2015-02-23T12:43:00+01:00 eOstroleka.pl
Ostrołęka,

Ostrołęka: Klucze do mieszkań socjalnych przekazane [ZDJĘCIA]

REKLAMA
zdjecie 5131
fot. eOstrołęka.plfot. eOstrołęka.pl
REKLAMA

W poniedziałek, 23 lutego odbyło się uroczyste przekazanie kluczy do mieszkań socjalnych w nowo wybudowanym bloku przy ulicy Braterstwa Broni w Ostrołęce. Lokale otrzymały 32 rodziny, a większość z nich odbierała klucze ze łzami wzruszenia w oczach.

W uroczystościach udział wzięli przedstawiciele samorządu Ostrołęki z prezydentem Januszem Kotowskim na czele, przewodniczący Rady Miasta Jerzy Grabowski, miejscy radni, reprezentant Banku Gospodarstwa Krajowego, Bogusław Białowąs, biskup łomżyński Janusz Stepnowski, Adam Galanek – prezes Ostrołęckiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego, spółki miejskiej występującej w roli inwestora zastępczego.

- Mam dziś w imieniu samorządu ogromny zaszczyt przekazać wam klucze do mieszkań. Jest to taki niezwykły element naszych codziennych działań na rzecz samorządu i mieszkańców, będący zwieńczeniem pracy wielu osób, poprzedzonej wieloma niełatwymi rozmowami i decyzjami. Dzięki jednak determinacji i wsparciu szerokiego grona osób udało się całe przedsięwzięcie doprowadzić do końca. Jest to największy, materialny dar jaki możemy wam ofiarować. W pobliżu waszego, nowego bloku znajdują się dwa z siedmiu ostrołęckich pomników przyrody. Są to długowieczne, piękne dęby. Mam nadzieję, że i wasze rodziny będą mogły tak jak te drzewa zapuścić tu korzenie i przez wiele lat czuć się dobrze we własnym domu – mówił podczas uroczystości prezydent Ostrołęki, Janusz Kotowski.

Po uroczystym przecięciu wstęgi i poświęceniu budynku i mieszkań przyszła pora na wręczenie kluczy. Dokonali tego prezydent Kotowski oraz przewodniczący Rady Miasta, Jerzy Grabowski. Na twarzach wielu z odbierających klucze dostrzec można było łzy wzruszenia. Dla każdej z rodziny była to wymarzona i długo oczekiwana chwila. Jeszcze dziś rozpocząć będą mogli przeprowadzkę.

- Budowa bloku socjalnego możliwa była dzięki bezzwrotnej dotacji z Banku Gospodarstwa Krajowego w wysokości 1,4 miliona złotych. Łączny koszt inwestycji wyniósł około 4,6 miliona. W trzykondygnacyjnym budynku znajdują się 32 mieszkania o powierzchni od 33 do około 62 m2. W ramach inwestycji wykonaliśmy także mini plac zabaw dla dzieci, parking z miejscami dla osób niepełnosprawnych oraz ogrodzenie. Wykonawcą była ostrołęcka firma Realizacji Inwestycji Kazimierz Mitelsztedt a całość nadzorowało OTBS, pełniące funkcję inwestora zastępczego – powiedział nam Paweł Stańczyk, wiceprezydent Ostrołęki.

Inwestycja powstała w ramach programu wsparcia budownictwa socjalnego i komunalnego. Do tej pory Bank Gospodarstwa Krajowego przyznał gminom w całej Polsce dotacje o łącznej wartości przeszło 0,5 mld zł. 1 marca br. rusza kolejny nabór wniosków o dopłaty, a tegoroczna pula środków to ponad 120 mln zł.

- Program wsparcia budownictwa socjalnego i komunalnego z Funduszu Dopłat funkcjonuje od 2007 r. Jego celem jest wsparcie samorządów w realizacji ustawowego obowiązku zapewnienia lokali najuboższym mieszkańcom. Jest realizowany przez BGK w formie bezzwrotnego finansowania (dotacji) projektów budowlanych lub remontowych oraz kupna lokali bądź budynków. Wysokość wsparcia w zależności od przedsięwzięcia może wynieść od 30 do 50 proc. wartości inwestycji. Program adresowany jest do gmin, związków gminnych, powiatów oraz organizacji pożytku publicznego — wyjaśnia Bogusław Białowąs z Banku Gospodarstwa Krajowego.

W wyniku programu powstało już ponad 10 tysięcy lokali socjalnych, komunalnych, miejsc w noclegowniach i domach dla bezdomnych, mieszkań chronionych i lokali dla powodzian. W terminach 1 - 31 marca lub 1 - 30 września br. inwestorzy będą mogli składać wnioski do BGK. - Na gminy, powiaty i organizacje pożytku publicznego oczekuje ponad 120 mln zł łącznie w obu edycjach programu w 2015 r.

REKLAMA
Kalendarz imprez
czerwiec 2022
PnWtŚrCzPtSoNd
 30  31 dk1 dk2 dk3 dk4 dk5
dk6 dk7 dk8 dk9 dk10 dk11 dk12
dk13 dk14 dk15 dk16 dk17 dk18 dk19
dk20 dk21 dk22 dk23 dk24 dk25 dk26
dk27 dk28 dk29 dk30  1  2  3
×