zdjecie 4660
zdjecie 4660
zdjecie 4660
zdjecie 4660
2014-02-20T20:01:00+01:00 eOstroleka.pl
Ostrołęka,

Nowa mobilna komora dymowa trafiła do ostrołęckich strażaków [WIDEO, ZDJĘCIA]

REKLAMA
fot. eOstrołęka.plfot. eOstrołęka.pl
REKLAMA

Ostrołęccy strażacy mogą doskonalić swoje umiejętności oraz sprawdzić te już posiadane w nowej, mobilnej komorze dymowej otwartej dziś przez komendanta wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej, nadbryg. Gustawa Mikołajczyka.

Nowa, mobilna komora dymowa kosztowała wraz z osprzętem około 460 tys. zł., a jej zakup został sfinansowany z budżetu mazowieckiej straży pożarnej oraz dofinansowania z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

- Na terenie Mazowsza istniały dotychczas cztery takie komory. Uruchomienie kolejnej takiej instalacji w Ostrołęce w znaczący sposób wpłynie na poziom wyszkolenia zarówno funkcjonariuszy ochotniczej i państwowej straży pożarnej, co także w bezpośredni sposób przełoży się na zwiększenie bezpieczeństwa mieszkańców Mazowsza – mówił podczas uroczystego otwarcie mobilnej komory dymowej nadbryg. Gustaw Mikołajczyk, komendant wojewódzki PSP.

Dotychczas strażacy z Ostrołęki na obowiązkowe szkolenia i ćwiczenia w podobnych warunkach zmuszeni byli dojeżdżać do odległych o kilkaset kilometrów Pionek. Dzięki zakupionej przez komendę wojewódzką PSP komorze ćwiczyć i szkolić mogą się teraz na własnym sprzęcie.

- Komora dymowa będzie obsługiwała strażaków z Państwowej Straży Pożarnej i Ochotniczej Straży Pożarnej z terenu północnej części Mazowsza. Z możliwości oswojenia się z trudnymi warunkami panującymi podczas pożarów w zamkniętych pomieszczeniach skorzysta rocznie ponad 1700 funkcjonariuszy. Pozwoli to na wypełnienie zaleceń komendy głównej PSP, nakazującej każdemu strażakowi państwowej formacji raz na dwa lata a ochotnikom raz na pięć lat zaliczenie podobnego cyklu szkoleń – powiedział nam st. bryg. Jarosław Wilga, komendant miejski PSP w Ostrołęce.

Komora składa się z dwóch elementów. Pierwszym z nich jest kontener ze specjalnym systemem dowolnie modyfikowanych krat, przewężeń i korytarzy, symulujących trudne warunki jakie strażak napotkać może podczas pożaru wewnątrz budynku. Dodatkowo w komorze symulowane jest zadymienie występujące przy tego typu pożarach, oraz hałas i podwyższona temperatura. Drugi element to specjalny tor z bieżnią, rowerem i tzw. drabiną „bez końca” na którym każdy strażak zaliczyć będzie musiał test wydolnościowy.

Nad bezpieczeństwem strażaków ćwiczących w komorze czuwać będzie ratownik wspomagany przez system czujników i kamer umożliwiających obserwację postępów znajdującego się w kontenerze funkcjonariusza.

REKLAMA
Materiał filmowy 1 :
Zobacz również
Kalnedarz imprez
lipiec 2021
PnWtŚrCzPtSoNd
 28  29  30 dk1 dk2 dk3 dk4
dk5 dk6 dk7 dk8 dk9 dk10 dk11
dk12 dk13 dk14 dk15 dk16 dk17 dk18
dk19 dk20 dk21 dk22 dk23 dk24 dk25
dk26 dk27 dk28 dk29 dk30 dk31  1
×