2019-06-08T11:00:00+02:00 eOstroleka.pl
Powiat ostrołecki,

Niebezpieczna strzelnica w Stepnie-Michałkach. "Czy musi dojść do tragedii?" ZOBACZ WIDEO

REKLAMA
0
3
23

Mieszkańcy Stepny-Michałek w gminie Olszewo-Borki żyją w ciągłym strachu. Wszystko przez lokalną strzelnicę, a konkretnie - pociski, które latają po wsi, siejąc poważne zagrożenie. Lokalna społeczność chce zamknięcia niebezpiecznej strzelnicy, lecz dotychczas wywalczyła niewiele. Zapowiada jednak, że nie zamierza się poddać.

Stepna-Michałki to na pozór spokojna wieś, jakich wiele w powiecie ostrołęckim. Kiedy mieszkańcy poprosili nas o interwencję w sprawie niebezpiecznej strzelnicy, nie myśleliśmy, że problem wygląda aż tak poważnie. Pojechaliśmy na miejsce, by sprawdzić, jak wygląda sytuacja.

"My chcemy tylko spokojnie żyć. Boimy się, że przez te pociski kiedyś w końcu dojdzie do tragedii" - mówi nam jeden z mieszkańców.

Strzelnica, o której mowa, należy do zarządu okręgowego Polskiego Związku Łowieckiego. Regularnie odbywają się tam strzelania, ale problemem jest niezaprzeczalny fakt, że pociski wydostają się poza teren strzelnicy - a tak nie powinno się dziać. Położenie strzelnicy także jest niefortunne, w pobliżu znajdują się zabudowania. A to, że latają tam pociski, stwarza realne niebezpieczeństwo dla mieszkańców.

Pierwszy problem to hałas. Kiedy rozpoczyna się strzelanie, mieszkańcy mogą zapomnieć o spokoju. Mają za to kanonadę. Jak mówią, huk wystrzałów po pewnym czasie staje się nie do zniesienia. Druga sprawa - dużo poważniejsza - to latające pociski. W sierpniu 2018 roku jeden z pocisków... wybił szybę w samochodzie zaparkowanym na prywatnej posesji niedaleko strzelnicy.Ale to nie koniec. Niedługo później jeden z mieszkańców wsi wybrał się do lasu obok strzelnicy i mało nie przypłacił tego życiem! Chcąc udokumentować fakt wydostawania się pocisków poza teren strzelnicy, sam mógł stać się ofiarą wylatującej kuli. Widać to na szokującym nagraniu (po 5:40 min.). Filmujący mężczyzna cudem uniknął postrzału.W Stepnie-Michałkach regularnie interweniuje policja. Mieszkańcy zgłaszają bowiem nieprawidłowości związane ze strzelnicą. - Od 2018 roku do chwili obecnej podejmowaliśmy 7 interwencji w tej sprawie - informuje nas mł. asp. Tomasz Żerański, rzecznik prasowy Komendy Miejskiej Policji w Ostrołęce. Problemowi nie udało się jednak zaradzić. Jak dowiedzieliśmy się nieoficjalnie, jedna z ostatnich interwencji miała miejsce 11 maja tego roku - policjanci zastali na miejscu osoby podczas strzelania, gdy pociski wydobywały się na zewnątrz strzelnicy. Zarządca obiektu miał jednak odmówić wstrzymania strzelania. Mieszkańcy udokumentowali na filmach także momenty, w których brama strzelnicy była zamknięta, a mimo to w środku odbywało się strzelanie.

Mieszkańcy Stepny-Michałek są bardzo zdeterminowani w walce o swoje bezpieczeństwo. Już w sierpniu 2018 roku, po wymienionych wcześniej wydarzeniach, wysłali pismo do Prokuratury Rejonowej w Ostrołęce, w którym opisali sytuację. Pod pismem o wstrzymanie działalności strzelnicy podpisało się kilkadziesiąt osób zamieszkałych we wsi.

Jednak na razie strzelnica nie pozostaje zamknięta. Jak się dowiedzieliśmy, podjęta została decyzja, że nałożenie środka zapobiegawczego w zawieszenia korzystania przez osoby trzecie z obiektu strzelnicy, jest przedwczesne, bowiem "postępowanie pozostaje w stadium in rem", czyli w sprawie a nie przeciwko konkretnej osobie czy instytucji. Co więcej wiemy o śledztwie?

- Prokuratura Rejonowa w Ostrołęce prowadzi śledztwo w sprawie nieumyślnego narażenia Sławomira Ż. na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia i zdrowia w dniu 12 sierpnia 2018 r. w miejscowości Stepna-Michałki, to jest o czyn z artykułu 160 paragraf 3 kodeksu karnego. W toku prowadzonego dochodzenia podejmowane są czynności procesowe mające na celu wyjaśnienie okoliczności zdarzenia, m.in. w charakterze świadka przesłuchano Sławomira Ż. Zostały zaplanowane inne czynności procesowe, o wynikach których poinformujemy opinię publiczną po ich przeprowadzeniu - poinformowała nas Edyta Elżbieta Łukasiewicz, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Ostrołęce.

W styczniu 2019 roku Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego nakazał zarządowi okręgu PZŁ w Ostrołęce wykonanie inwentaryzacji budowlanej sześciu strzelnic, opinii technicznej dotyczącej stanu technicznego tych obiektów oraz opinii dotyczącej zabezpieczeń uniemożliwiających przedostawanie się pocisków poza teren strzelnicy.

Dotarliśmy do dokumentu, w którym Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego stwierdził iż brak jest dowodów na legalność budowy części obiektów strzelnicy. Brak jest dowodów, że roboty wykonano pod nadzorem osoby posiadającej odpowiednie uprawnienia. Zachodzą też wątpliwości co do wykonania obiektów zgodnie z przepisami oraz prawidłowości wykonania konstrukcji tych obiektów. Dodatkowo, jedna z działek, na której zlokalizowana jest strzelnica, nie ma ustalonego właściciela.

"Czy musi dojść do tragedii, by w końcu zrobiono porządek z tą strzelnicą?" - pytają mieszkańcy Stepny-Michałek. Wciąż czekają oni na konkretne decyzje prokuratury. Liczą, że postępowanie nabierze tempa i podjęte zostaną realne kroki, a nie tylko zapewnienia o działaniach. Stawką w tej sprawie jest ich zdrowie, a nawet życie.

Wysłaliśmy pytania o strzelnicę do zarządu okręgowego PZŁ. Odpowiedzi nie otrzymaliśmy. Do sprawy jeszcze wrócimy. Tymczasem zapraszamy do naszego lotniczego materiału wideo, pokazującego teren strzelnicy.

Materiał filmowy 1 :

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
~Otwórz oczy, 11:41 08-06-2019,   46%
Jak nie pasuję tam mieszkać zawsze można się wyprowadzić. Nikt nie został rany od kuli i nie będzie, a tu jest tylko taka nagonka. Redaktorzy jak zwykłe odbiorą jedno stronę a drugiej nie sprawdzą życie nie jest tylko czarne i białe jest i szare.
odpowiedz   •   oceń :  
~Xx, 12:04 08-06-2019,   58%
@~Otwórz oczy Jednemu Panu nie poszło po myśli i teraz probuje się mścić na zarządzających strzelnica
odpowiedz   •   oceń :  
~Gość, 12:13 08-06-2019,   54%
@~Otwórz oczy Druga strona miała szansę się wypowiedzieć i nie skorzystała, czytaj uważnie
odpowiedz   •   oceń :  
~krzys, 15:46 09-06-2019,   25%
@~Otwórz oczy Jak ci sie podoba przebywać wśród latających pocisków  to może stań na kulochwycie , możesz też służyć za tarczę. Mieszkańców nikt nie pytał czy chcą mieszkać  jak w strefie działań wojennych. Poza tym wieś była tam wcześniej niż jakaś *****lona strzelnica nie spełniająca wymogów bezpieczeństwa
odpowiedz   •   oceń :  
~TK?KT, 09:14 10-06-2019,   -
@~Otwórz oczy Więc na co czekasz daj przykład i opuść swoja norę.
odpowiedz   •   oceń :  
~n, 12:11 08-06-2019,   50%
To, że ktoś zgłasza interwencje to nic nie znaczy. Ja tez mógłbym na kogoś zgłąszac i co.
odpowiedz   •   oceń :  
~Ip, 12:17 08-06-2019,   70%
Pan któremu rzekomo kula wybiła szybę przegrał w sądzie sprawę. Rozbił szybę młotkiem lub czymś innym i wrzucił pocisk na siedzenie. Idiota, iptaki pocisk przebiaja dzwi na wylot a nie spada na siedzenie pi zderzeniu z szyba.
odpowiedz   •   oceń :  
~Gość, 13:19 08-06-2019,   62%
Na filmie ewidentnie kula przeleciała obok filmujacego. To jest straszne tam mieszkać
odpowiedz   •   oceń :  
~Gość, 11:33 09-06-2019,   100%
Straszna, a raczej głupie to jest bieganie z telefonem za kulochwytem
odpowiedz   •   oceń :  
~TK/KT, 09:12 10-06-2019,   0%
jest to niezrozumiałe jak ci pseudo strzelcy używają broni  , gdy by była używana zgodnie z przepisami tego by nie było i nikt nie musiał by się obawiać a teren za strzelnica jest dostępny dla wszystkich.Pisać negatywnie o osobach będących w zagrożeniu może tylko prostak i osoba bez jakiejkolwiek wiedzy w posługiwaniu się bronią nie wspomnę o balistyce
odpowiedz   •   oceń :  
~Gość, 13:20 08-06-2019,   58%
Huk w tej okolicy jest ogromny. Polecam przyjechać podczas zawodów.
odpowiedz   •   oceń :  
~Gość, 08:33 09-06-2019,   100%
Przecież strzelania są tylko w okresie letnim, nadto w sb-ndz. Nie przesadzaj więc...
odpowiedz   •   oceń :  
~as, 08:33 09-06-2019,   84%
jejku a jaki hałas jest na stadionie narodowym podczas meczu tam mieszkać to dopiero tragedia
odpowiedz   •   oceń :  
~Gość, 14:33 08-06-2019,   100%
Eostroleka chyba raczej nic nie wie na ten temat
odpowiedz   •   oceń :  
~Pzł, 15:15 08-06-2019,   67%
Rozwiązujcie problemy a nie je jątrzycie. Pobudować ulepszyć kulochwyty zamontować bariery dźwiękochłonne posadzić więcej drzew w koło i będzie dobrze. Strzelnica jest od lat i nie było takich przypadków a i o huku nie było tak slychac. Ten Pan nakręca sprawę i tyle.
odpowiedz   •   oceń :  
~Gość, 15:33 08-06-2019,   48%
na filmie chłop prawie dostał kulkę! no nie róbmy se jaj...
odpowiedz   •   oceń :  
~as, 08:38 09-06-2019,   63%
słaba prowokacja, żenada
odpowiedz   •   oceń :  
~Gość, 11:36 09-06-2019,   84%
To po co biega za kulochwytem jak wie, że odbywa się strzelanie
odpowiedz   •   oceń :  
~dr, 12:14 09-06-2019,   80%
ta strzelnica jest tam od 30 lat, i do tej pory nikomu nie przeszkadzało....anio działki kupiliście? nie wiedzieliście gdzie się budujecie?
odpowiedz   •   oceń :  
~oko, 12:18 09-06-2019,   90%
najbardziej przeszkadza to człowiekowi który od kilkunastu lat pracował i obsługiwał tę strzelnicę, jak go zwolnili to nagle zaczęła mu przeszkadzać....
odpowiedz   •   oceń :  
~Jezy, 16:58 09-06-2019,   86%
Strzelnica jest tam od wielu lat. Jak ktoś kupował działkę I budował dom to doskonale o tym wiedział.
odpowiedz   •   oceń :  
~Waldi, 11:33 10-06-2019,   100%
Strzelnica jest od kilkudziesięciu lat,a te kilka domków od kilku co oni nie wiedzieli gdzie się budują?
A tak w ogóle to za Pana Ż powinna zabrać się prokuratura, najpierw kula mu szybę wybija a później za kulochwytem mało go nie zabiło
odpowiedz   •   oceń :  
~Gość, 21:50 10-06-2019,   -
Oko kiedy pan ż pracował nasz z
Szczelnicy  
odpowiedz   •   oceń :  
Serwis eOstroleka.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Kalnedarz imprez
kwiecień 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
 30  31  1  2  3  4 5
 6  7  8  9  10  11  12
 13  14  15  16 17  18  19
 20  21  22  23  24  25  26
 27  28  29  30  1  2  3
Dzisiaj:
Brak wydarzeń