eOstroleka.pl
Powiat ostrołecki,

Niedziela Palmowa w Łysych. Barwna procesja z najpiękniejszymi palmami i kiermasz regionalny [WIDEO, ZDJĘCIA]

REKLAMA
zdjecie 8733
zdjecie 8733
fot. eOstroleka.plfot. eOstroleka.pl
REKLAMA
zdjecie 8733

W miejscowości Łyse, w samym sercu Kurpiowszczyzny od kilkudziesięciu lat na początku Wielkiego Tygodnia odbywa się jedno z najciekawszych i najbarwniejszych wydarzeń związanych z tradycją świąt Wielkiejnocy. Dzisiejsza Niedziela Palmowa to m.in. uroczysta procesja z palmami wielkanocnymi i kiermasz regionalny, ale też okazja do prezentacji dorobku twórczości kulturalnej lokalnych grup i zespołów artystycznych.

10 kwietnia w uroczystość Niedzieli Palmowej w miejscowości Łyse odbyła się doroczna procesja związana ze świętem ustanowionym na pamiątkę przybycia Chrystusa do Jerozolimy. W procesji maszerującej od zabytkowego kościoła pw. św. Anny do kościoła pw. Chrystusa Króla Wszechświata udział biorą wierni z miejscowej parafii oraz liczna grupa przyjezdnych odwiedzających region by podziwiać piękne, tradycyjnie wykonywane palmy wielkanocne. W tym roku uroczystość zaszczycił swoją obecnością m.in. Adam Bielan – europoseł, Ewa Mielnicka-Cekała – Miss Polski z 2014 roku, poseł Arkadiusz Czartoryski, przedstawiciel samorządu Mazowsza – radny Mirosław Augustyniak, radni powiatu ostrołęckiego na czele z wicestarostą Krzysztofem Parzychowskim. Ostrołękę reprezentowała podczas uroczystości wiceprezydent Anna Gocłowska.

Wydarzeniu od kilkudziesięciu lat towarzyszy konkurs na najpiękniejszą palmę wielkanocną. W zabytkowym kościele pw. św. Anny w Łysych organizowana jest wystawa prac zgłoszonych do konkursu. Palmy ocenia konkursowe jury, a laureaci ogłaszani są podczas części artystycznej odbywającej się zwyczajowo po nabożeństwie.

Nieodłącznym elementem wydarzenia jest doroczny kiermasz wyrobów regionalnych oraz prezentacje artystyczne.

Zapraszamy do obejrzenia naszej obszernej fotorelacji i materiału wideo z tego wydarzenia.

 

Materiał filmowy 1 :

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
Kalendarz imprez
maj 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
 29  30 dk1 dk2 dk3 dk4 dk5
dk6 dk7 dk8 dk9 dk10 dk11 dk12
dk13 dk14 dk15 dk16 dk17 dk18 dk19
dk20 dk21 dk22 dk23 dk24 dk25 dk26
dk27 dk28 dk29 dk30 dk31  1  2
×