eOstroleka.pl
Ostrołęka,

Ostateczne rozliczenia węglowej Ostrołęki C. Podpisano ważne porozumienia

REKLAMA
zdjecie 2000
zdjecie 2000
REKLAMA

Dziś podpisane zostały porozumienia dotyczące budowy elektrowni w Ostrołęce. Na ich mocy dokonane zostanie m.in. ostateczne rozliczenie wszystkich kosztów związanych z projektem węglowym. Z dalszego zaangażowania w budowę elektrowni (tym razem gazowej) zrezygnowała spółka Enea.

Ostrołęka C

Budowa węglowej elektrowni Ostrołęka C została wstrzymana w lutym tego roku. Prezes Orlenu Daniel Obajtek poinformował o gotowości do inwestowania spółki w elektrownię, pod warunkiem, że będzie to elektrownia gazowa. PKN Orlen oficjalnie wyraził wolę uczestniczenia w inwestycji i weźmie udział jej finansowaniu.

Na porzątku września PKN ORLEN i Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo rozpoczęły analizę możliwości realizacji wspólnych inwestycji w energetykę gazową i biogaz. Zarządy obu spółek podpisały list intencyjny dotyczący potencjalnej współpracy przy budowie bloku parowo-gazowego w Ostrołęce oraz rozwoju biogazowni.

Porozumienie i rezgnacja Enei

22 grudnia 2020 r. zostały podpisana pomiędzy spółkami Energa, Enea i Elektrownia Ostrołęka (podmiot realizujący budowę Elektrowni Ostrołęka C) w sprawie współpracy przy podziale SPV ("Porozumienie podziałowe") oraz w sprawie współpracy przy rozliczeniu zdefiniowanego poniżej Projektu Węglowego ("Porozumienie rozliczeniowe").

Jest jeszcze jedna ważna informacja:

Rada nadzorcza Enei zdecydowała o rezygnacji spółki z zaangażowania kapitałowego w budowę bloku gazowego w ramach projektu Ostrołęka C oraz o uzgodnieniu z Energą zasad rozliczenia kosztów realizacji projektu

- poinformowała Enea.

Ostateczne rozliczenie

Porozumienia te zostały podpisane w związku z decyzją o zmianie źródła zasilania dla budowanej Elektrowni Ostrołęka C o mocy ok. 1000 MW z węglowego ("Projekt Węglowy") na gazowe ("Projekt Gazowy"), o czym Spółka informowała w raporcie bieżącym nr 51/2020 z 2 czerwca 2020 r., oraz decyzją ENEA o nieuczestniczeniu w Projekcie Gazowym, o czym ENEA powiadomiła w swoim raporcie bieżącym nr 55/2020 z dnia 22 grudnia 2020 roku.

Zgodnie z postanowieniami Porozumienia podziałowego podział SPV nastąpi poprzez wydzielenie (w rozumieniu przepisów Kodeksu Spółek Handlowych) aktywów i pasywów (praw i obowiązków) oraz innych elementów składających się na Projekt Gazowy. Wydzielenie Projektu Gazowego nastąpi na spółkę przejmującą, wskazaną przez Spółkę i będącą jej podmiotem zależnym. Zakończenie procesu podziału SPV planowane jest na drugi kwartał 2021 roku.

Porozumienie rozliczeniowe zostało zawarte jako konieczne dla realizacji postanowień Porozumienia podziałowego wymagającej kooperacji wspólników SPV, w tym niezbędnego rozliczenia kosztów związanych z Projektem Węglowym. Porozumienie rozliczeniowe przewiduje, że koszty związane z Projektem Węglowym będą rozliczane proporcjonalnie przez strony tego porozumienia według dotychczasowych zasad oraz w ramach limitów przyjętych w porozumieniu zawartym między Spółką a ENEA w dniu 30 kwietnia 2019 roku, o czym Spółka informowała w raporcie bieżącym nr 7/2019 z dnia 30 kwietnia 2019 roku. Spółka poinformuje o ostatecznym rozliczeniu wszystkich kosztów związanych z Projektem Węglowym w odrębnym raporcie bieżącym.

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
Kalendarz imprez
kwiecień 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
dk1 dk2 dk3 dk4 dk5 dk6 dk7
dk8 dk9 dk10 dk11 dk12 dk13 dk14
dk15 dk16 dk17 dk18 dk19 dk20 dk21
dk22 dk23 dk24 dk25 dk26 dk27  28
dk29  30  1  2  3  4  5
×