2020-10-11T12:40:00+02:00 eOstroleka.pl
Ostrołęka,

Noś maseczkę. Ostrołęccy policjanci pilnują przestrzegania nowych obostrzeń

REKLAMA
zdjecie 4128
zdjęcie ilustracyjne, fot. eOstroleka.plzdjęcie ilustracyjne, fot. eOstroleka.pl
REKLAMA
6
2
14

Od soboty cały kraj znalazł się w „żółtej strefie”. Mamy obowiązek zakrywania ust i nosa w przestrzeni publicznej - w sklepie, autobusie, ale także na ulicy. Ostrołęccy policjanci sprawdzają jak nakazy i obostrzenia są respektowane przez mieszkańców Ostrołęki i powiatu ostrołęckiego.

Od wczoraj (10.10) na terenie całej Polski obowiązują nowe przepisy związane z pandemią koronawirusza. Wprowadzono między innymi nakaz zakrywania ust i nosa w przestrzeni publicznej. W związku z rosnącą falą zakażeń nie będzie pobłażania dla osób świadomie łamiących przepisy. Osoba, która nie zasłania ust i nosa, musi posiadać ważne zaświadczenie lekarskie lub inny dokument potwierdzający całościowe zaburzenia rozwoju, zaburzenia psychiczne, niepełnosprawność intelektualną w stopniu umiarkowanym, znacznym albo głębokim lub trudności w samodzielnym zakryciu albo odkryciu ust lub nosa. Policjanci mogą weryfikować autentyczność takiego dokumentu u jego wystawcy, jeżeli będą mieli podejrzenie, że może być podrobiony. Podrobienie jak i posłużenie się fałszywym zaświadczeniem jest z przestępstwem poświadczenia nieprawdy określonym w art. 270 kk i takiej osobie może grozić kara pozbawienia wolności nawet do lat 5.
- czytamy w policyjnym komunikacie.

Od indywidualnej oceny interweniującego policjanta zależy, czy dana osoba zostanie ukarana mandatem albo pouczona, bądź zostanie skierowany wniosek o ukaranie do sądu lub sporządzona informacja do inspektora sanitarnego. To policjant i służby sanitarne podejmują indywidualnie decyzje, co do ewentualnych konsekwencji, ale w każdym przypadku należy spodziewać się zdecydowanej reakcji ze strony funkcjonariuszy na każde naruszanie obowiązujących przepisów.

W związku z wprowadzeniem od soboty nowych obostrzeń, policjantów można spotkać na ulicach, skwerach, na targowiskach czy w galeriach handlowych. Są wszędzie tam, gdzie występują duże skupiska osób. Funkcjonariusze obserwują i reagują na przypadki naruszenia prawa. Celem tych wszystkich działań jest troska o zdrowie i życie wszystkich obywateli. I jak powszechnie wiadomo nadal najskuteczniejszą metodą walki z pandemią pozostaje dystans społeczny i ograniczenie kontaktów między ludźmi. Zasłanianie ust i nosa oraz dbałość o higienę pozwala uchronić przed wirusem siebie, ale także inne osoby z naszego otoczenia.

Policjanci przypominają, że nawet jeśli ktoś sam nie ulegnie zakażeniu lub przejdzie chorobę bezobjawowo, to zawsze istnieje ryzyko, że zakazi kogoś mniej odpornego, dla kogo koronawirus może być groźny. W tych trudnych czasach należy wykazać się odpowiedzialnością i zadbać o nasze wspólne bezpieczeństwo. Koronawirus jest zagrożeniem dla wszystkich ludzi, więc należy zwalczać go globalnie. Jeśli dzięki prostym prewencyjnym działaniom uda się uchronić czyjeś zdrowie lub życie, to warto je podjąć.
REKLAMA
Zobacz również

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
Kalendarz imprez
sierpień 2022
PnWtŚrCzPtSoNd
dk1 dk2 dk3 dk4 dk5 dk6 dk7
 8 dk9 dk10 dk11 dk12 dk13 dk14
dk15 dk16 dk17 dk18 dk19 dk20 dk21
 22  23 dk24 dk25  26 dk27 dk28
 29  30  31  1  2  3  4
×