eOstroleka.pl
Ostrołęka,

Ostrołęcki szpital przyjazny kombatantom

REKLAMA
zdjecie 933
zdjecie 933
REKLAMA

Placówki zdrowotne wyróżnione zostały w konkursie zorganizowanym w ramach programu „Szpitale przyjazne kombatantom”, zainicjowanego przez wojewodę mazowieckiego Jacka Kozłowskiego w lutym 2009 roku. Laureaci otrzymali certyfikaty potwierdzające respektowanie praw kombatantów i osób represjonowanych do korzystania ze świadczeń zdrowotnych poza kolejnością. Największą liczbę punktów spośród szpitali warszawskich zdobył Szpital Praski, który był o krok od zwycięstwa.

Ranking:
1. Ciechanów Specjalistyczny Szpital Wojewódzki
Płock Wojewódzki Szpital Zespolony - 39 pkt.

2. Przasnysz Samodzielny Publiczny Zespół ZOZ - 38

3. Łosice Samodzielny Publiczny ZOZ
Warszawa Szpital Praski pw. Przemienienia Pańskiego SP ZOZ - 37

4. Sierpc Samodzielny Publiczny Zespół ZOZ
Siedlce Samodzielny Publiczny ZOZ - 36

5. Pionki Samodzielny Publiczny Zespół ZOZ
Siedlce Wojewódzki Szpital Specjalistyczny
Grodzisk Mazowiecki SPS Szpital Zachodni im. Jana Pawła II - 35

6. Legionowo Samodzielny Publiczny Zakład Lecznictwa Otwartego - 33

7. Gostynin Samodzielny Publiczny Zespół ZOZ
Radom Wojewódzki Szpital Specjalistyczny
Mińsk Mazowiecki Samodzielny Publiczny Zespół ZOZ
Ostrołęka Samodzielny Zespół Publicznych ZOZ im. Psarskiego - 32

8. Wyszków Samodzielny Publiczny Zespół ZOZ
Warszawa Wojewódzki Szpital Bródnowski SP ZOZ 31

9. Ostrów Mazowiecka Szpital Powiatowy im. Skłodowskiej-Curie - 29

10. Szydłowiec Samodzielny Zespół ZOZ - 28

W konkursie oceniane były m.in. dostępność do informacji o uprawnieniach oraz do Karty Praw Pacjenta, obsługa poza kolejnością, przygotowanie personelu medycznego, zakres i dostępność udzielanych świadczeń, czas oczekiwania na usługę oraz możliwość zgłaszania problemów przez pacjentów. Do konkursu zgłosiło się 21 szpitali, które deklarowały przygotowanie do leczenia i obsługi kombatantów oraz osób represjonowanych.

Kontrolowane placówki podjęły działania w zakresie poprawy organizacji i dostępności świadczeń zdrowotnych. W każdym ze sprawdzanych szpitali rozpoczęto wdrażanie oznakowania kart historii choroby kombatantów. Większość zakładów opieki zdrowotnej zorganizowała spotkania z lokalnymi organizacjami kombatanckimi, podczas których informowano o programie i rozdawano zaproszenia na bezpłatne badania w ramach akcji profilaktycznych (m.in.„Dzień Zdrowia”; „Dzień Rzucenia Palenia”; pomiar: poziomu cholesterolu, cukru, masy ciała; badania: słuchu, wzroku, EKG). Ponad 60 % ośrodków, w których przeprowadzono kontrole, sprawdziło satysfakcję pacjentów za pomocą ankiet. Wśród szpitali, które przystąpiły do programu znalazły się cztery warszawskie: Wojewódzki Szpital Bródnowski Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej, Szpital Praski pw. Przemienienia Pańskiego Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej, Samodzielny Publiczny Zespół Zakładów Opieki Zdrowotnej SOLEC, Międzyleski Szpital Specjalistyczny.

Program „Szpitale przyjazne Kombatantom” powstał w wyniku porozumienia grupy szpitali z Radą Kombatantów Województwa Mazowieckiego. Jego celem jest zapewnienie kombatantom i osobom represjonowanym prawa do korzystania ze świadczeń zdrowotnych poza kolejnością. Na Mazowszu ze specjalnych uprawnień powinna korzystać 40 – tysięczna grupa osób w wieku powyżej 80 lat. Z praktyki wynika, że prawa osób uprawnionych do świadczeń nie są wszędzie respektowane. Ogłoszenie konkursu w ramach programu stworzyło możliwość dodatkowej kontroli szpitali, co z pewnością poprawi organizację obsługi osób starszych, które walczyły o wolność Polski – powiedział Jacek Kozłowski, wojewoda mazowiecki.

Patronat honorowy nad programem objęli: wojewoda mazowiecki Jacek Kozłowski, marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik, prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz – Waltz, dyrektor Mazowieckiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ Barbara Misińska

Kalendarz imprez
maj 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
 29  30 dk1 dk2 dk3 dk4 dk5
dk6 dk7 dk8 dk9 dk10 dk11 dk12
dk13 dk14 dk15 dk16 dk17 dk18 dk19
dk20 dk21 dk22 dk23 dk24 dk25 dk26
dk27  28 dk29 dk30  31  1  2
×