eOstroleka.pl
,

O wstrzymaniu budowy elektrowni w Ostrołęce na sejmowej komisji skarbu państwa [VIDEO]

REKLAMA
fot. eOstroleka.pl fot. eOstroleka.pl
REKLAMA

Sprawa zatrzymania budowy nowego bloku elektrowni „C” w Ostrołęce ponownie trafiła na sejmowe forum. Tym razem problemem zajęła się zwołana na wniosek kilku parlamentarzystów sejmowa komisja skarbu państwa. Posiedzenie komisji odbyło się w środę, 12 grudnia.

Niepokój parlamentarzystów wzbudził m.in. brak reakcji ze strony zarządu Grupy Energa na kierowane pisemne pytania. Kilkunastu posłów i senatorów z różnych klubów i różnych regionów kierowało zapytania do zarządu Grupy Energa, dotyczące różnych inwestycji Energi w całym kraju, w tym także sprawy zatrzymania budowy nowego bloku ostrołęckiej elektrowni.

- Do dnia dzisiejszego, pomimo przysługującego nam prawa wglądu w dokumenty firmy wynikającego z wykonywanych przez nas mandatów parlamentarnych, nie otrzymaliśmy odpowiedzi na żadne z pytań. Tak właśnie zarząd Grupy Energa traktuje posłów i senatorów - mówił podczas komisji poseł Arkadiusz Czartoryski (PiS).

Wątpliwości parlamentarzystów wzbudziły różne działania i decyzje związane z funkcjonowaniem i finansowymi wydatkami spółki. Posłowie pytali także o koszty związane z wynajęciem kancelarii, która udzielała nierzetelnych i niepełnych odpowiedzi na zadawane pytania. Poruszone zostały także kwestie bezpieczeństwa energetycznego Polski, które według parlamentarzystów znacznie ucierpiało w wyniku wycofania się Energi z inwestycji budowy nowego bloku elektrowni w Ostrołęce.

Jedną z kwestii poruszonych podczas komisji była także zawarta dwa lata temu umowa pomiędzy spółką Energa a Ostrołęką dotycząca sprzedaży OPEC-u. Poseł Małecki przypomniał jeden z zapisów umowy mówiący o zainwestowaniu przez Energę kwoty 320 mln zł w system, który z ciepła generowanego podczas wytwarzania energii elektrycznej ogrzewałby ostrołęckie mieszkania.

- Przerwanie prac w Ostrołęce jest równoznaczne z zerwaniem tej umowy. Chciałbym zapytać, czy koncern Energa jest przygotowany na wypłacenie 320 milionów złotych odszkodowania dla Ostrołęki i czy te koszty zostaną wliczone w koszty prądu, a jeśli nie, to skąd będą pochodziły pieniądze na odszkodowanie dla miasta Ostrołęki - pytał na posiedzeniu komisji poseł Maciej Małecki ( PiS).

Obecny na posiedzeniu komisji wiceminister Skarbu Państw Paweł Tamborski nie odpowiedział na większość pytań które padły podczas posiedzenia. Tamborski poruszył jedynie m.in sprawę prywatyzacji koncernu Energa oraz rozwój sektora energetycznego w Polsce. Skarb Państwa zamierza w najbliższym czasie, zgodnie ze strategią, sprywatyzować w całości Energę. Odpowiedzi na pozostałe pytania parlamentarzyści mają otrzymać na piśmie.

Do sprawy będziemy wracali.

REKLAMA
Materiał filmowy 1 :
Kalendarz imprez
grudzień 2023
PnWtŚrCzPtSoNd
 27  28  29  30 dk1 dk2 dk3
dk4 dk5 dk6 dk7 dk8 dk9 dk10
dk11 dk12 dk13 dk14 dk15 dk16 dk17
dk18 dk19  20 dk21  22  23  24
 25  26  27  28  29  30 dk31
×