zdjecie 4930
zdjecie 4930
2020-06-17T11:40:00+02:00 eOstroleka.pl
Kościół i społeczeństwo,

Nowe przepisy w diecezji łomżyńskiej. Dotyczą ochrony dzieci! Księża (i nie tylko) podpiszą deklarację

REKLAMA
REKLAMA
2
4
12

Od 1 lipca 2020 roku w diecezji łomżyńskiej w życie wejdą przepisy dotyczące ochrony dzieci i młodzieży przed przemocą, a zwłaszcza przed wykorzystaniem seksualnym. Do osób związanych z Kościołem (w tym przede wszystkim do księży) trafią specjalne deklaracje, które będą musieli oni podpisać.

Działalność prewencyjna Kościoła wobec wszelkich form przemocy, a zwłaszcza wykorzystania seksualnego małoletnich, stanowi integralną część zaangażowania Kościoła w pracę z dziećmi i młodzieżą. Metropolitalny Zespół ds. Prewencji opracował kodeks zachowań, który ma być elementem systemu prewencji w całej Metropolii Białostockiej, w tym Diecezji Łomżyńskiej. Przygotowane Wytyczne przeznaczone są do stosowania we wszystkich parafiach, wspólnotach i dziełach diecezjalnych, zarówno przez osoby duchowne, konsekrowane, jak i świeckie, które podejmują jakąkolwiek posługę wśród dzieci i młodzieży, a także wśród osób niepełnosprawnych i bezbronnych. Dlatego też wszyscy zaangażowani w tę posługę, w tym również wychowawcy, wykładowcy oraz alumni Wyższego Seminarium Duchownego, zobowiązani są do zapoznania się z Wytycznymi oraz do pisemnego poświadczenia stosowania ich w misji duszpasterskiej oraz życiu osobistym. Warunkiem włączenia w działalność duszpasterską Kościoła jest szczegółowe zapoznanie się z Wytycznymi i podpisanie Deklaracji

- poinformował wikariusz generalny diecezji, biskup Tadeusz Bronakowski.

Dokumenty mają być wkrótce opublikowane na stronie internetowej diecezji łomżyńskiej. Deklaracja powinna być podpisana przez wszystkich zaangażowanych w posługę wśród dzieci i młodzieży, a także wśród osób niepełnosprawnych i bezbronnych, tj. przez biskupów, kapłanów, diakonów, osoby konsekrowane, seminarzystów, katechetów, wychowawców i nauczycieli przedszkoli i szkół katolickich, innych kościelnych placówek oświatowo-wychowawczych, animatorów, wolontariuszy, praktykantów, stażystów itd.

Dziekani poszczególnych dekanatów zobowiązani są do zgromadzenia podpisanych Deklaracji od wszystkich kapłanów posługujących na terenie dekanatu, a następnie przekazanie ich do kancelarii kurii. Kapłani pracujący w instytucjach centralnych, czy zamieszkujący w prywatnych mieszkaniach, podpisane Deklaracje składają w kancelarii kurii.Kapłani zamieszkujący w Domu Wspólnoty Kapłańskiej Deklaracje przekazują dyrektorowi domu. Seminarzyści Deklaracje przekazują rektorowi. Osoby konsekrowane Deklaracje przekazują swoim przełożonym, a przełożeni dostarczają je do kancelarii kurii. Osoby świeckie Deklaracje przekazują odpowiedzialnym za dane miejsce pełnienia posługi (katecheci – za pośrednictwem proboszcza do Wydziału Nauczania i Wychowania Katolickiego, animatorzy i inni posługujący w parafii - proboszczowi, pracownicy Caritas - dyrektorowi, pracownicy placówek oświatowo-wychowawczych, przedszkoli i szkół katolickich - dyrektorom, pracownicy stowarzyszeń i fundacji - prezesom…)

- wymienił biskup Bronakowski.

Wszystkie kościelne podmioty prawne zatrudniające osoby zaangażowane w posługę wobec dzieci i młodzieży, a także wśród osób niepełnosprawnych i bezbronnych, są zobowiązane do przechowywania deklaracji, jako wewnętrznej dokumentacji, według obowiązujących przepisów RODO.

Deklaracje kapłanów zostaną dołączone do akt personalnych, deklaracje osób konsekrowanych będą przechowywane w aktach poszczególnych wspólnot, zaś pozostałe deklaracje, odpowiedzialni za poszczególne placówki złożą w archiwach placówek.

Proszę o odpowiedzialne potraktowanie powyższej sprawy i niezwłoczne zgromadzenie podpisanych deklaracji przez osoby za to odpowiedzialne

- poinformował bp Bronakowski.

REKLAMA

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
~Kuba, 12:48 17-06-2020,   50%
Co mówi Dekalog? a co deklaracja czy są  zawarte sankcje wobec łamiących tą deklaracę  
odpowiedz   •   oceń :  
~Ewa, 13:31 17-06-2020,   58%
w Archidiecezji Gnieźnieńskiej Prymas Polak zatwierdził Wytyczne 09.04.2019 roku. W Białostockiej  opublikowano je ponad    14 m-cy później (dopiero 17.06.2020r).  Nie prowadzono konsultacji nt. Wytycznych - od opublikowania do wejścia w życie zostało tylko 13dni.  W innych diecezjach  było kilka miesięcy.   Wnioski ?
odpowiedz   •   oceń :  
~53, 18:29 17-06-2020,   100%
@~Ewa Wnioski są takie, że trzeba zgłaszać przestępstwa organom ścigania.
odpowiedz   •   oceń :  
~Basia, 20:33 17-06-2020,   64%
@~53 W kraju toczą się śledztwa ale   tu trzeba karać nie tylko sprawców ale i tych ukrywających  . Lud jak również władza sądownicza muszą zrozumieć ,że rozliczanie takich ludzi to nie atak na kościół tylko na człowieka , który przekroczył prawo . Tak rząd walczy , krzyczy precz ręce od naszych dzieci tylko niech podaje właściwych adresatów .
odpowiedz   •   oceń :  
~tępiciel lemingów, 22:55 17-06-2020,   56%
@~Basia Masz rację, jeśli władza sądownicza ukrywa takie przestępstwa to należy ją karać. Dlaczego władze sądownicze wydają tak mało wyroków pedofilom?
odpowiedz   •   oceń :  
~xyz, 12:12 18-06-2020,   75%
@~tępiciel lemingów .
Uwaga D.E.B.I.L !!!
.
odpowiedz   •   oceń :  
~Basia, 15:27 17-06-2020,   58%
No tak tu na wschodzie traktują ludzi jako "ciemny lud " dlatego tyle lat bezkarnie działał tu Pettz  a w Poznaniu nareszcie klerycy zbuntowali się i przy poparciu innych księży sprawę nagłośniono . W poszanowaniu Najświętszego sakramentu i o dobro kościoła  ,  księża eliminujcie takich niegodnych ludzi z pośród siebie ,bo inaczej kościoł jako instytucja upadnie .Jak wy odważycie  buntować się to my wierni wam pomożemy . RATUJMY Kościół
odpowiedz   •   oceń :  
~tępiciel lemingów, 18:14 17-06-2020,   58%
@~Basia Ja nie rozumiem, dlaczego ludzie nie zgłaszają przestępstw organom ścigania?  
odpowiedz   •   oceń :  
~xyz, 12:12 18-06-2020,   80%
@~tępiciel lemingów .
Uwaga D.E.B.I.L !
.
odpowiedz   •   oceń :  
~Skurpisyn, 22:49 17-06-2020,   55%
Ta deklaracja to zwykłe mydlenie oczu swoim owieczkom(baranom) ! Każdy dorosły człowiek mający Boga w sercu i trochę rozumu wie że nie wolno krzywdzić dzieci i poddawać ich aktom seksualnym,bez podpisywania jakichś deklaracji. Wychodzi na to że przez ostatnie 1000 lat księża tego nie wiedzieli ? Wystarczy że czarni będą stosować się do prawa Państwa Polskiego, które już dawno zabrania krzywdzenia dzieci ,a będzie wszystko w porządku !!!!
odpowiedz   •   oceń :  
~tępiciel lemingów, 22:57 17-06-2020,   50%
@~Skurpisyn Czerwony, wystarczy, że zgłosisz organom ścigania przestępstwo i będziesz od nich domagał się ukarania przestępcy. Wystarczy, że organa ścigania będą się stosować do prawa Państwa Polskiego, które już dawno zabrania krzywdzenia dzieci, a będzie wszystko w porządku i chrześcijanie pozbędą się czarnych owiec ze swoich szeregów.
odpowiedz   •   oceń :  
~Skurpisyn, 10:16 18-06-2020,   80%
@~tępiciel lemingów Chrzescijanie juz dawno pozbyli się czarnych owiec ze swoich szeregów,tylko katolicy jeszcze mają z tym problem i dalej chodzą do kosciołów i dokarmiają czarnoksiężników !!!!
odpowiedz   •   oceń :  
Serwis eOstroleka.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Kalnedarz imprez
marzec 2021
PnWtŚrCzPtSoNd
dk1 dk2 dk3 dk4 dk5 dk6 dk7
dk8 dk9 dk10 dk11 dk12 dk13 dk14
dk15 dk16 dk17 dk18  19  20  21
dk22  23  24  25  26  27 dk28
dk29  30  31  1  2  3  4
×