zdjecie 762
zdjecie 762
2012-10-29T14:09:00+01:00 eOstroleka.pl
Ostrołęka,

Ostrołęcki MZK w ścisłej czołówce polskich firm komunikacyjnych [ZDJĘCIA]

REKLAMA
fot. eOstroleka.pl
REKLAMA

Przed MZK Ostrołęka ostatni rok realizacji projektu, w ramach którego spółka wdraża najnowocześniejsze w Polsce systemy. W poniedziałek, 29 października, odbyła się konferencja podsumowująca dotychczasowe prace.

Na początku spotkania, prezes Ryszard Chrostowski podsumował dotychczasowe działania. Jak podkreślał, takie elementy jak wprowadzenie karty miejskiej, zakup nowych autobusów i wiat przystankowych oraz termomodernizacja budynku administracyjno-biurowego, znacząco poprawiły komfort korzystania z usług spółki. Szczególną uwagę Chrostowski poświęcił jednak dynamicznemu systemowi informacji pasażera.

- Nowy system, którym dysponujemy, pozwoli na kontrolowanie na bieżąco tego gdzie w danym momencie znajduje się autobus. Dyspozytor może na bieżąco kontraktować się z kierowcą, aby informować go o sytuacji na drodze. Ciągła możliwość komunikacji zwiększa także bezpieczeństwo pasażerów i kierowcy - mówił Chrostowski.

Położenie autobusów na stronie internetowej firmy mogą śledzić także mieszkańcy. Dodatkowo na sześciu przystankach w Ostrołęce zostały ustawione specjalne tablice, informujące o tym, za ile przyjedzie autobus. System informuje także o opóźnieniach lub przyśpieszeniu autobusu.

W najbliższym czasie w autobusach pojawi się także internet bezprzewodowy oraz monitoring, a w przyszłym roku pojawią się kolejne wiaty przystankowe i tablice elektroniczne.

- Formuła spółki sprawiła, że MZK mógł zająć się wieloma działalnościami - mówił podczas konferencji prezydent Janusz Kotowski. - Nie trzeba czerpać dochodów tylko ze sprzedaży biletów. Można stwierdzić, że po wprowadzeniu nowych rozwiązań, MZK jest w ścisłej czołówce firm komunikacyjnych.

Podczas realizacji projektu nie zabrakło także nowych rozwiązań skierowanych w stronę osób niewidomych i niedowidzących. Krawężniki przy przystankach zostały pomalowane na żółto, a niedługo pojawią się na nich także specjalne płyty Braille'a. Janusz Kotowski i Ryszard Chrostowski ostrołęckiemu kołu Polskiego Związku Niewidomych przekazali także 60 specjalnych pilotów. Za ich pomocą na przystankach można odsłuchać rozkład jazdy najbliższych autobusów oraz komunikaty, jaki autobus podjechał właśnie do przystanku.

Projekt „Podniesienie standardu usług transportu publicznego, świadczonych przez Miejski Zakład Komunikacji Spółka z o.o. w Ostrołęce poprzez kompleksowe działania inwestycyjne” zgodnie z planem powinien zakończyć się w grudniu 2013 roku.

Całkowita wartość projektu wyniosła 14 965 786, 96 zł. W czasie, gdy jeden z projektów zbliża się ku końcowi, spółka MZK przygotowała już kolejny. Odpowiedź, czy otrzyma środki na kolejne inwestycje, powinna zostać przekazana w najbliższych dniach.


J. Pych

REKLAMA
Zobacz również
Kalnedarz imprez
kwiecień 2021
PnWtŚrCzPtSoNd
 29  30  31  1 dk2 dk3  4
 5  6  7  8  9  10  11
 12  13  14  15  16  17 dk18
 19  20  21  22  23 dk24  25
 26  27  28  29  30  1  2
Dzisiaj:
Brak wydarzeń
×