2016-07-01T17:50:00+02:00 eOstroleka.pl
Ostrołęka,

Ostrołęka: Budowa elektrowni ze wsparciem ministra energii [WIDEO, ZDJĘCIA]

REKLAMA
REKLAMA

Minister energii Krzysztof Tchórzewski gościł w Ostrołęce, gdzie ogłosił, iż ministerstwo jest pewne faktu połowicznego sfinansowania inwestycji budowy nowego bloku lokalnej elektrowni. Nie zdradził jednak jaki podmiot będzie inwestorem. – To historyczny dzień dla Ostrołęki – usłyszeliśmy na konferencji prasowej.

Tchórzewski odwiedził plac, na którym – według wstępnych szacunków - już za półtora roku ma ruszyć budowa nowego bloku energetycznego. Minister zwiedził także, wraz z szefami ostrołęckiej spółki, obecnie pracującą elektrownię.  Podczas spotkania z dziennikarzami w siedzibie Energa Elektrownie Ostrołęka SA Krzysztof Tchórzewski ogłosił, iż jego resort osiągnął porozumienie z podmiotem, który w połowie sfinansuje największą inwestycję energetyczną w kraju, jaką będzie budowa bloku C elektrowni w Ostrołęce.

- Wstępna ocena kosztów inwestycji wskazuje na to, że będzie to nie mniej niż pięć miliardów złotych – mówił Tchórzewski podczas konferencji prasowej. -  Jako minister energii deklaruję, że spowoduję, iż 50 procent środków będzie spoza spółki Energa. Będzie wspólnik, który będzie wskazany przez skarb państwa i zapewni połowę środków do budowy elektrowni – dodał. Nie doczekaliśmy się jednak konkretnych danych o inwestorze. Te mają być znane w ciągu najbliższych miesięcy.

Spółka celowa „Ostrołęka C” zgłosiła ostatnio gotowość przetargową w swoim zasięgu działania, które umożliwia rozpoczęcie inwestycji. Zebrano pozwolenia budowlane oraz pozostałe potrzebne dokumenty. Jakie będą kolejne kroki spółki w celu przybliżenia się ku finalizacji przygotowań do budowy?

- Przejrzeliśmy dokumentację, zauważyliśmy jeszcze pewne sprawy, które muszą być rozpoczęte w zakresie podmiotów wspomagających technicznie. Teraz z poziomu Energa SA musimy dokonać analiz ekonomicznych i finansowych celem wypracowania modelu finansowania projektu. Jesteśmy bardzo usatysfakcjonowani decyzją ministra o wsparciu tej inwestycji – powiedział Dariusz Kaśków, prezes Energa SA.

Podczas konferencji prasowej obecni byli także poseł ziemi ostrołęckiej Arkadiusz Czartoryski oraz prezydent miasta Janusz Kotowski. Obaj podkreślili, że jest to historyczna chwila dla Ostrołęki, która od lat czekała na pozytywną decyzję w sprawie budowy nowego bloku elektrowni.

- Przypominam sobie rok 2012, który był rokiem złej decyzji dla Ostrołęki, o wstrzymaniu inwestycji. Wówczas te nasze wyjazdy do siedziby Energa SA w Gdańsku trzykrotnie skończyły się fiaskiem. Informacja przedstawiona przez ministra Tchórzewskiego jest absolutnie kluczowa. Dziękuję panu ministrowi za to, że jesteśmy przygotowani by w Ostrołęce rozpocząć budowę elektrowni – mówił poseł Arkadiusz Czartoryski. Wtórował mu prezydent Janusz Kotowski. –Ze wszystkich analiz wynikało, że to jest to największa szansa dla rozwoju miasta i regionu. Dziś na naszych oczach zapadają istotne decyzje. Daje nam to olbrzymie nadzieje na to, że region doczeka się dobrego czasu. Wszyscy na tym skorzystają – stwierdził. Szansa, o której wspomniał prezydent Janusz Kotowski to przede wszystkim rozwój lokalnego rolnictwa. Przyjęto bowiem, iż biomasa do funkcjonowania elektrowni będzie pozyskiwana z terenów położonych nie dalej niż 300 kilometrów od obiektu.

Wizyta ministra Krzysztofa Tchórzewskiego w Ostrołęce miała miejsce w piątek 1 lipca. Zapraszamy do obejrzenia zapisu wideo z konferencji prasowej, na której ogłoszono ważną dla regionu decyzję. Wkrótce w naszym serwisie opublikujemy także wywiad z ministrem energii.

REKLAMA
Materiał filmowy 1 :
Kalendarz imprez
czerwiec 2023
PnWtŚrCzPtSoNd
 29  30  31 dk1 dk2 dk3 dk4
dk5 dk6 dk7 dk8  9 dk10 dk11
 12 dk13 dk14  15 dk16 dk17 dk18
 19  20 dk21 dk22 dk23 dk24 dk25
 26 dk27  28 dk29  30  1  2
×