw. W 2014 r. na Mazowszu odnotowano ponad 60-procentowy wzrost liczby pożarów traw. Do zaangażowania się władz lokalnych (starostów, wójtów i burmistrzów) w edukację zachęcali wicewojewoda Dariusz Piątek oraz Krzysztof Frączkowski, zastępca Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej.

Od początku tego roku mazowieccy strażacy ugasili już ponad 2 tys. pożarów traw. W samym regionie radomskim – 571. Przełom zimy i wiosny to okres, kiedy wyraźnie wzrasta liczba pożarów łąk i nieużytków rolnych. Najwięcej pożarów w ubiegłym roku było w powiatach: wołomińskim (742 pożary), piaseczyńskim (687), m.st. Warszawie (504), radomskim (456), otwockim (373) oraz nowodworskim (370). Dramatyczny wzrost liczby pożarów traw w ubiegłym roku nastąpił w powiatach: przysuskim (239 proc.), mińskim (177 proc.), żyrardowskim (174 proc.) i ostrołęckim (156 proc.). Zagrożone są nie tylko zwierzęta, lecz także ludzie i ich majątki. Koszty akcji oraz straty spowodowane przez wypalanie traw wyniosły 1,5 miliona zł. – powiedział Krzysztof Frączkowski, zastępca komendanta wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej.

Z drugiej strony, w powiatach: garwolińskim, lipskim, mławskim i zwoleńskim pożarów było mniej. Pokazuje to, że działania edukacyjne są potrzebne i przynoszą efekty. Mimo ogólnego wzrostu liczby pożarów traw na Mazowszu, w niektórych powiatach było ich mniej. To pokazuje jak ważna jest edukacja, choć zmiana postaw może potrwać nawet kilka lat. Dużo zależy tu od zaangażowania samorządów – powiedział Dariusz Piątek, wicewojewoda mazowiecki.

Kampania „NIE! dla wypalania traw na Mazowszu” prowadzona jest od 2013 roku w ramach rządowego programu „Razem bezpieczniej”. Polega na koordynacji dotychczasowych działań oraz zaangażowaniu lokalnych włodarzy, a także dostarczeniu narzędzi (plakaty, spot filmowy). Kierowana jest do młodzieży, rolników, mieszkańców terenów wiejskich oraz samorządowców z przekazami, że wypalanie traw:
- jest niebezpieczne dla ludzi i przyrody,
- jest prawnie zabronione,
- prowadzi do utraty dopłat bezpośrednich,
- angażuje duże siły straży pożarnej.

W szkołach na terenie gmin, w których pożarów traw w ostatnim roku było najwięcej, odbędą się lekcje prowadzone przez strażaków, policjantów oraz funkcjonariuszy Straży Ochrony Kolei. Mazowiecki Ośrodek Doradztwa Rolniczego prowadzi szkolenia dla rolników. Podczas warsztatów zapoznają się oni z informacjami na temat skutków wypalania traw i sankcjami, jakie za to grożą. Sprawcom podpaleń grozi grzywna do 5 tys. zł, a w przypadku spowodowania pożaru stanowiącego zagrożenie dla życia, zdrowia czy mienia, od roku do 10 lat pozbawienia wolności. Zakaz wypalania traw jest również jednym z unijnych wymogów dobrej kultury rolnej. Rolnikowi, który nie przestrzega zakazu, grozi zmniejszenie wysokości wszystkich rodzajów dopłat bezpośrednich o 3 proc.

Kampanię koordynuje wojewoda mazowiecki, uczestniczą w niej: Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej, Mazowieckie Kuratorium Oświaty, Komenda Wojewódzka Policji, Komenda Stołeczna Policji, Mazowiecki Ośrodek Doradztwa Rolniczego oraz Straż Ochrony Kolei. Materiały informacyjne dostępne są na stronie www.mazowieckie.pl

Kalendarz imprez
kwiecień 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
dk1 dk2 dk3 dk4 dk5 dk6 dk7
dk8 dk9 dk10 dk11 dk12 dk13 dk14
dk15 dk16 dk17 dk18  19 dk20 dk21
dk22  23 dk24  25  26 dk27  28
dk29  30  1  2  3  4  5
×