eOstroleka.pl
Ostrołęka,

Obrona cywilna. Miasto Ostrołęka nie dysponuje schronami, działa system ostrzegania

REKLAMA
zdjecie 5983
zdjecie 5983
REKLAMA
zdjecie 5983

Jak w Ostrołęce działa system obrony cywilnej? Czy istnieją schrony, a jeżeli tak, to jaką mają pojemność? Czy system ostrzegania działa i kiedy ostatnio był testowany? - władze miasta odpowiedziały już na interpelację jednego z radnych.

Choć w Ostrołęce nie ma obecnie stanu bezpośredniego zagrożenia, to warto podkreślić, że jeszcze niedawno w podobnej sytuacji było wiele ukraińskich miast. Nikt nie myślał o tym, że za chwilę wszystko może się zmienić. Radny Jacek Łuba postanowił więc zapytać, jak w Ostrołęce funkcjonuje system obrony cywilnej.

Okazuje się, że Miasto Ostrołęka nie dysponuje schronami dla ludności cywilnej.

- Schronami dysponują tylko nieliczne zakłady pracy, jednak są to schrony dla załóg zakładów pracy i przedsiębiorstw, których celem jest zapewnienie ciągłości działania. Mieszkańcy w trakcie zagrożenia będą mieli do ochrony wyłącznie podpiwniczenia budynków, jako ukrycia. Schronów dla ludności nie budowano ponieważ koszty ich budowy zwiększały o 100% koszty budowy obiektów, pod którymi by je budowano. Przykładem może być planowany schron pod budynkiem OCK. Budowę rozpoczęto w latach 80. i z powodu schronu i ogromnych kosztów, budowa została wstrzymana na długie lata. Sama konstrukcja schronu została wykonana niezgodnie z technologią, wymaganą dla tego typu budowli, więc teraz może on pełnić tylko funkcję ukrycia - poinformowała wiceprezydent Anna Gocłowska.

Kolejne pytanie padło o system ostrzegania i alarmowania.

- System ostrzegania i alarmowania na terenie miasta działa w systemie radiowym, w skład którego wchodzą: centrala alarmowa MCA-04 web oraz elektroniczne urządzenia sterujące syrenami alarmowymi, zarówno elektronicznymi jak i elektromechanicznymi. Syreny elektroniczne dają dodatkowo możliwość przekazywania komunikatów słownych. Sprawdzenie gotowości i sprawności systemu odbywa się codziennie poprzez test podstawowych parametrów syren i zasilania bez ich uruchamiania. Głośne próby całego systemu lub wybranych syren odbywa się dwa razy w roku w zależności od potrzeb. Cały system uruchamiany jest 1 sierpnia na polecenie Wojewody Mazowieckiego. W roku 2021 głośne próby systemu przeprowadzano w dniu 20 maja oraz 1 sierpnia - wskazała wiceprezydent Ostrołęki.

Miasto może prowadzić także działalność szkoleniową i popularyzacyjną z zakresu obrony cywilnej, ale w ostatnim czasie została ona ograniczona. W roku 2021 nie prowadzono działalności szkoleniowej z zakresu obrony cywilnej z uwagi na pandemię COVID-19. Działalność popularyzacyjna z zakresu OC prowadzona jest na terenie obiektu Wydziału BZK oraz na zaproszenie placówek oświatowych w formie prelekcji. W roku 2021 wydział nie uczestniczył w tego rodzaju zajęciach ze względu na pandemię COVID - 19.

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
zdjecie 5983
zdjecie 5983
Kalendarz imprez
marzec 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
 26  27  28  29 dk1 dk2 dk3
dk4 dk5 dk6 dk7 dk8 dk9 dk10
dk11 dk12 dk13 dk14 dk15 dk16 dk17
dk18 dk19 dk20 dk21 dk22 dk23 dk24
dk25 dk26 dk27 dk28 dk29 dk30  31
×