eOstroleka.pl
Ostrołęka,

Ostrołęczanie i Węgrzy uczcili pamięć wspólnego bohatera [WIDEO, ZDJĘCIA]

REKLAMA
zdjecie 2000
zdjecie 2000
fot. eOstrołęka.plfot. eOstrołęka.pl
REKLAMA

W środę, 15 marca odbyły się ostrołęckie obchody Dnia Przyjaźni Polsko-Węgieskiej. Z tej okazji, jak co roku do naszego miasta zawitali przedstawiciele węgierskiej ambasady, by wspólnie z ostrołęckim samorządem oddać hołd generałowi Józefowi Bemowi.

W uroczystych obchodach święta Republiki Węgierskiej, które odbywały się dziś w Ostrołęce udział wziął m.in. dr Pál Attila Illés - sekretarz ds. politycznych Ambasady Węgier w Warszawie oraz przedstawiciele władz centralnych i samorządowych Ostrołęki. Uczestników uroczystości przywitały hymny obu państw.

Kwiaty pod pomnikiem gen. Józefa Bema złożyli m.in. dr Pál Attila Illés, prezydent Janusz Kotowski wraz z przewodniczącym Rady Miasta Jerzym Grabowskim oraz radnymi, Marcin Grabowski dyrektor ostrołęckiej delegatury Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego, Krzysztof Mróz przewodniczący Rady Powiatu w Ostrołęce, poczty sztandarowe służb mundurowych, szkół i innym instytucji miejskich, organizacji kombatanckich i stowarzyszeń.

Podczas uroczystości głos zabrał przedstawiciel ambasady węgierskiej, który w krótkich słowach przypomniał wspólną historię Polski i Węgier, wspomniał wspólne batalie o wolność i niepodległość oraz wspólnego bohatera obu narodów – generała Józefa Bema. O tym jak mocna jest przyjaźń polsko-węgierska mówił też prezydent Kotowski.

- Tylko Węgrzy mają swój dzień w Ostrołęce. My lubimy też inne narody, ale tylko Święto Węgier jest w Ostrołęce od wielu już lat uroczyście obchodzone – mówił podczas uroczystości Janusz Kotowski, prezydent Ostrołęki – Łączy nas historia, łączą nas też wspólne wartości, wartości chrześcijańskie, wartości narodowe, umiłowanie wolności i prawdy. Jeśli te najważniejsze sprawy łączą, to te drobne nieporozumienia, jak choćby ostatnio w Brukseli, gdzie nam za bardzo nie wyszło wspólne działanie, te błahe sprawy można pozytywnie jakoś rozwiązać – dodał Kotowski.

Po oficjalnej części uroczystości odbywającej się pod pomnikiem gen. Józefa Bema, uczestnicy zwiedzili wystawę związaną z wielkanocnymi obrzędami na Kurpiach przygotowaną przez Muzeum Kultury Kurpiowskiej.



Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
Kalendarz imprez
kwiecień 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
dk1 dk2 dk3 dk4 dk5 dk6 dk7
dk8 dk9 dk10 dk11 dk12 dk13 dk14
dk15 dk16 dk17 dk18 dk19 dk20 dk21
dk22 dk23 dk24 dk25 dk26 dk27  28
dk29  30  1  2  3  4  5
×