2019-05-22T12:32:00+02:00 eOstroleka.pl
Ostrołęka,

Ostrołęczanka oszukana metodą na "amerykańskiego żołnierza"

REKLAMA
REKLAMA
1
1
7

Policjanci z Komendy Miejskiej Policji w Ostrołęce ostrzegają przed oszustami, działającymi za pośrednictwem portali randkowych i społecznościowych.

 
Sprawcy często podają się za amerykańskich żołnierzy, bądź lekarzy wojskowych stacjonujących na zagranicznych misjach. Oszuści korespondują i zaprzyjaźniają się z kobietami po to, by wyłudzić od nich wysokie sumy pieniędzy. W taki właśnie sposób mieszkanka Ostrołęki straciła 10 tysięcy złotych, oszukana to 60-letnia mieszkanka naszego miasta, która wczoraj popołudniu zawiadomiła o popełnionym przestępstwie.
 
Kobieta poinformowała, że w kwietniu br. nawiązała rozmowę z mężczyzną poznanym na portalu randkowym. Mężczyzna przedstawił się jako amerykański lekarz stacjonyujący w Syrii w amerykańskiej bazie wojskowej. Gdy internetowa znajomość się pogłębiła mężczyzna zwierzył się 60-latce, że jest ranny a po powrocie do zdrowia chciałby zamieszkać w Polsce. Chcąc uwiarygodnić swoją trudną sytuację wysłał "swoje" zdjęcie ze szpitala.
 
W dalszej mailowej rozmowie oszust powiedział, że aby przyjechać do naszego kraju potrzebna mu jest gotówka. Niestety, ostrołęczanka dała wiarę oszustowi i przelała na wskazane przez niego konto pieniądze w kwocie 10 tysięcy złotych.
 
Po transakcji mężczyzna poinformował, że potrzebuje jeszcze dodatkowych 5 tysięcy dolarów na powrót do Polski prywatnym odrzutowcem. Po informacji od kobiety, że nie posiada ona tak dużej sumy pieniędzy kontakt z "żołnierzem" się urwał. Mężczyzna przestał odpisywać na maile a jakiekolwiek próby kontaktu z nim okazały się bezskuteczne.
 
Dalsze postępowanie w tej sprawie prowadzą policjanci z ostrołęckiego wydziału do walki z przestępczością gospodarczą i korupcją.
 
- Prezentujemy ten mechanizm działania sprawców, aby ostrzegać przed tym typem oszustwa. Zawsze w relacjach z obcymi osobami, a tym bardziej poznanymi i widzianymi tylko w internecie powinniśmy być nieufni. Tak naprawdę widzimy tylko to, co osoba nam wysyła, nie mając żadnej pewności kto siedzi po drugiej stronie ekranu komputera i czy przesyłane nam zdjęcia i informację są prawdziwe. - poinformował Tomasz Żerański z KMP w Ostrołęce.
 
REKLAMA

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
Kalendarz imprez
marzec 2023
PnWtŚrCzPtSoNd
 27  28 dk1 dk2 dk3 dk4 dk5
dk6 dk7 dk8 dk9 dk10 dk11 dk12
dk13 dk14 dk15 dk16 dk17 dk18 dk19
dk20 dk21 dk22 dk23 dk24 dk25 dk26
dk27 dk28 dk29 dk30 dk31  1  2
×