eOstroleka.pl
Ostrołęka, HISTORIA

Oleńka z Ostrołęki. Pielęgniarka, którą zapamiętano w Powstaniu Warszawskim

REKLAMA
zdjecie 5810
zdjecie 5810
fot. pexelsfot. pexels
REKLAMA

Muzeum Powstania Warszawskiego gromadzi wiele wspomnień związanych z powstaniem, które wybuchło dokładnie 77 lat temu. Świadkowie tych wydarzeń opowiadają o tym, co działo się 1 sierpnia 1944 roku w stolicy. Jedna z kobiet, która była wówczas pacjentką szpitala na Woli, zapamiętała szczególnie jedną osobę: siostrę Oleńkę z Ostrołęki.

Danuta Wiśniewska w momencie wybuchu Powstania, jako mała dziewczynka, leżała w szpitalu na Woli.

- Były żelazne łóżka i położone na nich po kilkoro dzieci. Wiem, że nie było co jeść. Wiem, że siostry zakonne poszły do okolicznych ogrodników i przyniosły fasolkę, makaron i świeże warzywa (bo to był sierpień) i ugotowały zupę (kuchnia była na zewnątrz w pawilonie). Pamiętam smak tej zupy do dzisiaj, bo po kilka dni nic nie jedliśmy w tym szpitalu. Pamiętam, nim jeszcze Powstanie upadło, wpadali tam powstańcy, młodzi chłopcy. Mieli wyburzone otwory w murach szpitala, chodzili i pocieszali nas, bo dzieci tam płakały, różnie było. Pamiętam doskonale, ci powstańcy, tacy młodzi chłopcy z opaskami, przychodzili do schronu - wspominała po latach, w rozmowie przeprowadzonej w 2008 roku dla Archiwum Historii Mówionej Muzeum Powstania Warszawskiego.

Dość nieoczekiwanie, w jej wspomnieniach znalazło się również wspomnienie związane z ostrołęczanką Oleńką, która była pielęgniarką:

Pamiętam jeszcze siostrę Oleńkę z Ostrołęki. Młoda, śliczna dziewczyna, która też nas pocieszała, pielęgniarka, ale nie była ze szpitala, tylko raczej była związana z powstańcami i też przychodziła nas tam pocieszać, przytulać. Śliczna dziewczyna z Ostrołęki. Potem, jak już Powstanie upadło, wpadli Niemcy. Wszystkich: Raus! z tej piwnicy. Ja słabo chodziłam, bo miałam mieć operację. Był wielki tłum ludzi i Niemcy przy jakimś murze szpitalnym zaczęli rozstrzeliwać.

W Powstaniu Warszawskim mogło brać udział nawet ponad 100 ostrołęczan. Wiele nazwisk udało się ustalić w ramach działalności Jacka Karczewskiego - b. dyrektora Muzeum Żołnierzy Wyklętych.

Źródło: Muzeum Powstania Warszawskiego

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
Kalendarz imprez
czerwiec 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
 27  28  29  30  31 dk1 dk2
dk3 dk4 dk5 dk6 dk7 dk8 dk9
 10 dk11 dk12 dk13 dk14 dk15 dk16
 17 dk18 dk19 dk20 dk21 dk22 dk23
dk24 dk25 dk26  27  28  29  30
Dzisiaj:
Brak wydarzeń
×