2023-01-03T13:56:00+01:00 eOstroleka.pl
Powiat ostrołecki,

Niemiecka zbrodnia w Pasiekach. Zrekonstruowano wydarzenia z 1943 r. Zatrzymali pociąg, zabili pasażerów

REKLAMA
REKLAMA

Opublikowany został już 36. tom Zeszytów Naukowych Ostrołęckiego Towarzystwa Naukowego. Znajdziemy tam wiele interesujących artykułów, ale w sposób szczególny warto zwrócić uwagę na tekst Natalii Lendy dotyczący mordu dokonanego na kilkudziesięciu mężczyznach w Pasiekach w trakcie II wojny światowej.

5 czerwca 1943 r. w Pasiekach funkcjonariusze Gestapo z Ostrowi Mazowieckiej, żandarmi z posterunku w Goworowie oraz żołnierze pilnujący wojskowego magazynu w Pasiekach dokonali obławy na pociąg. Jak udało się ustalić autorce artykułu w Zeszytach Naukowych OTN, rozstrzelano wówczas co najmniej 48 mężczyzn.

- Nie sposób ustalić dokładnej liczby zamordowanych ze względu na fakt, że zwłoki zostały najpewniej spalone, a zeznania świadków bywają rozbieżne w tym aspekcie. Nie można również wykluczyć, że liczba ofiar była wyższa - wskazuje Natalia Lenda. Na pomniku, który wzniesiono na miejscu egzekucji, widnieje zapis o 53 ofiarach.

zdjecie

Autorka wskazuje, że śledztwo w tej sprawie prowadziła Okręgowa Komisja Badania Zbrodni Hitlerowskich w Warszawie, umarzając je w 1975 r. Swoje śledztwo prowadziła również niemiecka prokuratura w Dusseldorfie, lecz umorzono je cztery lata później. Na podstawie oficjalnych dokumentów, w Zeszytach Naukowych OTN opublikowano precyzyjną rekonstrukcję wydarzeń z 1943 r.

Wynika z niej, że po zabójstwie niemieckiego starosty ostrowskiego, okupanci postanowili przeprowadzić odwet i zastraszyć oraz sterroryzować ludność cywilną. Dokonano więc obławy na pociąg nadjeżdżający w kierunku Warszawy. Autorka publikacji pisze:

Z całą pewnością akcja została wcześniej szczegółowo zaplanowana, ale można mieć wątpliwości co do tego, czy sprawcy od początku wiedzieli, co chcą zrobić z zatrzymanymi. Świadczy o tym chociażby dyskusja tocząca się między dwoma Niemcami, w której jeden nalegał, aby rozstrzelać wszystkich.

Egzekucja odbyła się po drugiej stronie torów kolejowych w okolicy baraków wojskowych. Do uprzątnięcia miejsca zbrodni zmuszono pracowników kolei, którzy starali się jeszcze uratować życie jednemu z rannych, a także zabrali rzeczy osobiste zamordowanych, by rodziny mogły ich zidentyfikować. Mimo, że Niemcom zależało na ukryciu zbrodni, nie została ona zapomniana, a w 1994 r. w miejscu kaźni powstał pomnik.

Natalia Lenda wskazuje: "Mord w Pasiekach wpisał się w szereg represji wymierzonych przeciw ludności cywilnej w ramach konsekwencji za zamach na starostę ostrowskiego. Nie była to jedyna tego typu zbrodnia: do aresztowania i rozstrzelania pasażerów pociągów kursujących na linii Ostrołęka -Warszawa, doszło trzykrotnie w okresie między majem a czerwcem 1943 roku".

Całość artykułu, w tym część listy zamordowanych pasażerów znaleźć można w Zeszytach Naukowych Ostrołęckiego Towarzystwa Naukowego. Poza tym w numerze wiele interesujących publikacji.

POBIERZ ZESZYTY NAUKOWE OTN (5,62 MB)

Źródło: XXXVI tom/2022 "Zeszytów Naukowych"
REKLAMA
Więcej o: Pasieki, zbrodnia, Niemcy, OTN

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
Kalendarz imprez
czerwiec 2023
PnWtŚrCzPtSoNd
 29  30  31 dk1 dk2 dk3 dk4
dk5 dk6 dk7 dk8 dk9 dk10 dk11
 12 dk13 dk14 dk15 dk16 dk17 dk18
 19  20 dk21 dk22 dk23 dk24 dk25
 26 dk27  28 dk29  30  1  2
×