zdjecie 2017
zdjecie 2017
zdjecie 2017
2014-12-14T12:13:00+01:00 eOstroleka.pl
Polska,

Odznaczenia w 33. rocznicę stanu wojennego

REKLAMA
Prezydent RP Bronisław Komorowski, fot. prezydent.plPrezydent RP Bronisław Komorowski, fot. prezydent.pl
REKLAMA

Podczas uroczystości zorganizowanej w Pałacu Prezydenckim z okazji rocznicy Grudnia ‘81, Prezydent RP Bronisław Komorowski wręczył odznaczenia państwowe osobom zasłużonym dla przemian demokratycznych w Polsce.

Odznaczeni zostali:

za wybitne zasługi w działalności na rzecz przemian demokratycznych w Polsce,  za osiągnięcia w podejmowanej z pożytkiem dla kraju pracy zawodowej i społecznej

KRZYŻEM KOMANDORSKIM ORDERU ODRODZENIA POLSKI

1. Roman DUDA – działacz opozycyjny z Wrocławia, współpracownik Komitetu Obrony Robotników, uczestnik obrad Okrągłego Stołu

2. Joanna PILARSKA – działaczka podziemnych struktur Solidarności zawiązanych z placówkami naukowymi, pracownik Biura Koordynacyjnego S w Brukseli

3. Bogusław SZYBALSKI – działacz opozycji demokratycznej w Gdańsku i w Elblągu, dostawca sprzętu i materiałów poligraficznych dla wydawnictw podziemnych

KRZYŻEM OFICERSKIM ORDERU ODRODZENIA POLSKI

4. Jacek BALUCH – z Krakowa, działacz NSZZ „Solidarność” na Uniwersytecie Jagiellońskim, autor popularnych w czasie stanu wojennego piosenek

5. Jan BOROWIEC – z Podkowy Leśnej, wiceprzewodniczący Komisji Zakładowej NSZZ Solidarność w Instytucie Maszyn Matematycznych, ukrywał działaczy opozycyjnych

6. Marian KANIA – działacz opozycyjny z Krakowa

7. Jerzy NAUMANN – adwokat z Warszawy, obrońca w procesach politycznych

8. Tomasz PRZECIECHOWSKI – adwokat z Lublina, obrońca w procesach opozycjonistów

9. Jan STRĘKOWSKI – z Warszawy, współpracownik Komitetu Obrony Robotników, twórca Tygodnika Wojennego, redaktor wydawnictw podziemnych i Programu Radia Solidarność

KRZYŻEM KAWALERSKIM ORDERU ODRODZENIA POLSKI

10. Andrzej BARAŃSKI – współzałożyciel Krakowskiego Towarzystwa Przemysłowego, działał na rzecz zniesienia ograniczeń działalności gospodarczej

11. Ignacy CZEŻYK – z Puław, nauczyciel, działacz Krajowej Sekcji Oświaty i Wychowania Solidarności, drukarz i kolporter pism podziemnych, poseł na Sejm X kadencji

12. Teresa DOMAŃSKA – z Pruszkowa, łączniczka Międzyzakładowego Robotniczego Komitetu „Solidarności”, kolporterka prasy podziemnej

13. Ewa ELSTER-GRANATOWICZ – z Sopotu, działaczka podziemnych struktur Solidarności, organizatorka spotkań Tymczasowej Komisji Koordynacyjnej
  
14. Paweł JANISIEWICZ – z Krakowa, kolporter prasy i wydawnictw podziemnych

15.  Jadwiga JURKOWSKA – z Warszawy, współorganizatorka kolportażu „CDN-Głosu Wolnego Robotnika

16. Hanna KASPRZYK – z Warszawy, współpracowniczka „Tygodnika Mazowsze”

17. Ewa KLUPSZ – z Warszawy, współpracowniczka „Tygodnika Mazowsze”

18. Andrzej KOPEĆ – z Gdańska, współorganizator spotkań Tymczasowej Komisji Koordynacyjnej na Pomorzu

19. Jarosław KOZANECKI – działacz opozycyjny z Płocka

20. Andrzej KRAJEWSKI – z Warszawy, dziennikarz, łącznik między Tymczasową Komisją Koordynacyjną i dziennikarzami zagranicznymi

21. Stefan MAŁECKI-TEPICHT – z Warszawy, kolporter materiałów Komitetu Obrony Robotników, współpracownik wydawnictwa NOWa

22.  Marek NIKODEMSKI – z Gdańska, współautor komputerowego systemu szyfrowania informacji dla tajnej łączności między Biurem NSZZ Solidarność w Brukseli i podziemnymi strukturami Solidarności w kraju

23.  Stefan PIÓREK – z Gdańska, w latach 1983-1988 organizator spotkań Lecha Wałęsy z Tymczasową Komisją Koordynacyjną NSZZ Solidarność i spotkań TKK

24.  Antoni POTOCKI – założyciel i członek zarządu Krakowskiego Towarzystwa Przemysłowego, udostępniał lokal na druk wydawnictw podziemnych

25. Ewa PRUCHNIEWICZ – adwokat z Warszawy, obrońca w procesach opozycjonistów

26. Bolesław SKALSKI – członek zarządu Krakowskiego Towarzystwa Przemysłowego

27.  Iwona SMOLKA-ŁASTIK - z Warszawy, pisarka, publikowała w periodykach podziemnych

28.  Jerzy SYNOWIEC – adwokat z Gorzowa Wielkopolskiego, obrońca w procesach politycznych

29.  Tadeusz SZOZDA – z Warszawy, członek Ruchu Obrony Praw Człowieka i Obywatela, kolporter prasy podziemnej

30. Wojciech TADAJEWSKI – ze Szczecina, kolporter wydawnictw bezdebitowych

31. Piotr WÓJCIK – z Warszawy, drukarz podziemnego wydawnictwa „Krąg”, fotograf tygodnika „Przegląd Wiadomości Agencyjnych”

32. Krzysztof ZALESKI – z Gdyni, konstruktor urządzenia do tajnej łączności radiowej między Biurem Solidarności w Brukseli i podziemnymi strukturami w kraju

33.  Tomasz ZASACKI – adwokat z Warszawy, obrońca w procesach działaczy Solidarności

34. Pośmiertnie - Włodzimierz MARTIN – współautor komputerowego systemu szyfrowania informacji dla tajnej łączności między Biurem NSZZ Solidarność w Brukseli i podziemnymi strukturami Solidarności w kraju – order odebrała żona, pani Ewa Martin

ZŁOTYM KRZYŻEM ZASŁUGI

35. Maria BARANIECKA-WITKOWSKA – z Józefowa, udostępniała lokal na podziemną drukarnię

36. Marek FILA – z Gdańska, działacz Federacji Młodzieży Walczącej, drukarz, kolporter

37. Grzegorz GORCZYCA – z Krakowa, redaktor, drukarz i kolporter wydawnictwa NZS – „Indeks”

38. Zofia KARTANOWICZ – z Warszawy, współpracowniczka wydawnictw podziemnych, użyczała mieszkania na spotkania konspiracyjne

39. Andrzej KOTULA – ze Szczecina, dziennikarz, samorządowiec, współpracownik wydawnictw podziemnych

40. Marzena KOWALSKA – ze Szczecina, kolporterka wydawnictw bezdebitowych

41. Adelajda MOLĘGOWSKA – z Wołomina, kolporterka wydawnictw bezdebitowych

42.  Jarosław RYBICKI – działacz gdańskiej Federacji Młodzieży Walczącej, redaktor i drukarz podziemnej prasy

43. Andrzej WITKOWSKI z Józefowa- udostępniał lokal na podziemną drukarnię

Źródło: prezydent.pl
REKLAMA
zdjecie 2017
Zobacz również
Kalendarz imprez
wrzesień 2021
PnWtŚrCzPtSoNd
 30  31 dk1 dk2 dk3 dk4 dk5
dk6 dk7 dk8 dk9 dk10 dk11 dk12
dk13 dk14 dk15 dk16 dk17 dk18 dk19
dk20 dk21 dk22 dk23 dk24 dk25 dk26
dk27 dk28 dk29 dk30  1  2  3
×