eOstroleka.pl
Ostrołęka,

Ostrołęka i powiat: Najważniejsze wydarzenia roku 2011

REKLAMA
zdjecie 9967
zdjecie 9967
fot. eOstroleka.pl fot. eOstroleka.pl
REKLAMA

Tym żyła Ostrołęka. Przypominamy naszym Czytelnikom najważniejsze wydarzenia 2011 roku. Oceńcie sami, czy był to rok interesujący dla mieszkańców naszego miasta.

W styczniu w Ostrołęce zagrała Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Podczas XIX Finału 300 wolontariuszom udało się zebrać rekordową sumę 75052,52zł. Gwiazdą wieczoru był zespół „Jeden Osiem L”.

W tym samym miesiącu swoje 15-lecie obchodziła Spółdzielnia Uczniowska „Ekonomik”. Podczas uroczystego spotkania nie zabrakło wspomnień, podsumowania działalności, podziękowań oraz upominków dla Prezydenta i Przewodniczącego Rady Miasta.

W siedzibie ostrołęckiej WKU pierwszych jedenastu żołnierzy rezerwy podpisało kontrakt na wykonywanie obowiązków w ramach Narodowych Sił Rezerwowych.

W Ostrołęckim Centrum Kultury odbyła się także premiera filmu „Mgła” - pierwszego polskiego filmu o katastrofie w Smoleńsku. Zainteresowanie projekcją „Mgły”, przerosło najśmielsze oczekiwania, sala kinowa OCK została wypełniona po brzegi - było ponad 500 osób, a kilkadziesiąt, niestety, w ogóle nie dostało się do środka. Po filmie publiczność przez ponad 1,5 godziny zadawała pytania zaproszonym gościom wśród których byli: Jacek Sasin, autorki filmu - Joanna Lichocka i Maria Dłużewska oraz poseł Antoni Macierewicz.

W lutym udało nam się opublikować nowy, nieznany dotąd film nakręcony kilka minut po katastrofie pod Smoleńskiem.  Film był publikowany przez wszystkie znaczące media w kraju i został uznany jako dowód w śledztwie, przez polską prokuraturę.

Najmłodsi obywatele naszego miasta w lutym mogli wziąć udział w działaniach organizowanych w ramach akcji „Ferie z Miastem”. Projekt objął 120 dzieci z ostrołęckich świetlic socjoterapeutycznych. Stowarzyszenie Mazowieckie Inicjatywy Społeczne wspólnie z Centrum Edukacji i Pracy Młodzieży OHP pod patronatem prezydenta miasta Janusza Kotowskiego i przewodniczącego RM Dariusza Maciaka przygotowali dla nich tydzień pełen atrakcji. Odbyły się między innymi warsztaty tańca, kulig czy zajęcia plastyczne i teatralne.

W związku z Międzynarodowym Dniem Walki z Rakiem, 4 lutego 2011 zespoły „Hakowiczów” z ZSZ Nr 2 oraz III LO zorganizowały „Marsz Hakowicza”. Miał on na celu zwrócenie uwagi i zachęcenie społeczności lokalnej do wykonywania badań profilaktycznych.

W czwartek, 10 lutego, prezydent Ostrołęki wprowadził stan pogotowia przeciwpowodziowego. Decyzja jest spowodowana była stałym przybieraniem wody w Narwi, oraz możliwym zagrożeniem, jakie rzeka stwarza dla niektórych osiedli miasta, przede wszystkim osiedla Leśna. Na szczęście jeszcze w tym samym miesiącu woda zaczęła opadać i niebezpieczeństwo zażegnano.

W marcu odbyły się obchody Święta Republiki Węgierskiej. Tradycyjnie w tym dniu gościł w naszym mieście Attila Szalai - radca ds. Kultury i Prasy Ambasady Republiki Węgierskiej. Pod pomnikiem gen. J. Bema - bohatera narodów Węgierskiego i Polskiego zgromadzili się przedstawiciele władz centralnych i samorządowych, duchowieństwa, służb mundurowych oraz szkół i organizacji działających na terenie Ostrołęki. Odbyło się tam złożenie kwiatów i przemówienia.

Głównymi ulicami miasta przeszedł Marsz dla Życia i Rodziny. Marsz był manifestacją przywiązania do wartości rodzinnych i poszanowania życia każdej osoby, od poczęcia do naturalnej śmierci. Idea imprezy ma szczególne znaczenie wobec zagrożenia, jakie dla praw człowieka, rodziny i społeczeństwa stanowi kultura śmierci.

Również w marcu w Ostrołęce została nagłośniona sprawa tzw. „żelkowego oszusta”. W ciągu dwóch dni oszustowi udało się wyłudzić pieniądze z dwóch sklepów. Mężczyzna wchodził do lokalu przekazał sprzedawczyni 4-kilogramowe opakowania żelków, za które miał wystawioną fakturę na określoną kwotę Sprzedawczyni przyjmowała żelki i regulowała płatność. Dopiero po wyjściu mężczyzny ze sklepu orientowała się, że suma na fakturze jest za wysoka. Dostawcy jednak nie udało się złapać.

W tym miesiącu także narzeczeni, zakochani i ich rodziny znalazły coś dla siebie. Hala sportowo- widowiskowa na jeden dzień zmieniła się w krainę Targów Ślubnych. Prezentacje sukni, koncerty zespołów weselnych, wystawy fotografów - to tylko niektóre atrakcje, jakie czekały na przybyłych gości.

W kwietniu na terenie budowy nowej Komendy Miejskiej Policji Mazowiecki Wojewódzki Komendant Policji, Komendant Miejski Policji w Ostrołęce, prezydent Ostrołęcki oraz starosta ostrołęcki dokonali uroczystego wmurowania aktu erekcyjnego. Wraz z aktem włożono do tuby pendrive ze zdjęciami komendy oraz polskie monety obecne w obiegu. Akt poświęcił biskup łomżyński Stanisław Stefanek w asyście księdza kapelana Mirosława Orłowskiego.

Na 30 dni przed maturą, w samo południe, ponad stu maturzystów zatańczyło miejskiego poloneza na Placu Bema. W polonezie zatańczył również wiceprezydent Paweł Stańczyk. Na zakończenie w niebo puszczono balony. Każda szkoła wypuściła 30 balonów - tyle, ile dni zostało maturzystom do życiowego egzaminu.

Również w tym miesiącu odbyła się zbiórka krwi pod nazwą „Motoserce”, zorganizowana przez Klub Motocyklowy „Perun”. Ostrołęczanie jak zwykle nie zawiedli i udało się zebrać ponad 130 litrów krwi. Przez cały dzień zbiórce towarzyszyły występy lokalnych zespołów a wieczorem zagrała koncert gwiazda wieczoru - zespół Harlem.

Do Ostrołęki przyjechał Janusz Palikot. To, co stało się w trakcie spotkania, było nawiązaniem do wydarzenia sprzed Pałacu Prezydenckiego w Warszawie. Kiedy Palikot zszedł do garstki osób, które przyszły go posłuchać, współpracownicy polityka wnieśli na scenę krzyż z przymocowanymi do niego puszkami po piwie „Lech”. Zdarzenie zostało zgłoszone do prokuratury jako obraza uczuć religijnych ta jednak zarzuty oddaliła.

Od 20 kwietnia, mieszkańcy Ostrołęki, aby załatwić sprawę w kilku urzędach nie muszą maszerować od urzędu do urzędu. Sześć instytucji na czele z Delegaturą Urzędu Marszałkowskiego i Mazowiecką Jednostką Wdrażania Programów Unijnych, rozpoczęło wtedy funkcjonowanie w nowym  budynku przy ul. Piłsudskiego. W otwarciu wzięli udział m.in. marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik, Leszek Ruszczyk oraz Janusz Kotowski.

Małżeństwo celebrytów - Katarzyna Cichopek i Marcin Hakiel - w kwietniu spotkało się z kilkudziesięcioma uczniami Zespołu Szkół Zawodowych nr 2 oraz ZSZ nr 4. Goście opowiadali o swojej drodze do kariery, czyli o tym, jak ich marzenia stały się rzeczywistością. Spotkanie z gwiazdą serialu „M jak miłość” i jej mężem, znanym tancerzem, odbyło się w ramach projektu „Mój wybór - moja przyszłość”, który jest realizowany przez fundację Drabina Rozwoju w partnerstwie z samorządem Ostrołęki.

W tym miesiącu także odbyła się gala Kurpiki 2010, podczas której wyróżniono 12 osób za pracę na rzecz promocji Kurpiów.  Impreza została zorganizowana już po raz dziesiąty. Po raz pierwszy Kurpiki zorganizowano w 2001 roku. Od tego czasu doceniono ponad sto osób.  Nagrody prezesa Związku Kurpiów zostały wręczone w kategoriach: talent, nauka i pióro, muzyka i taniec, twórczość ludowa, edukacja regionalna, działalność publiczna, pracodawca, promowanie regionu, budzenie tożsamości, ochrona dziedzictwa kulturowego.

W maju tradycyjnie już odbyły się obchody dni Ostrołęki w ramach których zorganizowano między innymi: Festiwal Teatralny InQbator Ulicy, Ogólnopolski Konkurs Recytatorski oraz Talent 2011. Głownymi Atrakcjami była rekonstrukcja bitwy pod Ostrołęką oraz otwarcie Aquaparku podczas, którego wystąpiły zespoły: Volver i Danzel.

W maju swoje jubileusze obchodziły: Szkoła Podstawowa nr 10 i 2 oraz Ostrołęckie Towarzystwo Naukowe. Uroczystości były okazją do posumowania pracy i trudu włożonego w naukę i rozwój ostrołęckiego społeczeństwa przez te instytucje.

W tym samym miesiącu odebrana została ulica Korczaka, była to duża i kosztowna inwestycja, którą realizowano w dwóch etapach. Inwestycja ta była podzielona na dwa etapy, w pierwszym wykonano odcinek od starego szpitala do ulicy Poznańskiej. W drugim etapie odbudowano odcinek od ul. Poznańskiej do ul. Goworowskiej. Przebudowa ulicy Korczaka to duża inwestycja drogowa z dużym wsparciem unijnym.

W Ostrołęckim Centrum Kultury odbyły się uroczystości główne Stora Enso związane z otwarciem nowej elektrociepłowni w Ostrołęce. Po przemówieniach gości honorowych wyświetlono film, który nagrano rano podczas wmurowania aktu erekcyjnego na terenie Stora Enso w Ostrołęce. Nowa elektrociepłownia wytwarza koło 250 MW ciepła i 36 MW prądu. Opiera się głównie na biopaliwach i spełnia najostrzejsze normy ekologiczne Polski i UE.

Czerwiec powinien się kojarzyć ostrołęczanom głownie z festynami, które w tym miesiącu organizowało kilka z ostrołęckich osiedli. W tym czasie odbył się też festyn mający na celu promocję wolontariatu. Podczas imprezy wolontariusze z różnych organizacji, opowiadali i zachęcali tych, którzy przybyli by zaangażowali się w pomoc drugiemu człowiekowi.

W tym miesiącu także odbyły się wybory miss Mazowsza - 10 czerwca, dwanaście finalistek walczyło o tytuł tej najpiękniejszej. W wyborach wzięła udział także Milena Perzanowska z Łęgu Przedmiejskiego, która został Miss Internetu.  

Po raz dziewiąty odbył się finał Orłów Ostrołęki. Organizatorem i fundatorem nagród dla najzdolniejszych absolwentów szkół jest Stora Enso. Podczas uroczystości w sali Ostrołęckiego Centrum Kultury Jerzy Janowicz, prezes firmy wręczył zdolnej 10-tce jednorazowe stypendium w wysokości tysiąca złotych.

W czerwcu w Zespole Szkół Zawodowych nr 2 w Ostrołęce odbyło się oficjalne zakończenie akcji zbiórki zabawek i pieniędzy na rzecz afgańskich dzieci i przekazanie darów żołnierzom z 15 Brygady Zmechanizowanej. Pieniądze i dary zbierane były na różnych ostrołęckich imprezach, a dodatkowo ZSZ nr 2 w Ostrołęce zorganizowało festyn, podczas którego uczniowie urządzili salon piękność dla mieszkańców za przysłowiową złotówkę. Wszystkie zebrane pieniądze szkoła przekazała na zbiórkę. Łącznie przez cały czas trwania akcji udało się zebrać kilkanaście kartonów darów, m.in zabawki, przybory szkole, ubrania dla dzieci oraz 5 tysięcy złotych.

W lipcu w Ostrołęce pojawiło się 2 tys. młodych ludzi całej Polski i Europy. Każdy z nich chciał uczestniczyć w organizowanym prze Ostrołękę i Kadziło - VI Przystanku PaT.  Podczas Przystanku PaT przez pięć dni codziennie obywały się zajęcia teatralne, literackie, fotograficzne czy też warsztaty z iluzji. Zorganizowano także paradę ulicami miasto oraz wykonano zdjęcia lotnicze "żywemu" logo PaTu złożonego z uczestników przystanku.

W niedzielę, 3 lipca, prezes Prawa i Sprawiedliwości - Jarosław Kaczyński - spotkał się z mieszkańcami miasta z którymi rozmawiał o sytuacji w kraju. Po spotkaniu w OCK Jarosław Kaczyński złożył kwiaty pod pomnikiem Żołnierzy Wyklętych na skwerze im. Lecha Kaczyńskiego.

Przewrócone stodoły, pozrywane dachy, brak prądu. Z takimi kłopotami musieli zmagać się mieszkańcy Kruszewa (gm. Goworowo) po nawałnicy, która przeszła w Lipcu nad naszym regionem. Wiele osób w ciągu kilku minut straciło cały dorobek swojego życia. Siła żywiołu byłą tak wielka, że wiatr przewrócił 100-letni dąb jak młode drzewko. Dziury w dachach, powalone stodoły, garaże i drzewa były normalnym widokiem w Kruszewie.

Również w tym miesiącu ostrołęcka policja obchodziła swoje święto. W samo południe została odprawiona okolicznościowa msza święta w intencji policjantów oraz pracowników policji. Dalsza część oficjalnej uroczystości odbyła się w sali Ostrołęckiego Centrum Kultury, podczas której wręczono awanse.

W ostatnią sobotę, 16 lipca, na boisku do plażowej piłki siatkowej przy moście Antoniego Madalińskiego odbył się turniej służb mundurowych o puchar dyrektora Aresztu Śledczego w Ostrołęce. W I edycji udział w turnieju wzięło 8 drużyn. Na pierwszym miejscu uplasowały się połączone drużyny z Hajnówki i Białegostoku.

W sierpniu tradycyjnie już kilkaset osób wyruszyło w drogą na Jasną Górę. Przez dwa tygodnie pokonali ponad 450 kilometrów, by spotkać się z Matką Boską w Częstochowie.

Wielką odwagą wykazali się funkcjonariusze ostrołęckiej policji ratując tonącą w bagnie kobietę. Znajdowała się ona 30 metrów od brzegu zanurzona w bagnie po szyję. Widoczna była jedynie głowa. Głos wzywający pomocy zdecydowanie słabł. Policjanci nie czekali na łódź, liczyła się każda sekunda. Wskoczyli do wody nie zważając na zagrożenie własnego życia. Mimo wielkiego mułu i tataraków udało się dotrzeć do potrzebującej i wydostać ją na brzeg. Żeby zapobiec wyziębieniu, policjanci okryli kobietę własnymi mundurami. Policjantom pomagał w akcji Konrad Gorczyca mieszkaniec Łęgu Starościńskiego.

W tym miesiącu także podinspektor Janusz Pawelczyk, Komendant Miejski Policji w Ostrołęce, oddał się do dyspozycji Mazowieckiego Komendanta Wojewódzkiego Policji. Było to równoznaczne z ustąpieniem ze stanowiska. Pawelczyk, w związku ze swoją rezygnacją, skierował list do ostrołęckich policjantów i pracowników KMP, w którym wyjaśnił, że odchodzi między innymi dlatego, że „to on był obiektem ataków i działań, nie tylko medialnych, które rzucały cień na całą jednostkę oraz w konsekwencji na całą Policję”. Na stanowisku Pawelczyka zastąpił Stanisław Szcześniak.

W kościele pw. Zbawiciela Świata odbyły się miejskie obchody Święta Wojska Polskiego. Uroczystej mszy towarzyszyły delegacje i poczty sztandarowe zakładów, szkół, stowarzyszeń i organizacji kombatanckich. Mszę w intencji Ojczyzny i jej obrońców celebrował ks. Zygmunt Żukowski.

Na zakończenie miesiąca i wakacji, odbył się III Ogólnopolski Przegląd Zespołów Rockowych Rockołęka 2011. W karczmie kurpiowskiej Ostoja podczas przeglądu wystąpiło 12 zespołów a na ich koncertach bawiło się ponad 1000 osób z całej Polski. Konkurs wygrał zespół Hellium - 3 a gwiazdą wieczoru był zespół Hunter.

We Wrześniu na placu obok sceny przy DH Kupiec odbyła się czwarta edycja akcji „Kropla Krwi - Ocean Życia”. Znalazło się też miejsce dla fundacji DKMS - każdy kto chciał, mógł zarejestrować się jako potencjalny dawca szpiku kostnego. Imprezie towarzyszyły występy artystyczne. Podczas tegorocznej akcji udało się zebrać ponad 30 litrów krwi, a 30 osób zarejestrowało się jako potencjalni dawcy szpiku.

Od piątku, 9 września, ostrołęckie kino zaczęło projekcję filmów w technologi cyfrowej. Pierwszym filmem, który można było obejrzeć w technologii 3D była „Bitwa Warszawska 1920”, która ostrołęcką premierę miała 30 września.

Wrzesień to także okres gorącej kampanii wyborczej. W Ostrołęce i regionie odbyło się wiele spotkań w których uczestniczyli kandydaci do parlamentu. Podczas jednego z takich spotkań wydały się prawdziwe poglądy jednego z działaczy ostrołęckiej platformy - Marcin Maciejewski kiedy wokół Tuskobusa, który w tym miesiącu przyjechał do Ostrołęki, zgromadziła się grupa kilkunastu osób nieprzychylnych Platformie, działaczom zaczęły puszczać nerwy. W pewnym momencie Marcin w bulwersujący sposób wypowiedział się na temat przeciwników. Zwracając się do swoich kolegów z PO, wypalił: „Słuchajcie, jedźmy stąd, nie patrzmy na brudasów”.

W tym miesiącu także w Urzędzie Miasta odbyło się spotkanie z przedstawicielem firmy zajmującej się odzyskiwaniem podatku VAT. Ku zdziwieniu prezydenta i pracowników ostrołęckiego ratusza, przedstawicielem okazał się... Paweł Stańczyk. „Koszaliński”  Stańczyk, wspólnie ze swoją firmą, pomagał Ostrołęce odzyskać spore kwoty pieniędzy z podatku VAT.

W czwartek, 22 września, uroczyście otwarto boisko Orlik przy Zespole Szkół nr 3. Uroczystości rozpoczęły się o  turniejem piłki nożnej klas IV-VI szkół podstawowych o Puchar Prezydenta Miasta Ostrołęki. Następnie rozpoczęła się część oficjalna, wręczono też puchar dla zwycięskiej drużyny. Tą część uświetniły również występy artystyczne uczniów szkoły. Na nowo otwartym boisku rozegrano jeszcze mecze: drużyna Prezydenta Miasta Ostrołęki vs Drużyna Osiedla Stacja oraz mecz finałowy ligi piłki nożnej o puchar prezydenta.

Na placu przy ostrołęckim aquaparku odbył się festyn rodzinny „A nam jest szkoda lata”, zorganizowany przez rady kilku ostrołęckich osiedli. Na festynie bawiło się około tysiąca osób.na scenie prezentowały się ostrołęckie przedszkola, zespoły działające przy OCK, zespół Mamzel, grupy tańca nowoczesnego oraz ostrołęcki zespół The Fakto. Odbył się również pokaz karate. Gwiazdą wieczoru był Marcin Siegieńczuk, były wokalista zespołu disco polo - Toples.

Październik przyniósł kolejne jubileusze: 45-lecie Zespołu Pieśni i Tańca Kurpie oraz 90-lecie Zespołu Szkół Zawodowych nr 1. Obchody 90 lecia rozpoczęły się uroczystą mszą świętą, następnie przedstawiciele uczniów, nauczycieli, parlamentarzystów, władz miasta oraz duchowieństwa złożyły kwiaty pod pomnikiem doktora Psarskiego oraz na jego grobie. Później wszyscy wspólnie przeszli się do sali widowiskowej Ostrołęckiego Centrum Kultury. Po części oficjalnej przyszła pora na krótką część artystyczną przygotowaną przez uczniów ostrołęckiej „metalówki”. „Kurpie” natomiast swój jubileusz świętowały przygotowując w Ostrołęckim Centrum Kultury koncert jubileuszowy.

W Wyższej Szkole Ekonomiczno-Społecznej odbyła się debata kandydatów do parlamentu. Udział w niej wzięli ostrołęccy kandydaci do Sejmu z list PiS, PO, SLD i PSL. Organizatorem debaty było radio „Nadzieja” jednak relację wideo można było obejrzeć w naszym portalu.

W Październiku funkcjonariusze z ostrołęckiej komendy zatrzymali mężczyznę podejrzewanego o włamanie do karczmy Pod Klonami, którą później podpalił. Jak ustalono 23-latek w chwili zatrzymania był nietrzeźwy.

Starosta Stanisław Kubeł na spotkał się z dziennikarzami by podsumować inwestycje, dzięki którym powiat otrzymał statuetkę Kazimierza Wielkiego, która jest wyróżnieniem przyznawanym w rankingu inwestycyjnym tym samorządom, które największe nakłady inwestycyjne przeznaczają na rozwój infrastruktury technicznej. Starosta potwierdził, że najwięcej środków jest inwestowanych w drogi, ale też w oświatę, czy budowę nowej komendy.

Dzięki zaproszeniu europosła Adama Bielana dziennikarze portali eOstrołęka.pl i tv-ostrołęka.pl mogli z bliska zobaczyć, jak wygląda praca Parlamentu Europejskiego.Lista uczestników wyjazdu zamknęła się w prawie trzydziestoosobowej grupie - oprócz ostrołęckich redakcji w wycieczce brali również udział dziennikarze innych mediów z Mazowsza. Na miejscu czekał już na wszystkich Tomasz Marciniuk, asystent Adama Bielana, który oprowadzał dziennikarzy po parlamencie.

W listopadzie odbyły się kolejne spotkania dla młodzieży organizowane przez fundację „Drabina rozwoju”. Nasze miasto odwiedzili: Kurt Scheller, Grzegorz Bloch oraz Mirosław Trybulak i Jolanta Słoma.

Dorota „Doda” Rabczewska spotkała się w listopadzie ze swoimi fanami. Podczas spotkania w sklepie Media Expert, piosenkarka podpisywała swoją najnowszą płytę „7 pokus głównych”, którą tego dnia można było kupić w promocyjnej cenie.

W Ostrołęckim Centrum Kultury odbyła się premiera kalendarza „Policja jest piękna” na rok 2012.  Dochód z kalendarza ze zdjęciami ostrołęckich policjantek jest przeznaczony na leczenie dwuletniej Marysi Jastrzębskiej. Magda Eliasz-Laskowska wspólnie z innymi policjantkami, policjantem oraz Tomaszem Lendo założyła komitet „Pomóż Marysi”. Postanowili stworzyć i wydać kalendarz ze zdjęciami policjantek, a dochód z jego sprzedaży przeznaczyć na leczenie córki ostrołęckiego policjanta.

W listopadzie także nasze miasto od lat nawiedza OSPA i wciąż zaraża. Tym bardziej, że były to już XXVII Ogólnopolskie Spotkania z Piosenką Kabaretową OSPA. Laureatami OSPY został: kabaret „Czesuaf” z Poznania.

Najzdolniejsi uczniowie z Ostrołęcki i powiatów: ostrołęckiego, ostrowskiego, makowskiego, przasnyskiego oraz wyszkowskiego otrzymali stypendia Prezesa Rady Ministrów. Uroczyste przyznanie stypendiów odbyło się we wtorek, 29 listopada, w Muzeum Kultury Kurpiowskiej.

Przez trzy grudniowe dni, w 30 ostrołęckich sklepach, ponad 600 wolontariuszy zbierało żywność w ramach Świątecznej Zbiórki Żywności. Dzięki hojności ostrołęczan zebrano w tym roku ponad 9,5 tony żywności, która trafiła na stoły ubogich rodzin.

14 grudnia odebrano nowe rondo łączące ulice: Warszawską i Brzozową. Dzięki nowemu rondu zmniejszyły się korki na ulicy Brzozowej. Wjechanie na ulicę Warszawską w godzinach szczytu dopóki tego ronda nie zbudowano było bardzo trudne.

W grudniu górnicy z kopalni żwiru w Borowcach obchodzili swoje święto - Barbórkę. Podczas uroczystości nadano górnikom stopnie górnicze: inżynier górnik, technik górnik i górnik oraz 10 odznaczeń, przedstawiono też osiągnięcia i plany firmy „Cemex” - organizatora imprezy.

Po raz trzynasty odbył Festiwal Filmów Amatorskich „Filmowe Zwierciadła 2011”. Grand Prix i nagrodę ufundowaną przez prezydenta Ostrołęki zdobył Jakub Radej za film „Getto gospel”.

9 grudnia, odbyła się uroczystość mianowania nowego komendanta ostrołęckiej policji. Po Januszu Pawelczyku funkcję tę objął Stanisław Szcześniak. Mianowania dokonał zastępca Mazowieckiego Komendanta Wojewódzkiego - Rafał Batkowski.

Ostrołęccy parlamentarzyści i samorządowcy wspólnie z działaczami „Solidarności” i młodzieżą spotkali się w Gimnazjum nr 1 by uczcić 30 rocznicę wprowadzenia stanu wojennego w Polsce. Goście opowiadali młodym ludziom, jak wyglądał ten ciężki dla naszego kraju czas. Wiele osób wyraziło też żal o to, że za wprowadzenie stanu wojennego do tej pory nikt nie poniósł żadnych konsekwencji. W gimnazjum można było także obejrzeć wystawę pamiątek związanych ze stanem wojennym. Wieczorem ostrołęczanie spotkali się na mszy świętej w kościele farnym. Wszyscy wspólnie modlili się za tych, którzy oddali swoje życie za wolność ojczyzny. Po mszy uroczyście złożono kwiaty pod krzyżem upamiętniającym ks. Jerzego Popiełuszkę.

W grudniu na ostrołęckie ulice wyjechało ponad 100 Mikołajów na motorach. Przejechali ulicami miasta od marketu E.Leclerc na plac przed sceną przy Kupcu. Przed sceną pojawiło się kilkuset ostrołęczan z dziećmi, by spotkać się z niezwykłymi gośćmi. Dla najmłodszych mieszkańców miasta było to bardzo niezwykłe przeżycie. Wszystkie dzieci otrzymały też od Mikołajów słodkie upominki.

Także w tym miesiącu pierwsza restauracja sieci McDonald's w Ostrołęce została oficjalnie otwarta. Przecięcia wstęgi dokonał prezydent Ostrołęki - Janusz Kotowski. Po przecięciu wstęgi, wszyscy goście zobaczyli, jak wygląda zaplecze nowego lokalu. Opowiedziano im również, w jaki sposób przechowuje się produkty, oraz jak przyrządzane są dania w najpopularniejszej restauracji typu fast food.

Kalendarz imprez
kwiecień 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
dk1 dk2 dk3 dk4 dk5 dk6 dk7
dk8 dk9 dk10 dk11 dk12 dk13 dk14
dk15 dk16 dk17 dk18 dk19 dk20 dk21
dk22 dk23 dk24 dk25 dk26 dk27 dk28
dk29 dk30  1  2  3  4  5
×