eOstroleka.pl
Region,

Niech o Kurpiach będzie głośno!

REKLAMA
zdjecie 2601
zdjecie 2601
fot. Alarm TVPfot. Alarm TVP
REKLAMA
zdjecie 2601
Posłuchaj

Kurpie to obszar niezwykle bogaty kulturowo i właśnie ten fakt pokazano w programie "Alarm" TVP 1. Wystąpił tam m.in. zespół Kurpianka z Kadzidła, który ostatnio pojawił się też na południu Polski, na festiwalu folklorystycznym "Tydzień Kultury Beskidzkiej".

- Nie wiemy, skąd się wzięli Kurpie. Nie wiemy do końca, kiedy przybyli. Nie wiemy, z jakich kierunków przybyli. Wiemy tylko, że pod koniec XVII wieku, w wieku XVIII, w wieku XIX pojawiła się fantastyczna, naturalna, bardzo oryginalna kultura. Głowią się etnografowie, skąd te źródło - mówił wójt gminy Kadzidło Dariusz Łukaszewski.

Zobacz cały materiał programu "Alarm":

W "Alarmie" mówiono o Kurpiach jako o "mało znanym regionie", więc Zespół Folklorystyczny Kurpianka z Kadzidła dba o to, by sławić kurpiowską tradycję w całej Polsce. Na przykład podczas wielkiego festiwalu folklorystycznego "Tydzień Kultury Beskidzkiej". Wystąpiło tam blisko sto zespołów, w tym właśnie Kurpianka.

Więcej o: Kurpianka, Alarm TVP

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
Kalendarz imprez
październik 2025
PnWtŚrCzPtSoNd
 29  30 dk1 dk2 dk3 dk4 dk5
dk6 dk7 dk8 dk9 dk10 dk11 dk12
dk13 dk14 dk15 dk16 dk17 dk18 dk19
dk20 dk21 dk22 dk23 dk24 dk25 dk26
dk27 dk28 dk29 dk30  31  1  2
×