zdjecie 993
2018-01-16T11:24:00+01:00 eOstroleka.pl
Polska,

Nie wchodź na lód kruchy jak życie

REKLAMA
1
0
0

W najbliższych dniach meteorolodzy zapowiadają wzrost temperatury. Ostrołęckie WOPR przypomina: należy zachować szczególną ostrożność we wchodzeniu na lód w naturalnych zbiornikach wodnych.


Lód, który jest na naturalnych zbiornikach wodnych (rzeki, jeziora, glinianki, stawy, rozlewiska) w tym okresie zimy jest bardzo niebezpieczny ponieważ wraz ze wzrostem temperatury powietrza, spada również wytrzymałość lodu. Złudne przekonanie, że pokrywa lodu jest odpowiednio mocna, często może doprowadzić do utraty życia.

Każdy ratownik WOPR zna, a każda osoba przebywająca na zamarzniętym obszarze wodnym powinna znać proste zasady, których przestrzeganie podniesie bezpieczeństwo podczas pobytu na zamarzniętych obszarach wodnych oraz pozwoli skutecznie udzielić pomocy osobie zagrożonej utratą życia lub zdrowia informują ratownicy Ostrołęckiego WOPR..

W przypadku załamania się lodu stosuj poniższe zasady:

-staraj się nie panikować, działaj rozważnie i zdecydowanie; wzywaj pomoc -dzwoniąc z telefonu komórkowego na numery alarmowe do straży pożarnej 998 lub innych podmiotów ratowniczych ;

W przypadku kiedy widzisz kogoś potrzebującego pomocy działaj  szybko i zdecydowanie, wezwij pomoc- ratuj tonącego podając przedmioty (kij, gałąź, szalik lub inny przedmiot "przedłużający" nasze ramię); poinstruuj poszkodowanego aby złapał i trzymał podany środek ratunkowy; wykonując nogami ruchy do żaby starając się "wypełznąć" na twarde podłoże (ląd, gruby lód); Pomóż poszkodowanemu  wstać na nogi  gdy jest już na twardym podłożu;

Zwracajmy uwagę na osoby , które przebywają  na kruchym lodzie, szczególnie na najmłodszych podczas zimowych zabaw. Zmienna temperatura powoduje, że warstwa lodu jest cienka i niewytrzymała. Widząc  osoby, które nieodpowiedzialnie wchodzą na zamarznięte cieki wodne,  zawsze należy upomnieć, aby zeszły i nie ryzykowały własnego życia dla zabawy i próby.

Materiał Ostrołęckiego WOPR.

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.

Brak Waszych opinii do tego artykułu, bądź pierwszy.

Zobacz również
Kalnedarz imprez
grudzień 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
 30  1  2  3  4  5  6
dk7  8  9  10  11  12  13
dk14  15  16  17  18  19  20
dk21  22  23  24  25  26  27
dk28  29  30  31  1  2  3
Dzisiaj:
Brak wydarzeń
zdjecie 993