2016-02-18T15:40:41+01:00 eOstroleka.pl
Powiat ostrołecki,

Odprawa roczna w Zakładzie Karnym w Przytułach Starych [ZDJĘCIA]

REKLAMA
fot. ZK w Przytułach Starychfot. ZK w Przytułach Starych
REKLAMA

W Zakładzie Karnym w Przytułach Starych odbyła się odprawa roczna. Podczas uroczystości odbywających się z okazji święta Służby Więziennej wręczono odznaczenia i awanse na wyższe stopnie.

Uroczystości, które odbyły się 9 lutego zgromadziły w Zakładzie Karnym w Przytułach Starych przedstawicieli władz samorządowych i miejscowych służb mundurowych: Wicestarostę Ostrołęckiego Krzysztofa Parzychowskiego, Wiceprezydenta Miasta Ostrołęki Pawła Stańczyka, Wójta Gminy Rzekuń Stanisława Godzinę, I Zastępcę Komendanta Miejskiego Policji w Ostrołęce mł. insp. Marzenę Zakrzewską, Komendanta Miejskiego Państwowej Straży Pożarnej w Ostrołęce st. bryg. Jarosława Wilgę, Wojskowego Komendanta Uzupełnień w Ostrołęce ppłk Krzysztofa Gemzę, Komendanta Straży Miejskiej w Ostrołęce Piotra Liżewskiego, Nadleśniczego Nadleśnictwa Ostrołęckiego Zdzisława Gadomskiego.

8 lutego 1919 r. marszałek Józef Piłsudski, Naczelnik Państwa, w dekrecie „w sprawie tymczasowych przepisów więziennych” ustalił zasady i organizację polskich więzień. Mimo, że dekret ten miał charakter tymczasowy i funkcjonował tylko przez 10 lat, stworzył zręby polskiego systemu penitencjarnego na odrodzonych ziemiach polskich. Dekret kładł podwaliny pod nowoczesne więziennictwo stając się zalążkiem obecnego systemu penitencjarnego. Dlatego datę jego wydania traktujemy jako początek polskiego więziennictwa.

Polskie więziennictwo przez przeszło 90 lat swojego funkcjonowania przechodziło różne dzieje, silnie związane z sytuacją kraju. W okresie dwudziestolecia międzywojennego, kiedy naczelne władze odrodzonej Polski przejęły więzienia na terenie wszystkich zaborów, stanęły przed niezmiernie trudnym zadaniem: stworzenia prawa i przepisów wykonawczych, zorganizowania polskiej administracji więziennej oraz naboru i szkolenia kadry. Przyjęte w okresie międzywojnia przepisy prawa karnego i rozwiązania ustawowe zostały ocenione jako jedne z najnowocześniejszych w Europie.

Więziennictwo zaczęło się dynamicznie rozwijać, a funkcjonariusze Straży Więziennej, dzięki wysokim morale, wykształceniu i gotowości do poświęceń, należeli do elity narodu. Sprawdzian swojego patriotyzmu i ofiarności funkcjonariusze SW zdali w okresie okupacji niemieckiej i radzieckiej oraz w tragicznych czasach stalinowskiego terroru. Zdają go do dziś, i zdawać będą nadal – w budowie nowoczesnego, bezpiecznego i praworządnego państwa prawa. Dziś, po 97 latach od powstania dekretu Józefa Piłsudskiego, nasza formacja jawi się jako kontynuatorka chlubnych tradycji więziennictwa z okresu II Rzeczypospolitej. Realizując wymogi, jakie stawia przed nami nowoczesność, oddajemy hołd naszym poprzednikom, czego wyrazem jest data naszego święta – 8 lutego.

W trakcie uroczystości odczytano dekret Józefa Piłsudskiego z dnia 8 lutego 1919 roku „w sprawie tymczasowych przepisów więziennych” oraz przedstawiono krótką genezę polskiego więziennictwa. Święto Służby Więziennej było odpowiednią okazją do wręczenia odznaczeń, nadania wyższych stopni służbowych i innych wyróżnień funkcjonariuszom Zakładu Karnego w Przytułach Starych. Na zakończenie uroczystości działająca w zakładzie karnym grupa teatralna skazanych „Upadłe anioły” wystąpiła ze sztuką autorską pt. „Korczak – więźniowie – dzieci”.

REKLAMA
Kalendarz imprez
listopad 2022
PnWtŚrCzPtSoNd
 31  1 dk2 dk3 dk4 dk5 dk6
dk7 dk8 dk9 dk10 dk11 dk12 dk13
dk14 dk15 dk16 dk17 dk18 dk19 dk20
dk21 dk22 dk23 dk24 dk25 dk26 dk27
dk28 dk29 dk30  1  2  3  4
×