2016-12-13T19:13:26+01:00 eOstroleka.pl
Polska,

Od stycznia podatki dla firm będą uproszczone

REKLAMA
REKLAMA
4
0
3
Najlepszy komentarz
~Gość, 21:31 13-12-2016,   -
TO PRAWDA!! SAM ZAWIESIŁEM A POTEM ZLIKWIDOWAŁEM FIRME GDYŻ najperw placiłem 350zl ,a potem za PO rosło to lawinowo a pózniej wkroczylem na duzy ZUS I PŁACIŁEM WTEDY PRAWIE 1000ZŁ to horendalna suma + wynajecie lokalu to 2tyś przy mojej usludze to spasowałem ,mówię to z ubolewaniem a teraz 1200zl ZU...
odpowiedz   •   oceń :  
Proponowane przez rząd ułatwienia podatkowe dla firm to prawdziwa rewolucja – ocenia Mariusz Rutke z Wyższej Szkoły Bankowej. Osoby zarabiające do tysiąca zł będą mogły nie rejestrować działalności. To dla nich szansa na wyjście z szarej strefy, do której wpychają je obecne przepisy. 22-proc. składka ZUS lub jednolita danina łącząca składki na ZUS, PIT i NFZ mogłyby odblokować przedsiębiorczość. Zdaniem eksperta zmniejszenie obciążeń dla mikrofirm w ciągu kilku miesięcy zwiększy wpływy do budżetu.

– Zmiana dotyczyć będzie m.in. osób, które zajmują się usługami drobnymi, których dochody są bardzo niewielkie. Konstytucja dla biznesu przewiduje dla osób zarabiających 50 proc. minimalnego wynagrodzenia, czyli w przyszłym roku ok. tysiąca zł, żeby nie musiały prowadzić działalności gospodarczej i płacić składek ZUS, które obecnie wynoszą 1121 zł – mówi agencji informacyjnej Newseria Biznes Mariusz Rutke, ekspert z Wyższej Szkoły Bankowej.

Konstytucja biznesu zakłada, że w przypadku osób, których przychody nie przekraczają połowy minimalnego wynagrodzenia, ich działalność nie będzie uznawana za działalność gospodarczą. Tym samym będą zwolnione z płacenia składek na ZUS. To oznacza, że drobni przedsiębiorcy, np. korepetytorzy czy osoby zajmujące się drobnym handlem, będą mogły wyjść z szarej strefy, w którą obecnie wpychają je wysokie składki.

– Do rozwiązania pozostaje kwestia związana z ewidencją. Gdyby firmy nie musiały prowadzić żadnej ewidencji, toby istniało ryzyko, że znaleźliby się nieuczciwi, którzy zawsze przekraczaliby tysiąc złotych, ale nie zgłaszaliby tej działalności gospodarczej. Dlatego prawdopodobnie taka ewidencja musiałaby być wprowadzona, ale istotne, by miała ona jak najprostszą formę. Dobrym przykładem są Wyspy Brytyjskie, gdzie te ewidencje są bardzo uproszczone – zauważa ekspert.

Rządowe propozycje uproszczenia podatków dotyczą także firm, których przychody nie przekraczają 5 tys. zł. Jeden z pomysłów przewiduje rezygnację z ryczałtowanego podatku na ZUS (1121 zł) i zastąpienie go 22-proc. składką. Innym pomysłem, zdaniem eksperta rewolucyjnym, jest wprowadzenie jednej daniny łączącej składkę VAT, ZUS i NFZ.

– Taka składka miałaby być płacona od 15 proc. uzyskiwanego obrotu. Dla przykładu, jeżeli firma osiąga 60 tys. obrotu, to wedle nowych zasad płaciłaby 15 proc., czyli 9 tys. zł ZUS-u, VAT-u i PIT-u. W obecnym systemie w przyszłym roku, kiedy te składki znów wzrosną, to samego tylko ZUS-u zapłaci 14 tys. zł, a dodatkowo jest jeszcze przecież VAT i PIT– tłumaczy Rutke.

Jak przekonuje Rutke, gdyby faktycznie udało się wprowadzić w życie zmiany dla jednoosobowych firm i mikrofirm, toby mogło zdecydowanie odblokować przedsiębiorczość, a z drugiej strony znacząco zmniejszyć szarą strefę. Obecnie według różnych szacunków na czarno pracuje od 600 do 700 tys. osób, jednak skala może być znacznie większa.

– Wiele firm by powstawało czy było odwieszanych, także młode osoby zamiast emigrować mogłyby spróbować swoich sił we własnym biznesie. Obecnie jest to hamowane przez mały ZUS, czyli około 500 zł, nie mówiąc o 1,2 tys. zł w przyszłym roku. Prawdopodobnie wymagałoby to uproszczenia księgowości. Koszt uzyskania przychodu przestaje mieć znaczenie, więc pojawia się pytanie, czy ewidencji też nie należałoby uprościć – zaznacza ekspert WSB.

Obecnie nawet co piąta złotówka w gospodarce znajduje się poza kontrolą państwa. Instytut Badań nad Gospodarką Rynkową ocenia, że wartość szarej strefy wynosi blisko 400 mld zł. Tegoroczne rządowe szacunki wskazywały na ok. 30 mld zł niezapłaconych podatków i składek. Gdyby podatkowe ułatwienia dla firm faktycznie weszły w życie, poprawiłyby się wpływy budżetowe. Podatki zaczęłyby płacić podmioty do 1 tys. zł, część osób, które zawiesiły działalność gospodarczą ,uruchomiłoby ją na nowo.

– Nasz budżet musi wyjść neutralnie na tej zmianie. Prawda jest więc taka, że trzeba będzie z mikrofirm i małych firm przesunąć te obciążenia na tych dużych tak, by budżet mógł się zbilansować. Prawdopodobnie po okresie kilku miesięcy jest duża szansa na to, że budżet będzie uzyskiwał wyższe wpływy ,aniżeli to jest obecnie. Zmniejszenie obciążeń spowoduje, że wiele firm się znów pokaże na rynku – analizuje Rutke.

Według zapowiedzi zmiany mogłyby wejść w życie od 2018 roku. Zdaniem eksperta ten termin jest możliwy, ale będzie to wymagało dużo pracy, zarówno w sferze legislacji, jak i zmianie systemów informatycznych.

– Musiałby powstać system, który spinałby zmiany podatkowe, pod kątem PIT-u, VAT-u i składek na ZUS, bo obecnie to różne systemy. Mówi się o tym, że zmiany mają wejść od 2018 roku, jednak trzeba rozpocząć prace na dniach, bo czasu jest coraz mniej. A korzyści wynikające z tych zmian, które przynajmniej są proponowane, wymagałaby jak najszybszego wprowadzenia – podkreśla Mariusz Rutke.

Wasze opinie

Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
~Gość, 21:31 13-12-2016,   -
TO PRAWDA!! SAM ZAWIESIŁEM A POTEM ZLIKWIDOWAŁEM FIRME GDYŻ najperw placiłem 350zl ,a potem za PO rosło to lawinowo a pózniej wkroczylem na duzy ZUS I PŁACIŁEM WTEDY PRAWIE 1000ZŁ to horendalna suma + wynajecie lokalu to 2tyś przy mojej usludze to spasowałem ,mówię to z ubolewaniem a teraz 1200zl ZUSu to juz totalny szok a jak by bylo okolo 400-470zl to chyba ,no nie chyba napewno bym otworzyl spowrotem:)firme a tak to wiadomo jak sie robi...
Nawet vat bym obnizyl wiem ze to dziura budżetowa ale stopniowo bym obnizyl do poziomu max 14% ....
odpowiedz   •   oceń :  
~Gość, 21:34 13-12-2016,   -
wiadomym jest iż nizsze podatki to wieksze wplywy ,ale czy w tym chorym kraju podatkowo-fiskalno-zdzieskim da to sie zrobic.... Bog to wie...
odpowiedz   •   oceń :  
~wiosna , 08:39 14-12-2016,   -
brawo !! tylko przyklasnąć, pomyśleć dobrze i wprowadzić. Już, natychmiast chciałoby się powiedzieć :) Jak ktoś wykonuje w miesiącu kilka usług na które musi wystawić fakturę i suma takich faktur brutto wyniesie 3 - 5 tys zł to Państwo na całe daniny powinno jeden podatek wprowadzić, który nie przekraczałby ok. 1 tys zł. Należy te blokady pozdejmować, nie wiem czy teraz są przepisy dotyczące np. kas fiskalnych. W pewnych zawodach typu adwokat, lekarz itp. ciężko biegać z kasą z plecaku. To głupota. Tak samo jak zmuszanie ludzi do rozliczeń przez system bankowy - przelewami. Często tak jest, że oddaję usługę i dostaję za nią od razu zapłatę gotówką. To najprostsze rozwiązanie i gwarantuje zapłatę. Uprościć księgowość także należy, moim zdaniem jednoosobowe działalności to zupełnie inna bajka niż poważny biznes. Każdy z nas jest w końcu firmą. Obudzmy się wreszcie w normalności, ludzie są z natury uczciwi i nie powinni być blokowani przez system.
odpowiedz   •   oceń :  
Serwis eOstroleka.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Kalnedarz imprez
luty 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
 27  28  29  30  31 1 2
 3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29  1