eOstroleka.pl
Ostrołęka,

Obchody Narodowego Święta Niepodległości w Muzeum Żołnierzy Wyklętych [PROGRAM]

REKLAMA
zdjecie 723
fot. eOstroleka.plfot. eOstroleka.pl
REKLAMA

Muzeum Żołnierzy Wyklętych zaprasza do wspólnego świętowania Narodowego Święta Niepodległości. W trzydniowym programie znajdziecie m.in. mapping budynku Muzeum, koncerty i warsztaty.

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny. Bilety na koncerty oraz pokaz filmowy wydawane są w kasie Muzeum, można je także zarezerwować, dzwoniąc pod numer telefonu 510 139 061.

Program obchodów:

Sobota 9 listopada godz. 18.00 - koncert Studia Piosenki Metro Ostrołęka „Złote lata polskiego big beatu”

Usłyszymy utwory z repertuaru tuzów polskiej muzyki rozrywkowej: Czerwonych Gitar, Breakoutu, Karin Stanek, Czesława Niemena czy Tadeusza Nalepy.

Młodzi adepci sztuki wokalnej wykonają dla nas m.in. takie hity jak „Nie zadzieraj nosa”, ” Poszłabym za tobą” czy „Sen o Warszawie”.


Niedziela 10 listopada godz. 18.00 - film niemy „Mocny człowiek” z 1929 roku, z podkładem muzycznym na żywo Orkiestry Ludwika Sarskiego

„Mocny człowiek” Henryka Szaro to adaptacja powieści Stanisława Przybyszewskiego. Ekranizacja z 1929 roku opowiada o dziennikarzu, pisarzu Henryku Bieleckim (wciela się w niego Gregori Chmara), który w pogoni za sławą i pieniędzmi nie cofa się przed najgorszym.

To jeden z ostatnich polskich filmów epoki kina niemego. W międzywojniu odniósł duży sukces. Doceniono go m.in. za mistrzowskie operatorstwo czy nowoczesne techniki ekspozycji i montażu. Zachwycano się też wyjątkowymi ujęciami Warszawy.

Po II wojnie światowej, kiedy to wszystkie kopie filmu zostały zniszczone, produkcja została uznana za zaginioną. Film dopiero w 1997 roku odnaleziono w Belgii, skąd wrócił do Polski.

Muzykę na żywo zagra do filmu Orkiestra Ludwika Sarskiego, którą już mieliśmy okazję gościć w naszym Muzeum.

To kolektyw artystyczny założony przez dwóch multiinstrumentalistów-kompozytorów: Damiana Szymczaka i Piotra Tomalę. Artyści łączą takie style jak: early jazz, ragtime, tango, swing czy klezmer.


Poniedziałek 11 listopada

godz. 12.00 - „Niepodległa do Hymnu” – wspólne śpiewanie Mazurka Dąbrowskiego na dziedzińcu Muzeum

godz. 12.30 - Uroczysta sesja Rady Miasta w Ostrołęce

godz. 18.00 - „Koncert w hołdzie dla Niepodległej” i wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych

Ponadto w dniach 9-11 listopada, w godz. 10 – 21:

  • bezpłatne zwiedzanie wystawy i korzystanie ze strzelnicy
  • warsztaty: modystki, drukarnia, w pracowni fotografa (godz. 12 – 17)
  • możliwość zakupu ciastka Marszałka w Kawiarni Partyzanckiej
  • mapping budynku Muzeum (iluminacja historyczna elementów budynku MŻW)
  • gra terenowa „Ostrołęckie ścieżki Niepodległej”
  • wystawa pracowni mikromodelarstwa MŻW
  • degustacja grochówki 11 listopada ok. godz. 14

Warsztat modystki
Wizyta u modystki, wytwarzającej nakrycia głowy, to okazja do zapoznania się z dawną techniką wykonywania kapeluszy oraz fascynatorów.

Zobaczycie m.in. pochodzące z przedwojennej Warszawy formy do modelowania kapeluszy, a każdy chętny będzie miał okazję wykonać fascynator – kolorową ozdobę do włosów, niezwykle popularną w okresie międzywojennym.

Drukarnia
Pod okiem fachowca będziecie mieć okazję do samodzielnego złożenia napisu z ruchomych czcionek, czyli pracy zecerskiej, oraz wykonania własnego nadruku przy użyciu prasy.

A jeśli jeszcze bardziej zależy Wam, aby wydruk miał charakter retro, możecie skorzystać ze specjalnej przycinarki, dzięki której fotografie z lat 20. i 30. miały ozdobne krawędzie. Drukarz pozwoli wydrukować certyfikat lub specjalnie przygotowaną na tę okazję unikalną kartę pocztową.

W pracowni fotografa
Klimatyczne tło, nakrycia głowy z epoki i stroje – to dzięki temu wyposażeniu pracowni możecie znaleźć się w atelier fotografa sprzed lat.

Będziecie mieli okazję na fotografię w niecodziennym kadrze i zaskakującej scenografii, modnej w pierwszych dekadach XX wieku.

REKLAMA
zdjecie 723

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
Kalendarz imprez
grudzień 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
 25  26  27  28  29  30 dk1
dk2 dk3 dk4 dk5 dk6 dk7 dk8
dk9 dk10 dk11 dk12 dk13 dk14 dk15
dk16  17 dk18  19  20  21  22
dk23  24  25  26  27  28  29
 30 dk31  1  2  3  4  5
Dzisiaj:
Wydarzenia
Kino JANTAR
×