2019-07-03T13:19:00+02:00 eOstroleka.pl
Kościół i społeczeństwo,

Ostrołęczanka dziewicą konsekrowaną

REKLAMA
fot. eOstroleka.pl
REKLAMA
zdjecie 7409
16
7

W Sanktuarium pw. św Antoniego Padewskiego w Ostrołęce odbyła się uroczystość Konsekrowania Dziewicy. W uroczystym nabożeństwie, któremu przewodniczył biskup Janusz Stepnowski udział wzięli najbliżsi konsekrowanej oraz przedstawiciele wspólnot Alfa i Odnowa w Duchu św. „Brama Pana”.

Uroczystość Konsekrowania Dziewicy odbyła się w sobotę, 22 czerwca. Obrzęd konsekracji dziewic, wywodzi się z tradycji biblijnej i dokonuje się zawsze w święto Maryjne. Przez ten obrzęd, Kościół wyraża swoją miłość do dziewictwa, oraz błaga w nim Boga o łaskę dla dziewic i zstąpienie na nich Ducha świętego. Dziewice poświęcone Bogu, z natchnienia Ducha świętego, ślubują czystość, aby bardziej kochać Chrystusa i lepiej służyć bliźnim. Dziewice chrześcijańskie zgodnie ze swym stanem i otrzymanymi charyzmatami, powinny się oddawać pokucie, dziełom miłosierdzia, apostolstwu i gorliwej modlitwie. Dziewicom zaleca się usilnie, aby dla lepszego spełnienia obowiązku modlitwy, odmawiały codziennie liturgię godzin, a zawłaszcza jutrznię i nieszpory. W ten sposób, łączą swój głos z głosem Chrystusa, Najwyższego Kapłana jak i Kościoła świętego. Będą nieustannie wielbić Ojca Niebieskiego i wypraszać zbawienie świata.

Dziewica z natchnienia Ducha Świętego publicznie ślubuje Bogu czystość, aby nie zatrzymując się na stworzeniach, kochać z całego serca Chrystusa i Jego Kościół, żyjąc w świecie. Przyjmuje postawę służby. Jest otwarta na różne potrzeby Kościoła lokalnego i począwszy od własnej parafii, oddaje się do dyspozycji, nawet jeśli nie prowadzi specyficznego apostolatu. Podlega bezpośrednio biskupowi.

Zaleca się jej usilnie, aby dla lepszego spełniania obowiązku modlitwy odmawiała codziennie Liturgię Godzin, zwłaszcza Jutrznię i Nieszpory, w ten sposób łącząc swój głos z głosem Chrystusa, Najwyższego Kapłana oraz Kościoła św., będzie nieustannie wielbić Ojca Niebieskiego i wstawiać się za zbawienie świata.

To wyjątkowe wydarzenie w życiu diecezji łomżyńskiej. W Polsce jest ich zaledwie sto, na całym świecie kilka tysięcy. Kobiety żyjące w świecie, które otrzymały konsekrację według Obrzędu Konsekracji Dziewic, należą do stanu dziewic (ordo virginum) i tworzą w Kościele odrębną formę życia konsekrowanego, uznawaną również przez prawo kanoniczne. Stan dziewic jest zarazem formą starą i nową w Kościele, wprowadzoną bowiem ponownie do życia po ośmiu wiekach. Stan ten odróżnia się od wszystkich trzech pozostałych form życia konsekrowanego, stąd dziewic konsekrowanych nie należy utożsamiać ani z zakonnicami, ani z członkiniami jakiegokolwiek instytutu czy stowarzyszeniami życia apostolskiego, choć ze wszystkimi mają wiele cech wspólnych.

Dziewice konsekrowane, żyjąc w świecie i prowadząc tryb życia indywidualny, poza wspólnotą, nie podlegają żadnym strukturom życia wspólnotowego. Nie posiadają więc ani reguły, według której mają żyć, ani przełożonych, którym by podlegały. Ale chociaż prowadzą świecki styl życia, to nie jest on w żadnym wypadku stylem laickim. One mają dawać swoją postawą przykład innym, mają być duchowymi matkami dla nowych dzieci Kościoła.

Obrzęd konsekracji to niezwykle uroczysta chwila. Dziewice ubrane są na biało, natomiast wdowy na czarno. Panny dostają biały welon, który na ich głowy narzuca biskup, a wszystkie konsekrowane - obrączki.

Źródło: Sanktuarium pw. św. Antoniego Padewskiego w Ostrołęce

Zobacz również
Kalnedarz imprez
październik 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
 28  29  30 dk1 dk2 dk3 dk4
dk5 dk6 dk7 dk8 dk9 dk10 dk11
dk12 dk13 dk14 dk15 dk16 dk17 dk18
dk19 dk20 dk21 dk22 dk23 dk24 dk25
dk26 dk27 dk28 dk29 dk30 dk31  1
zdjecie 7409