zdjecie 1780
zdjecie 1780
2021-10-18T11:02:48+02:00 eOstroleka.pl
Ostrołęka,

Nowa jakość w ostrołęckim kinie. Widzowie będą zachwyceni

REKLAMA
fot. OCKfot. OCK
REKLAMA
7
2
21

Ostrołęckie Kino Jantar ma najnowszy w kraju projektor filmowy gwarantujący doskonałą jakość filmów w rozdzielczości 4K, co w połączeniu z wymienionym niedawno systemem nagłośnienia zadowolić powinno nawet najbardziej wybrednych kinomaniaków. Sprzęt zakupiony dzięki dotacji Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej będzie można już wkrótce przetestować.

Na początku 2021 roku Ostrołęckie Centrum Kultury złożyło wniosek do PISF (Polski Instytut Sztuki Filmowej) o dofinansowanie zakupu projektora cyfrowego do Kina Jantar. Koszt zakupu sprzętu opiewał na około 600 tysięcy złotych. Wniosek został pozytywnie oceniony i w efekcie tego OCK otrzymało wsparcie w wysokości 160 tysięcy złotych.

Jest to jedna z największych dotacji w tegorocznym naborze bo trzeba wiedzieć, że tylko jeden wnioskodawca otrzymał wsparcie wyższe niż nasze Centrum. Pamiętać też trzeba, że w roku 2020, Ostrołęckie Centrum Kultury otrzymało najwyższe w kraju dofinansowanie PISF dla jednostek kultury w naborze wniosków na kinową infrastrukturę techniczną. Tegoroczna dotacja, oraz zabezpieczenie przez Miasto Ostrołęka i OCK środków finansowych, pozwala na zrealizowanie od dawna oczekiwanego zakupu. Jest więc z czego się cieszyć.

- mówi Tadeusz Wiśniewski, dyrektor Ostrołęckiego Centrum Kultury.

Sprzęt używany do tej pory jest już mocno wyeksploatowany i energochłonny. Nagrzewające i przepalające się lampy nie tylko tworzą duże koszty eksploatacji, ale też niespodziewanie mogą zakłócić projekcję filmu. 13 października do Ostrołęckiego Centrum Kultury dotarł nowoczesny projektor cyfrowy pozwalający na projekcję filmów w jakości 4 k. Z informacji dostawcy urządzenia firmy Barco wynika, że jest to najnowszy produkt o takich parametrach, zainstalowany w Polsce. Technologia jaką zastosowano w tych cyfrowych projektorach, pozwala na świetną jakość obrazu ale też na oszczędności w zużywanej energii elektrycznej przy nieograniczonej żywotności źródła światła.

Dzięki temu, nie będziemy ponosić dotychczasowych kosztów wymiany drogich lamp ksenonowych. Roczny koszt wymiany tych lamp, których żywotność wynosi 250 godzin, to kwota rzędu 25 - 35 tys. zł. w zależności od intensywności eksploatacji. Korzyści związane z zakupem cyfrowego projektora mają duże znaczenie dla budżetu OCK , ale najważniejszą dla nas wszystkich jest poprawa jakości filmu oglądanego na ekranie kina. Nowa jakość obrazu w połączeniu z nową jakością dźwięku, pozwoli nam na poznanie walorów filmów produkowanych w najnowszych technologiach. Mimo trudnych, nie tylko dla kultury czasów z powodu pandemii i jej skutków ekonomicznych, w latach 2020-2021 udało nam się przeprowadzić zakupy sprzętu kinowego oraz scenicznego na łączną kwotę 1 mln zł.

- dodaje dyrektor Wiśniewski.

Nowy sprzęt widzowie będą mogli przetestować podczas jednego z seansów filmowych.

 

REKLAMA

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
Kalendarz imprez
listopad 2021
PnWtŚrCzPtSoNd
 1 dk2 dk3 dk4 dk5 dk6 dk7
dk8 dk9 dk10 dk11 dk12 dk13 dk14
dk15 dk16 dk17 dk18 dk19 dk20 dk21
dk22 dk23 dk24 dk25 dk26 dk27 dk28
dk29 dk30  1  2  3  4  5
×