Od 2025 roku w Polsce obchodzone jest nowe święto państwowe – 11 lipca został ustanowiony Dniem Pamięci o Polakach – Ofiarach Ludobójstwa dokonanego przez OUN i UPA. Uroczystości patriotyczne zaplanowano także w Ostrołęce - jak będą wyglądały?
Nowe państwowe święto ustanowione na 11 lipca ma na celu uczczenie pamięci dziesiątek tysięcy polskich ofiar tragicznych wydarzeń na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej w czasie II wojny światowej. W całym kraju, a także w Ostrołęce, odbędą się uroczystości upamiętniające to bolesne dziedzictwo historyczne.
Ostrołęka: „Kwiaty Wołynia” i wspólna modlitwa
Lokalne obchody rozpoczną się 11 lipca (piątek) w centrum Ostrołęki o godzinie 15:00. Tego dnia odbędzie się akcja uliczna „Kwiaty Wołynia”, zorganizowana przez ostrołęckie struktury Ruchu Narodowego. W wydarzeniu wezmą udział harcerze, dzieci oraz młodzież sportowa. Mieszkańcom rozdawane będą symboliczne kwiaty lnu, które mają przypominać o polskich Kresach i stanowić znak pamięci o pomordowanych Polakach.
Uroczystości będą miały swoją kontynuację następnego dnia. 12 lipca (sobota) o godzinie 10:00 w kościele pw. św. Antoniego w Ostrołęce odprawiona zostanie uroczysta Msza Święta w intencji ofiar ludobójstwa. W nabożeństwie uczestniczyć będą m.in. prezydent miasta, samorządowcy, działacze patriotyczni oraz przedstawiciele lokalnych organizacji społecznych.
Bezpośrednio po Mszy nastąpi uroczyste złożenie wieńca pod pomnikiem Ofiar Terroru Komunistycznego, a następnie – przez specjalną delegację – złożenie kwiatów przy pomniku „Golgota Wschodu” na Cmentarzu Komunalnym.
Pamięć i edukacja
Jak podkreślają organizatorzy, wydarzenie ma charakter otwarty i zaproszeni są wszyscy mieszkańcy. Celem obchodów jest nie tylko oddanie hołdu ofiarom tragicznych wydarzeń z lat 1943–1945, ale także budowanie pamięci historycznej wśród młodego pokolenia Polaków.
Nowe święto państwowe stanowi ważny krok w stronę przywracania pamięci o ofiarach ludobójstwa i pogłębienia świadomości historycznej społeczeństwa. Ostrołęka dołącza do ogólnopolskich obchodów, dając wyraz lokalnej troski o prawdę i pamięć narodową.