eOstroleka.pl
Region,

Odwrócona osmoza - co to jest i jak działa?

REKLAMA
zdjecie 7618
REKLAMA

Odwrócona osmoza to doskonały przykład innowacyjnego wykorzystania naturalnych procesów. W praktyce mamy z nią do czynienia w przemyśle, a także w naszych własnych kuchniach. Co to jest odwrócona osmoza, jak działa i w jaki sposób się ją wykorzystuje dowiesz się w poniższym artykule.

Co to jest odwrócona osmoza?

Na rynku konsumenckim proces odwróconej osmozy pod postacią filtrów wykorzystuje się już od lat 90. Przedtem jeszcze stosowali je żołnierze, chcąc uzyskać pitną wodę w trudnych warunkach polowych. Odwrócona osmoza to zarazem podstawa metody odsalania wody morskiej oraz oczyszczania ścieków przemysłowych. Stosują ją producenci wody butelkowanej do jej uzdatniania, a także miliony konsumentów na całym świecie, którzy chcą cieszyć się jej nieograniczonym dostępem, a także czystością, świeżością i świetnym smakiem. Filtry kuchenne, które wykorzystują odwróconą osmozę, to chętnie wybierane rozwiązanie ze względu na swoją ekonomiczność, a także to, że przysługują się dobru środowiska naturalnego.
Jak działa odwrócona osmoza?
Wiesz już, co to odwrócona osmoza – czas na wyjaśnienie, jak dokładnie ona działa. Sam proces osmozy został zaobserwowany po raz pierwszy w 1748 roku. Dopiero 200 lat później ludzkość nauczyła się go wykorzystywać do swoich celów w twórczy sposób. Osmoza spontaniczna oznacza, że gdy mamy roztwory o dwóch stężeniach, to cząsteczki pochodzące z roztworu o wyższym stężeniu będą się rozprzestrzeniać do roztworu o niższym stężeniu, aby zostały one wyrównane. W takim razie, co to znaczy odwrócona osmoza?

W przypadku odwróconej osmozy konieczne jest zastosowanie dużego ciśnienia i skierowanie go w przeciwną stronę niż ciśnienie osmotyczne, które występuje w sposób naturalny. W przypadku filtrów stosowanych w domu w zupełności wystarcza do tego celu ciśnienie wody w kranie. Dzięki temu przez półprzepuszczalną membranę przejdą wyłącznie czyste cząsteczki wody, a wszelkie zanieczyszczenia zostaną zatrzymane. Mają one bowiem zbyt duże cząsteczki – filtry zazwyczaj zatrzymują zanieczyszczenia osiągające nawet 0,0005 mikrona. To jednak nie wszystkie zawiłości tego, jak działa odwrócona osmoza. Wiele innowacyjnych systemów wykorzystuje proces samooczyszczania się membrany, zwany crossflow, co gwarantuje wydajną i niezawodną pracę filtra.

Jak jest zbudowany system odwróconej osmozy?

Producenci filtrów doskonale wiedzą, co to jest odwrócona osmoza i prześcigają się w innowacyjnych rozwiązaniach wdrażanych w jej oparciu. Standardowy system odwróconej osmozy składa się z filtra węglowego, który wstępnie oczyszcza wodę, a także ze specjalnej membrany osmotycznej. Na rynku najczęściej można spotkać się z jej dwoma rodzajami – TFC, czyli układem cienkich błon filtrujących oraz CTA, czyli celulozą triacetytową. Choć TFC wykazuje większą skuteczność oraz zakres usuwanych zanieczyszczeń, zużywa się znacznie szybciej. Dodatkowym utrudnieniem w funkcjonowaniu systemu może być również twarda woda, która wymaga zastosowania filtrów zmiękczających.

W przypadku osmozy przemysłowej system jest znacznie bardziej rozbudowany, jednak działa na podobnej zasadzie. Największe różnice wiążą się natomiast z wydajnością oczyszczania oraz wielkością urządzenia. Osmoza przemysłowa znajduje swoje zastosowanie zwłaszcza w przypadku firm o różnym profilu działalności, na przykład w gastronomii.

Gdzie najlepiej kupić filtry odwróconej osmozy?

Odwrócona osmoza robi wrażenie swoją skutecznością. Jeśli tak było w Twoim przypadku i myślisz o zakupie własnego filtra do domu lub firmy, postaw na sklep, który zna się na rzeczy i pomoże Ci w wyborze optymalnego rozwiązania, dostosowanego do Twoich potrzeb oraz różnych istotnych czynników, takich jak na przykład twardość wody. Tylko wówczas Twój filtr będzie Ci służył niezawodnie i wydajnie. W opinii konsumentów najlepszym wyborem jest https://sklep.osmoza.pl/, który doskonałe opinie zawdzięcza szerokości oferty oraz innowacyjności znajdujących się w niej produktów. Możesz liczyć na naprawdę fachową poradę oraz wysoką jakość filtrów.

Materiał zewnętrzny. 

REKLAMA
Kalendarz imprez
luty 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
 29  30  31 dk1 dk2 dk3 dk4
dk5 dk6 dk7 dk8 dk9 dk10 dk11
dk12 dk13 dk14 dk15 dk16 dk17 dk18
dk19 dk20 dk21 dk22 dk23 dk24 dk25
dk26 dk27 dk28 dk29  1  2  3
Dzisiaj:
Koncerty
Kino JANTAR
Kino HELIOS w Łomży
×