2020-11-30T12:06:20+01:00 eOstroleka.pl
Powiat ostrołecki,

Nowi terytorialsi z powiatu ostrołęckiego już zaprzysiężeni [ZDJĘCIA]

REKLAMA
zdjecie 9902
fot. 5. MBOTfot. 5. MBOT
REKLAMA
2
0
0

„Przysięgam być wiernym Ojczyźnie mej - Rzeczypospolitej Polskiej, stać nieugięcie na straży honoru, o wyzwolenie z niewoli walczyć ze wszystkich sił” – to słowa roty ślubowania, które złożyła kolejna grupa terytorialsów. W gronie tym znaleźli się również mieszkańcy powiatu ostrołęckiego.

Ponad 40 żołnierzy ochotników 5 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej im. ppor. Mieczysława Dziemieszkiewicza ps. „RÓJ”, w minioną sobotę, 28 listopada złożyło przysięgę wojskową. To już piąte a zarazem ostatnie zaprzysiężenie terytorialsów w tym roku.  
Uroczystość odbyła się na terenie jednostki wojskowej przy ul. Wojska Polskiego w Ciechanowie. Słowa roty przysięgi wojskowej wypowiedziało 41 nowych terytorialsów.

„Przysięgam być wiernym Ojczyźnie mej - Rzeczypospolitej Polskiej, stać nieugięcie na straży honoru, o wyzwolenie z niewoli walczyć ze wszystkich sił” – słowa przysięgi wypowiadane przez żołnierzy Armii Krajowej, której Wojska Obrony Terytorialnej kontynuują chlubne tradycje, podczas uroczystości przypomniał Dowódca 5 MBOT płk Mieczysław Gurgielewicz. Mówił, że przysięga wojskowa dla każdego żołnierza jest pięknym momentem, powodem do dumy ale przede wszystkim zobowiązaniem.

Żeby nosić mundur, trzeba go kochać i szanować! Wy, swoją postawą zaświadczacie nie tylko o miłości, ale również o gotowości do podejmowania nawet najtrudniejszych zadań związanych z obronnością kraju.

– zwrócił się do przysięgających żołnierzy płk Gurgielewicz.

W liście do żołnierzy zwrócił się również Dowódca WOT, gen. dywizji Wiesław Kukuła, w którym zaznaczył, że to od Ich obowiązkowości i samodyscypliny zależy czy i jak szybko sprostają wymogom jakie stawia się żołnierzowi profesjonaliście i osiągną status gotowego do walki. Pisał, by niezadowolenie z siebie było najlepszą motywacją do działania i dalszego rozwoju każdego żołnierza.

W imieniu żołnierzy podczas sobotniej uroczystości wystąpiła szer. Małgorzata Wieczorek mieszkanka Przasnysza, matka dwójki dzieci, która podsumowała 16 dni szkolenia. Szer. Wieczorek wstąpiła do służby 13 listopada by sprawdzić się w nieco innych warunkach i przeżyć przygodę a przy okazji zrobić coś  dla swojej ojczyzny.

Zaprzysiężenie mazowieckich Terytorialsów odbyło się  w warunkach ograniczeń sanitarnych bez zaproszonych gości.  Rodziny i przyjaciele mogli śledzić przebieg uroczystości podczas transmisji online z przysięgi.

Wśród 41 przysięgających znaleźli się również 2 ochotnicy z powiatu ostrołęckiego, a wśród nich szer. Piotr Waszczak, który również został wyróżniony za osiągnięcie wysokich wyników podczas szkolenia. Przysięgę składało również 2 żołnierzy z powiatu wyszkowskiego oraz 3 z przasnyskiego. 4 mieszkańców powiatu ostrowskiego, m.in. szer. Wojciech Tułowiecki, który został wyróżniony złożeniem przysięgi na Sztandar, a także otrzymał z rąk Dowódcy Brygady list gratulacyjny za osiągnięcie wysokich wyników podczas szkolenia podstawowego.

Źródło: 5. MBOT/eOstroleka.pl
REKLAMA

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
Kalendarz imprez
sierpień 2022
PnWtŚrCzPtSoNd
dk1 dk2 dk3 dk4 dk5 dk6 dk7
 8 dk9 dk10 dk11 dk12 dk13 dk14
dk15 dk16 dk17 dk18 dk19 dk20 dk21
dk22 dk23 dk24 dk25 dk26 dk27 dk28
 29 dk30 dk31  1  2  3  4
×