2013-04-16T22:35:00+02:00 eOstroleka.pl
Region,

Nowe kompleksy sportowe i drogi na Mazowszu

REKLAMA
fot. Hanna Maliszewskafot. Hanna Maliszewska
REKLAMA

Podpisano umowy na unijne dofinansowanie kolejnych mazowieckich inwestycji. Tym razem ponad 20 mln zł trafi do trzech gmin. Dzięki środkom z UE będzie możliwe wybudowanie nowoczesnego kompleksu sportowo-oświatowego w Chodkowie i hali sportowo-widowiskowej w Jednorożcu oraz modernizacja jednej z kluczowych ulic Piaseczna.

W gminie Bodzanów (pow. płocki) powstanie nowoczesny kompleks sportowo-oświatowy wraz z infrastrukturą towarzyszącą. Dzięki temu dla dzieci z terenu Bodzanowa i okolic stworzone zostaną odpowiednie warunki do nauki. Ograniczone dotąd warunki lokalowe uniemożliwiały bowiem rozwój placówki oraz utrudniały jej funkcjonowanie. W ramach projektu wybudowana zostanie m.in. nowa hala sportowa oraz nowy budynek przedszkola. Projekt zakłada kompleksowe zagospodarowanie terenu i istniejącej infrastruktury na cele sportowo-oświatowe. Poza modernizacją elewacji szkoły podstawowej i gimnazjum, zmiany czekają również budynek biblioteki gminnej. Dodatkowo powstanie nowa hala sportowa oraz sala audiowizualna, które zostaną połączone z częścią szkolną. Wszystkie obiekty będą wyposażone w odpowiedni sprzęt sportowy i multimedialny. Cały kompleks sportowo-oświatowy ogrzewany będzie na bazie nowej, ekologicznej i energooszczędnej kotłowni.

Bardzo ważną częścią inwestycji jest budowa nowego budynku na potrzeby Przedszkola Samorządowego w Bodzanowie. Budynek będzie podzielony na sześć części, w tym salę zabaw, wydzielone pomieszczenie do zajęć grupowych oraz zespół sanitarny. Na parterze będą pomieszczenia pełniące funkcje administracyjne. Znajdzie się tutaj również kuchnia oraz zaplecze personelu pomocniczego. W piwnicy budynku przewidziano m.in. pralnię z magazynami bielizny, magazyny zaplecza kuchennego, pomieszczenia techniczne oraz magazynki ogólne. W ścianach oddzielających zespoły sanitarne od sal zabaw zaprojektowano także wykonanie nieotwieralnego okna umożliwiającego wgląd opiekunów.

Modernizacja budynku Gminnej Biblioteki Publicznej w Bodzanowie obejmie m.in. wymianę dachu, remont poddasza, ścian i podłóg oraz wymianę stolarki okiennej i drzwiowej. Ponadto obiekt zostanie w pełni wyposażony i przystosowany na potrzeby osób niepełnosprawnych.

W ramach zagospodarowania terenu wokół obiektów przebudowana będzie, m.in. ul. Miodowa od skrzyżowania z ul. Wolność, gdzie wybudowane zostaną trzy parkingi, w tym jeden dla autobusów. Cały teren wokół budynków zostanie zagospodarowany, ogrodzony i oświetlony. Wykonane będą także niezbędne przyłącza do sieci zewnętrznych. Przebudowie ulegnie m.in. przyłącze wodociągowe do budynku projektowanego przedszkola i łącznika, przykanalik sanitarny do istniejącej sieci kanalizacji sanitarnej oraz preizolowane przyłącze cieplne z kotłowni do budynku przedszkola.

Umowę na wsparcie tego projektu kwotą niemal 9 mln zł podpisali marszałek Adam Struzik i wójt Bodzanowa Grażyna Pietrzak. Cała inwestycja będzie kosztować prawie 11 mln zł.

Jednorożec (pow. przasnyski) może liczyć na nową halę widowiskowo-sportową oraz modernizację budynków szkoły podstawowej i gimnazjum. Planowane zmiany to świetna wiadomość przede wszystkim dla dzieci i młodzieży z całej gminy. Dzięki unijnej dotacji powstanie hala widowiskowo-sportowa o wymiarach pozwalających wyznaczyć boiska do gry w piłkę ręczną, koszykówkę i siatkówkę. W hali znajdą się m.in.: przebieralnia, natryskownia, magazynki sprzętu i pomieszczenia trenerów. Trybuny będą mogły pomieścić prawie 300 osób. Obiekt będzie również korzystał z rozwiązań ekologicznych, dających oszczędności. Zastosowane zostaną kolektory solarne, co pozwoli podgrzewać wodę użytkową, jak również wspomoże system centralnego ogrzewania.

Modernizacja budynku Szkoły Podstawowej w Jednorożcu obejmie m.in. wydzielenie pomieszczenia jadalni i sanitariatów oraz zmianę lokalizacji pomieszczeń administracyjnych. Nieużytkowane dotąd poddasze pomieści bibliotekę szkolną i sale lekcyjne. Natomiast remont istniejącego gimnazjum obejmie przede wszystkim wzmocnienie konstrukcji budynku, co jest konieczne z uwagi na bezpieczeństwo. Cała inwestycja została zaplanowana pod kątem potrzeb osób niepełnosprawnych. Będą wprowadzone pochylnie na zewnątrz budynków, odpowiednio przystosowane toalety, szafki, przyciski i włączniki. W gimnazjum zostanie też zainstalowany dźwig dla osób niepełnosprawnych.

Umowę na realizacje projektu podpisali marszałek Adam Struzik, członek zarządu Janina Ewa Orzełowska i wójt Jednorożca Michał Lorenc. Inwestycja warta ponad 11,8 mln zł zostanie dofinansowana kwotą prawie 9,4 mln zł.

Al. Pokoju w Piasecznie to droga lokalna łącząca się z drogą wojewódzką nr 722 (ul. Pod Bateriami). Prowadzi ona przez zielone tereny osiedli mieszkaniowych Zalesie Dolne. Jest zatem ważnym szlakiem komunikacyjnym nie tylko dla mieszkańców Piaseczna, ale również znajdującej się w pobliżu stolicy. Aby zapewnić bezpieczeństwo i komfort podróżowania, władze gminy podjęły decyzję o modernizacji oraz budowie nowej drogi.

W ramach dofinansowanego projektu zostanie wykonana kompleksowa przebudowa Al. Pokoju na odcinku ok. 745 m od ul. Granicznej (przy skrzyżowaniu z ul. Pod Bateriami) do ulicy Wilanowskiej. Po przebudowie będzie ona nawiązywała do przedwojennych planów zagospodarowania przestrzennego regionu – na trzech odcinkach jezdnie przedzielone zostaną pasami zieleni. Ponadto w ciągu drogi będą wybudowane chodniki, ścieżki rowerowe oraz wjazdy bramowe na posesje. Na wniosek mieszkańców zaplanowano również budowę dwóch rond na wylocie do Al. Pokoju ¬ jako elementów spowalniających ruch, a także wykonanie podnoszących bezpieczeństwo progów zwalniających. Przebudowane będą także fragmenty ulic Różanej (na odcinku ok. 102 m) oraz Słonecznej (na odcinku ok. 93,09 m). Wybudowany zostanie system odwadniania jezdni, a oświetlenie uliczne zostanie zmodernizowane.

Projekt będzie zrealizowany w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego na lata 2007-2013 w odpowiedzi na konkurs przeprowadzony przez Mazowiecką Jednostkę Wdrażania Programów Unijnych. Umowę w tej sprawie podpisali wicemarszałek Krzysztof Grzegorz Strzałkowski, członek zarządu Wiesław Raboszuk oraz burmistrz Piaseczna Zdzisław Lis. Całkowita wartość projektu to blisko 3 mln zł, a dofinansowanie wyniesie ponad 2,4 mln zł.

REKLAMA
zdjecie 1701
Kalendarz imprez
wrzesień 2023
PnWtŚrCzPtSoNd
 28  29  30  31 dk1 dk2 dk3
dk4 dk5 dk6 dk7 dk8 dk9 dk10
dk11 dk12 dk13 dk14 dk15 dk16 dk17
dk18 dk19 dk20 dk21 dk22 dk23 dk24
dk25 dk26 dk27 dk28 dk29 dk30  1
Dzisiaj:
Wydarzenia
Sport
Kino JANTAR
Kino HELIOS w Łomży
×