2015-09-17T18:43:00+02:00 eOstroleka.pl
Ostrołęka,

Ostrołęczanie uczcili pamięć ofiar II Wojny Światowej w 76. rocznicę zbrojnej agresji sowietów na Polskę [WIDEO, ZDJĘCIA]

REKLAMA
Ostrołęczanie oddali hołd ofiarom II Wojny Światowej w 76. rocznicę zbrojnej agresji sowietów na Polskę, fot. eOstrołęka.pl
REKLAMA

Dziś mija 76 lat od zbrojnej agresji Związku Radzieckiego na Polskę. Złożeniem kwiatów pod pomnikiem ofiar terroru komunistycznego oraz uroczystą mszą świętą mieszkańcy Ostrołęki uczcili pamięć żołnierzy i ludności cywilnej poległych i pomordowanych w trakcie II Wojny Światowej.

Uroczystości upamiętniające 76. rocznicę zbrojnej agresji sowieckich wojsk na Polskę odbyły się na placu pod pomnikiem Ofiar Terroru Komunistycznego na skwerze im. śp Lecha Kaczyńskiego. Wzięli w nich udział przedstawiciele parlamentu: poseł Arkadiusz Czartoryski i senator Robert Mamątow, prezydent Ostrołęki Janusz Kotowski wraz z wiceprezydentami, Starosta Ostrołęcki Stanisław Kubeł, Wicestarosta Krzysztof Parzychowski, przewodniczący Rady Miasta wraz z radnymi, przedstawiciele służb mundurowych, organizacji kombatanckich i instytucji miejskich, duchowieństwo i poczty sztandarowe szkół i stowarzyszeń.

- 17 września dziś i sprzed 76 lat to dwie zupełnie różne rzeczywistości. Chciałbym tu, w tym ważnym miejscu podziękować wszystkim za obecność i poprosić byśmy odnawiali w sobie serdeczną świadomość, że bez tamtych ludzi i ofiar, bez tamtego bohaterstwa, bez tamtych dni bezgraniczne oddanych Ojczyźnie, nie było by dni dzisiejszych naszych. Trudnych, z nadzieją na zmiany w Polsce, ale jednak dni szczęśliwych, wypełnionych pracą, obowiązkiem, nauką, spotkaniami z ludźmi, czasem kłopotami i trudnościami, ale jednak w wolnej Ojczyźnie. Proszę każdego z nas, młodych i dorosłych, byśmy zwłaszcza w rozmowach rodzinnych i prywatnych potrafili twardo, mocno i szlachetnie powiedzieć, że trzeba pamiętać, że trzeba być pod pomnikiem, że trzeba Bogu oddać w modlitwie tych, którzy byli przed nami, że trzeba pielęgnować pamięć o tych wszystkich Polakach, którzy tak samo jak my chcieli przeżywać swoje dni a jednak potrafili odważnie, odważniej niż my złożyć swoje życie i marzenia na ołtarzu Ojczyzny – mówił podczas uroczystości prezydent Janusz Kotowski.

Po złożeniu kwiatów pod pomnikiem Ofiar Terroru Komunistycznego w sanktuarium pw. św. Antoniego Padewskiego odprawiona została uroczysta msza św. w intencji ofiar II Wojny Światowej.Materiał filmowy 1 :
Zobacz również
Kalnedarz imprez
styczeń 2021
PnWtŚrCzPtSoNd
 28  29  30  31  1  2  3
 4  5  6  7  8  9  10
 11  12  13  14  15  16  17
 18  19  20  21  22 dk23 dk24
 25  26  27  28  29  30  31
Dzisiaj:
Brak wydarzeń
zdjecie 5759