2022-04-19T21:24:08+02:00 eOstroleka.pl
Ostrołęka,

Nowa miejska spółka? Zdania są podzielone

REKLAMA
REKLAMA

Już w czwartek radni zdecydują, czy w Ostrołęce powstanie nowa miejska spółka - Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyczne. Ten temat na pewno wzbudzi spore zainteresowanie. Zapytaliśmy więc czytelników, czy sądzą, że powołanie takiego podmiotu to dobry pomysł.

Projekt uchwały, jaki pojawił się w projektach na najbliższą sesję rady miasta zakłada powstanie nowej miejskiej spółki. Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyczne ma postawić na energię odnawialną.

zdjecie 300

- Trendy krajowe i europejskie wskazują że rozwój miejskiej energetyki odnawialnej w tym również na terenie miasta Ostrołęki, opierać się będzie przede wszystkim na generacji rozproszonej, co oznacza, że poszczególne instalacje fotowoltaiczne będą montowane na obiektach użyteczności publicznej będących własnością Miasta. Z zasady budynki użyteczności publicznej charakteryzują się zmiennym zapotrzebowaniem na energię elektryczną w poszczególnych miesiącach roku, np. szkoły w okresie letnim, kiedy produkcja energii elektrycznej z potencjalnie zamontowanych instalacji fotowoltaicznych będzie największa, wykazują minimalne zapotrzebowanie na energię - wskazano w uzasadnieniu, dodając:

Zgodnie z nowelizacją ustawy o odnawialnych źródłach energii z 29 października 2021 r. od 1 kwietnia 2022 roku zmienia się system rozliczania fotowoltaiki dla nowych prosumentów. Dotychczasowy system opustów zapewniał, że w ciągu roku prosument mógł, w zależności od wielkości instalacji, odebrać 70-80 proc. nadwyżki bez ponoszenia dodatkowych opłat. Z kolei system net-billingu zakłada odrębne rozliczenie energii wprowadzonej do sieci elektroenergetycznej i energii elektrycznej pobranej z sieci.

"W tym systemie prosument, czyli np. szkoła, ponosi koszty opłaty dystrybucyjnej, ponieważ pobraną energię kupuje ze wszystkimi opłatami, zgodnie z taryfą swojego sprzedawcy, zaś nadprodukowaną energię sprzedaje po cenie w oparciu o wartość ustaloną według ceny giełdowej, od 1 lipca 2022 r. do 30 czerwca 2024 r. według średniej ceny rynkowej energii elektrycznej (Rynek Dnia Następnego) z poprzedniego miesiąca kalendarzowego" - czytamy w uzasadnieniu uchwały.

W założeniu projektu, nad jakim będą głosować radni, utworzenie Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetycznego w Ostrołęce Sp. z o.o., w którym 100% udziałów obejmie Miasto Ostrołęka, pozwoli na sprawne zarządzanie planowanymi instalacjami fotowoltaicznymi rozproszonymi na wielu budynkach użyteczności publicznej w różnych lokalizacjach na terenie miasta np. szkoły, przedszkola, park wodny itp.

- Spółka posiadając koncesję na wytwarzanie energii elektrycznej będzie miała możliwość sprzedaży energii elektrycznej z instalacji na innych zasadach niż prosument np. na podstawie kontraktów dwustronnych (umów) zawieranych pomiędzy wytwórcą energii w tym przypadku MPE, a klientami finalnymi np. innymi spółkami miejskimi - uzasadniono.

Czy powstanie nowej miejskiej spółki to dobry pomysł?

Zapytaliśmy o to w sondzie. 40,91 proc. głosujących w naszej sondzie uważa, że powstanie nowej miejskiej spółki to dobry pomysł. 51,14 proc. ma inne zdanie i twierdzi, że takie zadania mogłyby wykonywać obecnie istniejące podmioty. Z kolei 7,95 proc. zaznaczyło opcję "nie mam zdania w tej kwestii".

Zdania, jak widać są podzielone i z pewnością zwolennicy każdej z opcji będą mieli bogatą argumentację na poparcie swoich propozycji. Wybór należał będzie jednak do radnych. Decyzja już 21 kwietnia.

REKLAMA

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
zdjecie 7209
Kalendarz imprez
wrzesień 2023
PnWtŚrCzPtSoNd
 28  29  30  31 dk1 dk2 dk3
dk4 dk5 dk6 dk7 dk8 dk9 dk10
dk11 dk12 dk13 dk14 dk15 dk16 dk17
dk18 dk19 dk20 dk21 dk22 dk23 dk24
dk25 dk26 dk27 dk28 dk29 dk30  1
×