zdjecie 3111
zdjecie 3111
2017-02-22T10:16:37+01:00 eOstroleka.pl
Ostrołęka,

Ostrołęka i Rzekuń zasiadają do rozmów. Stawką porozumienie w kwestii granic miasta i gminy

REKLAMA
REKLAMA
6
0
2

Spotkanie radnych gminy Rzekuń z władzami Ostrołęki nie przyniosło konsensusu w kwestii woli jaką ostrołęcki samorząd wyraził na włączenie sołectw Ławy, Goworki i Nowa Wieś Wschodnia do Ostrołęki. Radni z Rzekunia nie zamierzają odpuszczać "w walce" o swoją ziemię.

Stanowisko Ostrołęki zakłada przyłączenie wymienionych sołectw do Ostrołęki, a następnie podział przychodów z podatków planowanej elektrowni w stosunku 5/6 dla miasta, 1/6 dla gminy Rzekuń. Jest to podział proporcjonalny do liczby mieszkańców miasta i gminy. Z kolei Rada Gminy Rzekuń proponuje wycofanie projektu uchwały w sprawie zmiany granic administracyjnych Ostrołęki bez podejmowania dalszych działań oraz wycofanie projektu uchwały w sprawie przejęcia części terenu Gminy Rzekuń oraz wypracowanie kompromisu dotyczącego obsługi inwestycji powstającej elektrowni Ostrołęka.

Dwugodzinne spotkanie zakończyło się brakiem porozumienia, ale podczas niego obie strony przedstawiły szereg argumentów za przyjęciem konkretnych rozwiązań. Najwięcej wątpliwości budzi oczywiście wspomniany podział wpływów z podatków od elektrowni.

- Podczas spotkania zwróciłem się również z prośbą o zweryfikowanie możliwości prawnych zapisania ewentualnego podziału zysków z elektrowni. Zarówno przedstawiciele miasta jak również Pan Wójt nie mają pewności, czy jest możliwe trwałe zapisanie porozumienia w tej sprawie. Podczas spotkania powiedziałem wszystkim zebranym, że jeżeli Radni Gminy Rzekuń mają brać pod uwagę propozycję ewentualnego podziału potencjalnych zysków, to muszą wiedzieć, czy istnieją instrumenty prawne umożliwiające zapisanie w sposób trwały takiego rozwiązania - pisze na swojej stronie na Facebooku radny gminy Rzekuń Bartosz Podolak.

W spotkaniu udział wzięli radni gminy Rzekuń Bartosz Podolak, Edward Gryczka, Piotr Suchta, Stanisław Dmochowski, Bronisław Młodzianowski, Zdzisław Majewski, Zbigniew Małkowski, Antoni Smoliński, Zbigniew Wilkowski, Kazimierz Jastrzębski, Janusz Kubeł, Jerzy Konopka oraz wójt Stanisław Godzina, z kolei Ostrołękę reprezentowali prezydent Janusz Kotowski, przewodniczący Rady Miasta Jerzy Grabowski oraz radna Ewa Żebrowska - Rosak. Rozmowy odbyły się 17 lutego br.

REKLAMA

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
Zobacz również
Kalnedarz imprez
kwiecień 2021
PnWtŚrCzPtSoNd
 29  30  31  1 dk2 dk3  4
 5  6  7  8  9  10  11
 12  13  14  15  16  17  18
 19  20  21  22  23  24  25
 26  27  28  29  30  1  2
Dzisiaj:
Brak wydarzeń
×