eOstroleka.pl
Ostrołęka,

Nowa linia recyklingu w zakładzie produkcyjnym Stora Enso w Ostrołęce. Inwestycja za 29 milionów euro!

REKLAMA
zdjecie 2143
REKLAMA

Wyjątkowa inwestycja Tetra Pak i Stora Enso w Ostrołęce warte 29 mln euro pozwoli potroić moce przerobowe recyklingu kartonów po napojach z 25 tys. do 75 tys. ton w skali roku.

Polska i cała Europa Środkowo-Wschodnia mogą cieszyć się wspólną inwestycją firm Tetra Pak i Stora Enso wartą 29 mln EUR, która wspiera realizację unijnego projektu rozporządzenia dotyczącego opakowań i odpadów opakowaniowych (Packaging and Packaging Waste Regulation, PPWR). Inwestycja zlokalizowana w zakładzie produkcyjnym Stora Enso w Ostrołęce umożliwi potrojenie moce przerobowych recyklingu kartonów po napojach i płynnej żywności w skali roku w Polsce, z 25 tys. do 75 tys. ton.

Funkcjonująca w ramach recyklingu kartonów po napojach linia, będzie zapewniać utylizację całego wolumenu kartonów po napojach sprzedawanych w Polsce, a także wolumenu pochodzącego z sąsiednich krajów, jak Czechy, Węgry, Słowacja, Łotwa, Estonia i Litwa. Jest to kamień milowy w historii technologicznych innowacji. Zakład przetwarza opakowania, oddziela włókna od polimerów i aluminium, a następnie ponownie przetwarza frakcje włóknistą na materiały tekturowe.

Przy wsparciu czeskiej spółki Plastigram Industries, która wspólnie z Tetra Pak wprowadza na skalę przemysłową technologię do przekształcania frakcji polyAl w nowe produkty, technologia uległa istotnej poprawie. Wiąże się to z dużym zainteresowaniem ze strony branży ze względu na możliwości dalszego wykorzystywania surowca i zamknięcia obiegu odpadu. Tetra Pak planuje wspierać projekty mające na celu zwiększenie mocy przerobowych i szacuje, że do 2027 roku będzie potrzebne 120 mln EUR na wsparcie tych inicjatyw.

Ponadto firma jest zdeterminowana, aby do 2030 roku zwiększyć unijny wskaźnik zbiórki kartonów po napojach do recyklingu do 90%, a wskaźnik recyklingu do 70%. Założenia projektu zostały wypracowane przez consortium Alliance for Beverage Cartons and the Environment (ACE). Projekt tej inwestycji pociąga za sobą odpowiedzialność za właściwe wykorzystanie odzyskanego surowca do produkcji nowych materiałów opakowaniowych.

Inwestycja jest jednym z najważniejszych wpisów w historii polskiego recyklingu i pokazuje, jak wiele można zrobić poprzez działanie systemowe i współpracę partnerską. Wykorzystywać surowce, ograniczać odpady – to właśnie zielona transformacja w sektorze opakowań żywności.

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
Kalendarz imprez
lipiec 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
dk1 dk2 dk3 dk4 dk5 dk6 dk7
 8 dk9 dk10 dk11 dk12 dk13 dk14
dk15 dk16 dk17 dk18 dk19 dk20 dk21
 22 dk23 dk24 dk25  26 dk27 dk28
 29 dk30 dk31  1  2  3  4
×