2019-02-28T18:52:30+01:00 eOstroleka.pl 10 0 7 4.3
Polska,

Od marca rusza program Mama 4+

REKLAMA
REKLAMA
3
4
6
Najlepszy komentarz
~Barbara, 11:13 01-03-2019,   78%
A może i racja po co pracować , nie ma dla nauczycieli , pielęgniarek itd. a jest dla tych co nie pracowali .Coraz mniej ludności w wieku produkcyjnym a ci co pracują niedoceniani .Nie można rozdawać pieniędzy bez względu na sytuację materialną obdarowanego . Jak poczujemy się gdy biskup Głódz i wie...
odpowiedz   •   oceń :  

Wieloletnia praca na rzecz rodziny i trud wychowania co najmniej czwórki dzieci, zyskają realną wartość, w postaci rodzicielskiego świadczenia uzupełniającego, bowiem już od 1 marca br. ruszy rządowy program Mama 4+.

Program jest skierowany do osób, które wychowały co najmniej czworo dzieci i z tego powodu nie mogły podjąć pracy zawodowej lub musiały z niej zrezygnować. Dzisiaj osoby te dzisiaj żyją w niedostatku, nie mając prawa do świadczeń, czasami nawet na minimalnym poziomie. Rodzicielskie świadczenie uzupełniające Mama 4+ zapewni im podstawowe środki do życia.
 
 
Na świadczenie to, w budżecie państwa na 2019 rok zarezerwowano ponad 801 mln złotych. Realizatorem programu jest Zakład Ubezpieczeń Społecznych i Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego.
 
 
- Z wieloletnią pracą w domu, na rzecz rodziny, nie wiązały się dotychczas żadne gwarancje bezpieczeństwa na starość, w postaci np. świadczeń. Dlatego myślę, że decyzja Matki czy Ojca, by całą energie życiową przekierować na rodzinę i wychowanie dzieci, była dla nich wybitnie trudna, bo niosła ze sobą, w perspektywie, potencjalną możliwość niedostatku na starość. A jednak osoby te podjęły Taką właśnie decyzję, uwarunkowaną może sytuacją ekonomiczną, zdarzeniem losowym, brakiem wsparcia ze strony rodziny, czy też może chorobą dziecka. - mówi minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska.
 
 
Minister Elżbieta Rafalska dodaje również - Pamiętajmy, że powrót do pracy, po odchowaniu dzieci i w sile wieku, nie zawsze był czy jest możliwy - nawet gdybyśmy chcieli. Jest przecież oczywistym, że każdy z nas się starzeje i z czasem jest coraz mniej sprawny. Dlatego podziwiam te osoby za taką właśnie decyzję - za tak wielką odwagę.
 
Dla kogo Mama 4+?
Rodzicielskie świadczenie uzupełniające będzie mogło być przyznane matce, która urodziła
i wychowała co najmniej czworo dzieci, a w przypadku śmierci matki dziecka albo porzucenia dzieci przez matkę – ojcu, który wychował co najmniej czworo dzieci.
 
Program Mama 4+ to pierwszy taki program, który nadaje wieloletniej, codziennej pracy
na rzecz rodziny i wychowaniu dzieci, ogromną wartość i jest odpowiedzią na rosnącą z latami potrzebę społeczną. Dzięki Mama 4+, osoby te nie będą pozostawione same sobie na starość.” – podsumowuje minister Elżbieta Rafalska.
 
 
O świadczenie to będą mogły ubiegać się osoby, które nie posiadają niezbędnych środków
do życia i osiągnęły wiek emerytalny. W przypadku kobiet to 60 lat, mężczyzn – 65 lat. Rodzicielskie świadczenie uzupełniające będzie przysługiwać wyłącznie osobom mieszkającym w Polsce. Uzyskanie prawa do świadczenia nie będzie związane z wcześniejszym opłacaniem składek na ubezpieczenia społeczne.
 
W jaki sposób uzyskać świadczenie i w jakiej będzie wysokości?
Od 1 marca, po wejściu w życie nowych przepisów, osoby spełniające kryteria, będą mogły złożyć wniosek do Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych lub Prezesa Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w celu uzyskania prawa do świadczenia. W przypadku, gdy osoba zainteresowana pobiera już świadczenie niższe od najniższej emerytury, świadczenie rodzicielskie będzie uzupełniać pobierane świadczenie do kwoty najniższej emerytury (od 1 marca 2019 r. 1100 zł). Natomiast, w przypadku osoby nie mającej prawa do żadnego świadczenia, wysokość rodzicielskiego świadczenia uzupełniającego odpowiadać będzie tej kwocie.
 
 
Szacuje się, że z nowych przepisów skorzysta ok. 65 tys. osób, które dziś nie mają prawa
do emerytury lub renty i 20,8 tys. osób, które pobierają świadczenia poniżej poziomu najniższej emerytury. Rodzicielskie świadczenie uzupełniające będzie corocznie waloryzowane.
 
 

Wasze opinie

Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
~Gość, 00:53 01-03-2019,   50%
Powiem  tyle skandal!!!
odpowiedz   •   oceń :  
~Gość, 05:43 01-03-2019,   60%
Skandalem było, że do tej pory tego nie było. Ludziom dwoje dzieci trudno wychować, a co mówić o czwórce?
odpowiedz   •   oceń :  
~Tokoz, 09:20 01-03-2019,   67%
A co dadzą matkom lub ojcom którzy wychowali 4 i więcej dzieci jednocześnie pracując, czy Ci rodzice są gorsi?
odpowiedz   •   oceń :  
~Gość, 10:35 01-03-2019,   40%
@~Tokoz Nikt nie nakazywał lub zabraniał pracować. Co to za wychowanie dzieci jednocześnie pracując?
odpowiedz   •   oceń :  
~Barbara, 11:13 01-03-2019,   78%
A może i racja po co pracować , nie ma dla nauczycieli , pielęgniarek itd. a jest dla tych co nie pracowali .Coraz mniej ludności w wieku produkcyjnym a ci co pracują niedoceniani .Nie można rozdawać pieniędzy bez względu na sytuację materialną obdarowanego . Jak poczujemy się gdy biskup Głódz i wielu innych emerytów wysoko uposażonych  dostanie    jeszcze 1100 .I to ma nazywać się sprawiedliwość .?
odpowiedz   •   oceń :  
~Iki, 16:22 02-03-2019,   100%
Następny program dla nierobow mam trójke dzieci i haruje jak wół. Były czasy lepsze, każdy miał prace, tylko patole co zajmowały się produkcją dzieci nie pracowały a teraz ja mam tyrać na nierobów.
odpowiedz   •   oceń :  
Serwis eOstroleka.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Zobacz również
Kalnedarz imprez
styczeń 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
 30  31  1  2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
 27 28 29 30 31  1  2