eOstroleka.pl
Region, HISTORIA

O Kurpiach w 1939 r.: Wyprawiają huczne wesela, chrzciny. Nie piją wódki, tylko "psiwo"

REKLAMA
zdjecie 1434
zdjecie 1434
fot. ABC, 1939 r.fot. ABC, 1939 r.
REKLAMA

Życie Kurpiów od dawna interesowało badaczy i dziennikarzy. W styczniu 1939 roku dr Jan Kucharski w obszernym artykule dla gazety "ABC" opisał, jacy są i czym zajmują się Kurpie. Zamieścił też kilka unikalnych zdjęć.

- Kurpie zajmują się bartnictwem, rybołówstwem, myślistwem, najmniej rolnictwem, bo ziemia tu piaszczysta, nieurodzajna - napisał dr Kucharski w gazecie "ABC" w styczniu 1939 r.

Gazeta przypomniała, że "bohaterem z czasów wojen szwedzkich jest Stach Konwa, przywódca kurpiowskiego ludu, którego wróg wiesza za to, że nie chce się z nim bratać i zdradzić ojczyzny". - Do dziś rozbrzmiewają tu piosenki i różne opowieści o tym bohaterze, co nie dał się przekupić wrogowi, co ojczyznę ukochał ponad życie - pisał autor artykułu.

zdjecie

Wskazywano też, że "Kurpie zachowują wiele zwyczajów i obyczajów staropolskich".

Lubią podróżować, brać udział w odpustach, które odbywają się bardzo uroczyście. Wyprawiają huczne wesela, chrzciny. Nie piją wódki, tylko "psiwo". Z usposobienia przypominają górali tatrzańskich. Są weseli, odważni, ciekawi, sprytni, gościnni, uczciwi, pobożni, często popadają w złość i lubią się prawować. Mało wśród nich złodziei i przestępców.

Dawniej budowano z drzewa nie tylko chaty, ale i kościoły. - Z murowanych starych budynków pozostała tylko wieża w Myszyńcu w zniesiona w XVII wieku przez Jezuitów - przypomniał "ABC", publikując zdjęcie wieży.

zdjecie

- Lud kupiowski mocny, zahartowany w ciężkiej walce o byt, nie da się zmóc łatwo przeciwnościom - wskazywał dr Kucharski. - Gdy brak mu pracy w rodzinnych stronach, szuka jej gdzieindziej. Dawniej wędrował do Prus i Ameryki. Dziś często tuła się za pracą po całej Polsce. Choć ziemia jest marna i wydaje liche, skąpe plony, Kurp jest przywiązany do niej i trzyma się dzielnie, bo droga mu ponad wszystko.

Źródło: ABC, 29 stycznia 1939 r.
Więcej o: Kurpie, Myszyniec

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
Kalendarz imprez
czerwiec 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
 27  28  29  30  31 dk1 dk2
dk3 dk4 dk5 dk6 dk7 dk8 dk9
 10 dk11 dk12 dk13 dk14 dk15 dk16
 17 dk18 dk19 dk20 dk21 dk22 dk23
dk24 dk25 dk26 dk27  28 dk29 dk30
×