eOstroleka.pl
Ostrołęka,

Noc Muzeów 2023 w Muzeum Kultury Kurpiowskiej. Czym są "Miastoślady"? [ZDJĘCIA]

REKLAMA
zdjecie 94
zdjecie 94
REKLAMA

"Miastoślady" - to tytuł wystawy, jaka została otwarta w Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce w ramach Nocy Muzeów 2023. Tegoroczne wydarzenie ściśle nawiązuje do jubileuszu 650-lecia nadania praw miejskich Ostrołęce.

W programie Nocy Muzeów 2023 w Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce znalazły się m.in. urodziny miasta z okolicznościowym tortem, jak również zwiedzanie, gra historyczna, ostrołęckie legendy i warsztaty artystyczne: z wicia wianków, krawieckie, drzeworytnicze. Było też stanowisko bicia monety czy kram z miodami.

Otwarto też wystawę „Miastoślady. Przestrzeń-Ludzie-Wydarzenia”. Skąd taka nazwa? Wystawa nawiązuje do dowodów istnienia Ostrołęki. - To źródła pisemne i materialne poświadczające życie społeczności, funkcjonowanie instytucji, szkół czy zakładów pracy. To świadectwa niełatwej przeszłości - zapowiadali organizatorzy.

Przekazane do zbiorów dokumenty, druki akcydensowe, fotografie czy przedmioty użytkowe pozwalają poznać zarówno funkcjonowanie instytucji, jak i życie codzienne w nadnarwiańskim miasteczku. Dawne dowody tożsamości, książeczki rzemieślnicze, świadectwa szkolne, fotografie budują wiedzę o regionie i jego mieszkańcach.

Wystawę podzielono na trzy części: "Przestrzeń", "Ludzie" i "Wydarzenia". Wszystko po to, by mieszkańców zainspirować do dalszych poszukiwań dziejów miasta.

Podczas wernisażu głos zabrała również Joanna Zyśk. - Miastoślady to dowody istnienia miasta, śladach, że ono istnieje. Chcieliśmy pokazać nieoczywiste miastoślady, poświadczające różnego typu wydarzenia, dobre i złe. Ostrołęka miała bardzo ciekawą historię, była na szlaku wydarzeń historycznych, co odcisnęło się na jej wyglądzie - wskazywała. Uszyszeliśmy, że bardzo ciekawym miastośladem są cegły, które przyniesione zostały z rozbiórki komendy policji na Kościuszki. Cegły te prawdopodobnie pochodziły wcześniej z browaru, który był w Łazku.

W Noc Muzeów 2023 mieszkańcy naszego regionu chętnie wybierali Muzeum Kultury Kurpiowskiej. Pokazuje to też frekwencja w pozostałych salach warsztatowych, gdzie m.in. można było zagrać w specjalnie przygotowaną grę czy wykonać własnoręcznie wianek. 

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
Kalendarz imprez
kwiecień 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
dk1 dk2 dk3 dk4 dk5 dk6 dk7
dk8 dk9 dk10 dk11 dk12 dk13 dk14
dk15 dk16 dk17 dk18  19 dk20 dk21
dk22  23 dk24  25  26 dk27  28
dk29  30  1  2  3  4  5
Dzisiaj:
Kino JANTAR
×