2019-02-28T18:52:30+01:00 eOstroleka.pl
Polska,

Od marca rusza program Mama 4+

REKLAMA
REKLAMA
3
4
6

Wieloletnia praca na rzecz rodziny i trud wychowania co najmniej czwórki dzieci, zyskają realną wartość, w postaci rodzicielskiego świadczenia uzupełniającego, bowiem już od 1 marca br. ruszy rządowy program Mama 4+.

Program jest skierowany do osób, które wychowały co najmniej czworo dzieci i z tego powodu nie mogły podjąć pracy zawodowej lub musiały z niej zrezygnować. Dzisiaj osoby te dzisiaj żyją w niedostatku, nie mając prawa do świadczeń, czasami nawet na minimalnym poziomie. Rodzicielskie świadczenie uzupełniające Mama 4+ zapewni im podstawowe środki do życia.
 
 
Na świadczenie to, w budżecie państwa na 2019 rok zarezerwowano ponad 801 mln złotych. Realizatorem programu jest Zakład Ubezpieczeń Społecznych i Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego.
 
 
- Z wieloletnią pracą w domu, na rzecz rodziny, nie wiązały się dotychczas żadne gwarancje bezpieczeństwa na starość, w postaci np. świadczeń. Dlatego myślę, że decyzja Matki czy Ojca, by całą energie życiową przekierować na rodzinę i wychowanie dzieci, była dla nich wybitnie trudna, bo niosła ze sobą, w perspektywie, potencjalną możliwość niedostatku na starość. A jednak osoby te podjęły Taką właśnie decyzję, uwarunkowaną może sytuacją ekonomiczną, zdarzeniem losowym, brakiem wsparcia ze strony rodziny, czy też może chorobą dziecka. - mówi minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska.
 
 
Minister Elżbieta Rafalska dodaje również - Pamiętajmy, że powrót do pracy, po odchowaniu dzieci i w sile wieku, nie zawsze był czy jest możliwy - nawet gdybyśmy chcieli. Jest przecież oczywistym, że każdy z nas się starzeje i z czasem jest coraz mniej sprawny. Dlatego podziwiam te osoby za taką właśnie decyzję - za tak wielką odwagę.
 
Dla kogo Mama 4+?
Rodzicielskie świadczenie uzupełniające będzie mogło być przyznane matce, która urodziła
i wychowała co najmniej czworo dzieci, a w przypadku śmierci matki dziecka albo porzucenia dzieci przez matkę – ojcu, który wychował co najmniej czworo dzieci.
 
Program Mama 4+ to pierwszy taki program, który nadaje wieloletniej, codziennej pracy
na rzecz rodziny i wychowaniu dzieci, ogromną wartość i jest odpowiedzią na rosnącą z latami potrzebę społeczną. Dzięki Mama 4+, osoby te nie będą pozostawione same sobie na starość.” – podsumowuje minister Elżbieta Rafalska.
 
 
O świadczenie to będą mogły ubiegać się osoby, które nie posiadają niezbędnych środków
do życia i osiągnęły wiek emerytalny. W przypadku kobiet to 60 lat, mężczyzn – 65 lat. Rodzicielskie świadczenie uzupełniające będzie przysługiwać wyłącznie osobom mieszkającym w Polsce. Uzyskanie prawa do świadczenia nie będzie związane z wcześniejszym opłacaniem składek na ubezpieczenia społeczne.
 
W jaki sposób uzyskać świadczenie i w jakiej będzie wysokości?
Od 1 marca, po wejściu w życie nowych przepisów, osoby spełniające kryteria, będą mogły złożyć wniosek do Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych lub Prezesa Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w celu uzyskania prawa do świadczenia. W przypadku, gdy osoba zainteresowana pobiera już świadczenie niższe od najniższej emerytury, świadczenie rodzicielskie będzie uzupełniać pobierane świadczenie do kwoty najniższej emerytury (od 1 marca 2019 r. 1100 zł). Natomiast, w przypadku osoby nie mającej prawa do żadnego świadczenia, wysokość rodzicielskiego świadczenia uzupełniającego odpowiadać będzie tej kwocie.
 
 
Szacuje się, że z nowych przepisów skorzysta ok. 65 tys. osób, które dziś nie mają prawa
do emerytury lub renty i 20,8 tys. osób, które pobierają świadczenia poniżej poziomu najniższej emerytury. Rodzicielskie świadczenie uzupełniające będzie corocznie waloryzowane.
 
 

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
~Gość, 00:53 01-03-2019,   50%
Powiem  tyle skandal!!!
odpowiedz   •   oceń :  
~Gość, 05:43 01-03-2019,   60%
Skandalem było, że do tej pory tego nie było. Ludziom dwoje dzieci trudno wychować, a co mówić o czwórce?
odpowiedz   •   oceń :  
~Tokoz, 09:20 01-03-2019,   67%
A co dadzą matkom lub ojcom którzy wychowali 4 i więcej dzieci jednocześnie pracując, czy Ci rodzice są gorsi?
odpowiedz   •   oceń :  
~Gość, 10:35 01-03-2019,   40%
@~Tokoz Nikt nie nakazywał lub zabraniał pracować. Co to za wychowanie dzieci jednocześnie pracując?
odpowiedz   •   oceń :  
~Barbara, 11:13 01-03-2019,   78%
A może i racja po co pracować , nie ma dla nauczycieli , pielęgniarek itd. a jest dla tych co nie pracowali .Coraz mniej ludności w wieku produkcyjnym a ci co pracują niedoceniani .Nie można rozdawać pieniędzy bez względu na sytuację materialną obdarowanego . Jak poczujemy się gdy biskup Głódz i wielu innych emerytów wysoko uposażonych  dostanie    jeszcze 1100 .I to ma nazywać się sprawiedliwość .?
odpowiedz   •   oceń :  
~Iki, 16:22 02-03-2019,   100%
Następny program dla nierobow mam trójke dzieci i haruje jak wół. Były czasy lepsze, każdy miał prace, tylko patole co zajmowały się produkcją dzieci nie pracowały a teraz ja mam tyrać na nierobów.
odpowiedz   •   oceń :  
Serwis eOstroleka.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Zobacz również
Kalnedarz imprez
styczeń 2021
PnWtŚrCzPtSoNd
 28  29  30  31  1  2  3
 4  5  6  7  8  9  10
 11  12  13  14  15  16  17
 18  19  20  21  22  23 dk24
 25  26  27  28  29  30  31
Dzisiaj:
Brak wydarzeń
zdjecie 448