eOstroleka.pl
,

Od 1 stycznia 2013 r. można składać deklaracje podatkowe za 2012 r.

REKLAMA
zdjecie 5850
zdjecie 5850
for. sxc.hufor. sxc.hu
REKLAMA

Ministerstwo Finansów przypomina, że 1 stycznia 2013 r. rozpoczął się okres składania rozliczeń podatku dochodowego PIT za 2012 r., trwający do 30 kwietnia 2013 r. Jednak podatnicy, którzy rozliczają się ryczałtem lub kartą podatkową, powinni zrobić to do końca stycznia.

Podatnicy są zobowiązani składać urzędom skarbowym zeznanie podatkowe o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) w roku podatkowym (art. 45 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych). Okres składania zeznań podatkowych za 2012 r. rozpoczyna się 1 stycznia 2013 r. a kończy 30 kwietnia 2013 r.

Jednak przepisy ustawy przewidują dwa wyjątki od tej generalnej zasady. Pierwszy z nich dotyczy osób rozliczanych przez płatników (otrzymujących na swój wniosek PIT-40 od zakładu pracy lub PIT-40A z urzędu od organu rentowego), które – co do zasady – nie muszą składać w urzędzie skarbowym odrębnego zeznania podatkowego. Drugi wyjątek dotyczy osób niemających miejsca zamieszkania na terytorium RP, które opuszczają terytorium RP przed 30 kwietnia. W ich przypadku obowiązek złożenia zeznania podatkowego istnieje przed wyjazdem z Polski, co w praktyce może mieć miejsce już w trakcie 2012 r.

Zeznanie podatkowe składa się według ustalonego wzoru. Podatników podatku dochodowego od osób fizycznych, do których mają zastosowanie przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych obowiązuje 5 wzorów zeznań podatkowych. Są to PIT-36, PIT-36L, PIT-37, PIT-38 oraz PIT-39. W odniesieniu do rozliczenia dochodów uzyskanych w 2012 r. wzory te określa rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 19 listopada 2012 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie określenia wzorów rocznego obliczenia podatku oraz zeznań podatkowych obowiązujących w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych (Dz. U. poz. 1331).

O wyborze odpowiedniego druku decyduje rodzaj uzyskanych dochodów oraz sposób ich opodatkowania. I tak:

    zeznanie podatkowe PIT-37 przeznaczone jest dla podatników, którzy otrzymali świadczenia wyłącznie ze źródeł przychodów położonych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, podlegające opodatkowaniu według skali podatkowej, w uzyskaniu których pośredniczyli płatnicy (np. przychody z pracy wypłacone od zakładu pracy),
    zeznanie podatkowe PIT-36 przeznaczone jest dla podatników, którzy nie mieszczą się w dyspozycji zeznania PIT-37, czyli dla osób, które m.in. prowadziły pozarolniczą działalność gospodarczą lub działy specjalne produkcji rolnej podlegające opodatkowaniu według skali podatkowej,
    zeznanie podatkowe PIT-38 przeznaczone jest dla osób, które uzyskały dochody ze sprzedaży akcji lub innych papierów wartościowych, lub ze sprzedaży udziałów w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością, lub ze zbycia pochodnych instrumentów finansowych (np. opcji),
    zeznanie podatkowe PIT-36L przeznaczone jest dla osób, które prowadzą pozarolniczą działalność gospodarczą lub działy specjalne produkcji rolnej i wybrały sposób opodatkowania na zasadach określonych w art. 30c ustawy, czyli według jednej stawki podatku w wysokości 19 proc. (a nie według skali podatkowej czy zryczałtowanego podatku od przychodów ewidencjonowanych),
    zeznanie podatkowe PIT-39. Po to zeznanie powinni sięgnąć podatnicy, którzy w roku podatkowym dokonali odpłatnego zbycia nieruchomości wybudowanej/nabytej po 31 grudnia 2008 r. W zeznaniu tym opodatkowaniu podlega dochód, czyli różnica przychodów i kosztów uzyskania przychodów. Stawka podatku wynosi 19 proc.

Ryczałt i karta podatkowa
Natomiast podatnicy opodatkowani ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych są obowiązani złożyć w urzędzie skarbowym zeznanie według ustalonego wzoru o wysokości uzyskanego przychodu, wysokości dokonanych odliczeń i należnego ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych – w terminie do 31 stycznia następnego roku (art. 21 ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne). Jest to zeznanie składane na formularzu PIT-28. Jego wzór określa rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 24 listopada 2011 r. w sprawie określenia wzorów zeznań, deklaracji i informacji podatkowych obowiązujących w zakresie zryczałtowanego podatku dochodowego od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Podatnicy opłacający podatek dochodowy w formie karty podatkowej po upływie roku podatkowego, w terminie do 31 stycznia, powinni złożyć w urzędzie skarbowym roczną deklarację na formularzu PIT-16A o wysokości składki na ubezpieczenie zdrowotne, zapłaconej i odliczonej od karty podatkowej w poszczególnych miesiącach (zgodnie z art. 31 ust. 4 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne).

W tym samym terminie, tj. po upływie roku podatkowego – do 31 stycznia roku następującego po roku podatkowym, osoby duchowne opłacające zryczałtowany podatek dochodowy od przychodów osób duchownych są zobowiązane złożyć we właściwym urzędzie skarbowym roczną deklarację PIT-19A o wysokości składki na ubezpieczenie zdrowotne, zapłaconej i odliczonej od ryczałtu w poszczególnych kwartałach.

PIT przez Internet
Coraz popularniejsze staje się rozliczanie się w formie elektronicznej. To najszybszy i najprostszy sposób złożenia zeznania rocznego. PIT-28, PIT-36, PIT-36L, PIT-37, PIT-38, PIT-39, PIT-16A oraz PIT-19A wraz z załącznikami można wysłać drogą elektroniczną bez kwalifikowanego podpisu elektronicznego. W przypadku popełnienia błędu w formularzu w ten sam sposób składa się również korektę tych deklaracji. Najprościej zrobić to korzystając z darmowego i wygodnego programu przygotowanego przez Ministerstwo Finansów. Aplikacja dostępna jest na stronie internetowej systemu e-Deklaracje. Dowodem złożenia zeznania w tej formie jest Urzędowe Poświadczenie Odbioru, traktowane na równi z dowodem nadania listu poleconego czy potwierdzeniem złożenia deklaracji w urzędzie skarbowym.

Więcej informacji (m.in. formularze interaktywne dla dokumentów składanych drogą elektroniczną) na stronie systemu e-Deklaracje na www.finanse.mf.gov.pl

Kalendarz imprez
maj 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
 29  30 dk1 dk2 dk3 dk4 dk5
dk6 dk7 dk8 dk9 dk10 dk11 dk12
dk13  14 dk15  16  17 dk18 dk19
dk20  21 dk22  23  24  25  26
dk27  28 dk29  30  31  1  2
×