zdjecie 1325
zdjecie 1325
zdjecie 1325
2021-03-08T10:29:00+01:00 eOstroleka.pl
Powiat ostrołecki,

Nowi terytorialsi z powiatu ostrołęckiego już po przysiędze [ZDJĘCIA]

REKLAMA
fot. 5 MBOTfot. 5 MBOT
REKLAMA
1
0
7

Kolejna grupa ochotników z naszego regionu stała się pełnoprawnymi żołnierzami Wojsk Obrony Terytorialnej. W minioną sobotę nowi terytorialsi złożyli przysięgę. Wśród nich byli także ochotnicy z powiatu ostrołęckiego.

Po 15 dniach intensywnego szkolenia na poligonie i strzelnicy kolejni ochotnicy dołączyli do grona mazowieckich terytorialsów. Szkolenie podstawowe otworzyło im drogę do szkoleń indywidualnych, specjalistycznych oraz zgrywających, a w efekcie do służby zawodowej. Od kwietnia rozpoczną swoje pierwsze szkolenia rotacyjne w pododdziałach, do których terytorialnie będą przynależeć.

Wśród żołnierzy, którzy zdecydowali się przynależeć do żołnierskiej społeczności 5 Brygady OT jest szer. Anna Melchner – Komor, mieszkanka powiatu ostrowskiego, która w imieniu wszystkich żołnierzy składających przysięgę podsumowała „szesnastkę”:  

Jeszcze 16 dni temu przekroczyliśmy bramę tej jednostki jako obcy sobie ludzie, nieświadomi tego co nas czeka. Dziś już wiemy, że poradziliśmy sobie doskonale z pierwszymi wyzwaniami. Przez te kilkanaście dni nabraliśmy nie tylko doświadczenia wojskowego, ale zawiązały się miedzy nami silne więzi, które będą nam towarzyszyły przez wiele kolejnych lat. Przysięga wojskowa to nie tylko słowa  roty przysięgi ale przed wszystkim akt oddania wobec Ojczyzny. Składając dzisiaj przysięgę wojskową na Sztandar złożyliśmy swoistego rodzaju przyrzeczenie przestrzegania kodeksu moralnego i etycznego żołnierza…

- mówiła szer. Melchner – Komor.

Żołnierzom składającym przysięgę wojskową towarzyszyli ich koledzy i koleżanki, którzy ukończyli równolegle odbywające się szkolenie wyrównawcze. Są to rezerwiści, którzy dalszą przygodę z wojskiem postanowili kontynuować w szeregach WOT. Jednym z nich jest Piotr Kierylak, który po zakończeniu służby przygotowawczej idąc w ślady swoich rodziców został żołnierzem do 5 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej. Ojciec Piotra, ppor. Mirosław Kierylak już od 2018 roku pełni terytorialną służbę wojskową w 51 batalionie lekkiej piechoty. W 2020 roku do terytorialsów dołączyła również szer. Aneta Bartnicka – Kierylak, mama Piotra.

Wśród nowych terytorialsów 5 MBOT jest również szer. Kacper Klich, polski pływak, specjalizujący się w stylu dowolnym, wielokrotny medalista mistrzostw Polski, brązowy medalista światowych wojskowych igrzysk sportowych. Szer. Klich wybrał służbę w Wojskach Oborny Terytorialnej ponieważ pozwolili mu ona na połączenie studiów, które rozpoczął na Akademii Sztuki Wojennej z dalszą służbą Ojczyźnie.  

Cenię sobie WOT za możliwość łączenia obowiązków żołnierza Wojska Polskiego z pracą zawodową i życiem prywatnym. Formacja składa się z ludzi z przeróżnych środowisk co czyni z jej szeregów atrakcyjne środowisko, w którym po prostu dobrze się czuję.

– mówi szer. Klich.

Batalion w Komorowie zasilą żołnierze pochodzący z powiatu makowskiego, pułtuskiego, ostrowskiego, ostrołęckiego o raz wyszkowskeigo łącznie to 11 nowych terytorialsów, z czego 8 złożyło przysięgę wojskową (1 ochotnik z powiatu makowskiego, 2 z ostrołęckiego, 2 z ostrowskiego, 1 z pułtuskiego i 2 z wyszkowskiego).

Źródło: 5 MBOT/eOstroleka.pl
REKLAMA
zdjecie 1325
Zobacz również

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
Kalendarz imprez
wrzesień 2021
PnWtŚrCzPtSoNd
 30  31 dk1 dk2 dk3 dk4 dk5
dk6 dk7 dk8 dk9 dk10 dk11 dk12
dk13 dk14 dk15 dk16 dk17 dk18 dk19
dk20 dk21 dk22 dk23 dk24 dk25 dk26
dk27 dk28 dk29 dk30  1  2  3
×