zdjecie 4844
zdjecie 4844
zdjecie 4844
zdjecie 4844
2018-01-03T18:10:00+01:00 eOstroleka.pl
Ostrołęka,

Orszak Trzech Króli w Ostrołęce poprowadzi... Józef Piłsudski [WIDEO, ZDJĘCIA]

REKLAMA
fot. eOstroleka.plfot. eOstroleka.pl
REKLAMA
5
1
10

Marszałek Józef Piłsudski na „Kasztance” oraz Wolna Polska poprowadzą ostrołęcki Orszak Trzech Króli, który w najbliższą sobotę zobaczyć będzie można na ulicach miasta. Zapraszamy do udziału w tym barwnym korowodzie. Organizatorzy przygotowali wiele atrakcji.

Orszak Trzech Króli pojawi się na ulicach Ostrołęki w sobotę, 6 stycznia. W naszym mieście będzie to piąta edycja największych na świecie jasełek. W Polsce Orszak organizowany jest już po raz 10-ty. W środę, 3 stycznia w Galerii Ostrołęka odbyła się konferencja, podczas której organizatorzy ostrołęckiego orszaku zaprezentowali program, trasę i przybliżyli czekające na uczestników atrakcje.

- Zależy nam na tym, by ten Orszak był wydarzeniem radosnym, rodzinnym, żeby każdy w nim czynnie uczestniczył. Czynnie, czyli przede wszystkim poprzez samo pojawienie się, ale także wspólne śpiewanie kolęd. Jak kto potrafi – mówi Bogdan Piątkowski, dyrektor Ostrołęckiego Centrum Kultury.

Orszak rozpocznie się o 12.30 na placu przy kościele pw. Zbawiciela Świata. Tam kilka słów do zgromadzonych powie prezydent Janusz Kotowski. Następnie Orszak, tak samo jak rok temu ruszy ulicą Goworowską, w stronę hali sportowej przy ul. Traugutta.

Trasa wiedzie ulicą Goworowską, Kopernika, Bogusławskiego, Mostową i Kurpiowską. Organizatorzy zastrzegli jednak, że zaplanowana trasa nie zmieni się pod warunkiem, że firma Ostrada „udrożni” przebudowywany na zlecenie Narev Inwestycje odcinek ulicy Goworowskiej na wysokości nowego parku handlowego przy Galerii Bursztynowej.

Po drodze, na mieszkańców czekać będą scenki teatralne w wykonaniu uczniów szkół oraz seniorów. Ostatnia z nich, czyli pokłon małemu dzieciątku zaplanowana jest na placu przy Traugutta. Tam na barwny korowód czekać będzie rodzina z trójką dzieci, w tym małym Józiem, który zagra Jezusa. Królowie oddadzą mu pokłon i wręczą tradycyjne dary. Orszak zakończy się Mszą Świętą, którą odprawi w hali im. Gołasia biskup Janusz Stepnowski. Oprawę muzyczną przygotowuje chór pod kierunkiem Piotra Gawrońskiego. Początek ok. godz. 14.00.

Z związku z jubileuszem 100-lecia niepodległości Polski, przygotowano kilka nowości. Pierwszą z nich będzie młoda kobieta ubrana w białą suknię, z biało-czerwonym welonem na głowie, która ma uosabiać Wolną Polskę. Tuż za nią podążać będzie Mirosław Szczubełek jako marszałek Józef Piłsudski wraz ze swoją świtą. Cały Orszak podzielony będzie na kilka sektorów wyróżnionych kolorami.

- Wielka radość, że już piąty raz możemy się spotkać na Orszaku Trzech Króli. Myślę, że jest to taki ruch oddolny. Każdy kto chce może w nim uczestniczyć, każdy może swoją cegiełkę dołożyć, a samo uczestnictwo w Orszaku to jest zamanifestowanie naszego związku z Bogiem. Myślę też, że Orszak będzie swoistym rozpoczęciem jubileuszu niepodległości Polski. Trzeba łączyć te nasze chrześcijańskie i patriotyczne tradycje – mówi przewodniczący Rady Miasta Jerzy Grabowski.

Bezpieczeństwa przemarszu strzec będzie policja i straż miejska oraz wolontariusze i specjalnie powołana Gwardia Orszaku, na której czele stoi Mariusz Kubeł z Fundacji Etos. Od wolontariuszy otrzymać będzie można także korony, śpiewniki, karty pocztówkowe, naklejki i słynne „szczodraki”. W jednym z ciasteczek znaleźć będzie można cały migdał. Ten kto go wylosuje będzie mógł zostać królem (lub królową) w kolejnym Orszaku. Na głodnych ostrołęczan w hali Gołasia czekać będzie również bigos i zupa pomidorowa przygotowana przez ostrołęckie szkoły podstawowe.

Rano, przed Orszakiem Trzech Króli ostrołęczanie mogą wziąć udział w grze miejskiej "Kierunek Betlejem" organizowanej przez ZHR. Zgłosić mogą się drużyny 2-8 osobowe, których zadaniem będzie rozwiązanie zagadek o Trzech Królach, które pomogą im trafić do Betlejem. Start na placu Bema o godz. 09.00. Szczegóły i zgłoszenia:

https://www.facebook.com/events/560618140964591/?active_tab=discussion

Orszakowi towarzyszą konkursy dla dzieci, rodzin i dorosłych. Wszystkie szczegóły dostępne są na profilu na Facebooku: Orszak Trzech Króli Ostrołęka.

REKLAMA

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
Zobacz również
Kalnedarz imprez
lipiec 2021
PnWtŚrCzPtSoNd
 28  29  30 dk1 dk2 dk3 dk4
dk5 dk6 dk7 dk8 dk9 dk10 dk11
dk12 dk13 dk14 dk15 dk16 dk17 dk18
dk19 dk20 dk21 dk22 dk23 dk24 dk25
dk26 dk27 dk28 dk29 dk30 dk31  1
×