2010-09-16T13:21:00+02:00 eOstroleka.pl
Ostrołęka,

"Ostrołęka dzielnicą Łomży" - czyli knot Teda  

REKLAMA
REKLAMA

W ostatnim numerze’’ Rozmaitości  Ostrołęckich’’ ukazał się  artykuł niejakiego "Teda", który w artykule "Ostrołęka-dzielnica  Łomży ?" martwi się okrutnie jako lokalny patriota ?, że "we wszystkich /.../dziedzinach Łomża  przewyższa nas o głowę’’. Kilka  miesięcy temu komentatorzy OFG zapytali publicznie: dokąd wyjechali dziennikarze ekonomiczni z Ostrołęki ?

Dziś wiemy, że nie wrócili do redakcji "Rozmaitości". W ’’Knocie Teda’’ (tak będziemy nazywać dalej wyżej wymieniony artykuł) autor wylicza śmieszne dowody na rzecz wyższości Łomży nad Ostrołęką. Przypomnijmy je zatem po kolei:

-autor pisze, że ’’wielkość  pozyskanych środków unijnych w Łomży była w zeszłym roku  prawie czternaście razy większa niż w Ostrołęce’’. Tymczasem każdy szanujący się komentator ekonomiczny wie, że należy porównywać dłuższy okres czasu - w tym wypadku okres od momentu przystąpienia Polski do UE (ale skąd może o tym wiedzieć Ted).

- dalej w Knocie Teda można się dowiedzieć, że wyższość Łomży nad Ostrołęką polega na tym, że w Łomży jest McDonalds, lepsza sieć sklepów i oferty kulturalnej. Jeżeli Mc Donalds jest dla autora wyznacznikiem rozwoju miasta to... gratulacje dla poczucia humoru. Gratulujemy też Tedowi umiejętności  pisania przekłamań, nieprawdziwych informacji i pomijania istotnych faktów. Otóż nieprawdą jest, że w Łomży powstają dwie duże galerie handlowe. Będzie jedna mała a z tej dużej (po bawełnie) inwestor się wycofał z powodu braku chętnych na wynajem powierzchni.

Generalnie łomżyńscy kupcy przegrali batalię o swój lokalny rynek i niskie stawki podatków lokalnych. W Ostrołęce stawki podatków lokalnych są znacznie niższe niż w Łomży. I tak podatek od nieruchomości w Ostrołęce jest o ok. 14,7% niższy niż w Łomży a stawki podatku od środków transportu w poszczególnych kategoriach są nawet o 50 % niższe w porównaniu do Łomży. Ale skąd może o tym wiedzieć Ted skoro nie korzysta ze źródłowych informacji a jedynie z tabloidalnych doniesień.


- i wreszcie Via Bałtica! Nieprawdą jest, że będzie przebiegała przez Łomżę. Będzie przebiegała obok Łomży gdyż nie może podzielić miasta na dwie części co byłoby katastrofą dla struktury miejskiej. Jeżeli  trasa będzie przebiegała obok Łomży to tak samo skorzysta Ostrołęka jak i Łomża. Dla inwestorów lokalizacja fabryki o kilkanaście kilometrów od trasy to żaden problem.

W Knocie Teda brakuje informacji o setkach milionów złotych inwestowanych w Ostrołęce przez Stora Enso i Elektrownię oraz inne zakłady co przyczynia się wprost do rozwoju miasta. Doceniają to łomżyńscy przedsiębiorcy, którzy ostatnio zaczynają inwestować w Ostrołęce. Szkoda, że nie docenia tego nasz tabloidalny komentator Ted.

Autor: Wacław Karolak - Ostrołęckie Forum Gospodarczego

fot. Źródło: nicalbonic.blox.pl

REKLAMA
Kalendarz imprez
czerwiec 2023
PnWtŚrCzPtSoNd
 29  30  31 dk1 dk2 dk3 dk4
dk5 dk6 dk7 dk8  9 dk10 dk11
 12 dk13 dk14  15 dk16 dk17 dk18
 19  20 dk21 dk22 dk23 dk24 dk25
 26 dk27  28 dk29  30  1  2
×