eOstroleka.pl
Ostrołęka,

Ostrołęka: Klucze do mieszkań socjalnych przekazane [ZDJĘCIA]

REKLAMA
zdjecie 9637
fot. eOstrołęka.plfot. eOstrołęka.pl
REKLAMA
zdjecie 9637

W poniedziałek, 23 lutego odbyło się uroczyste przekazanie kluczy do mieszkań socjalnych w nowo wybudowanym bloku przy ulicy Braterstwa Broni w Ostrołęce. Lokale otrzymały 32 rodziny, a większość z nich odbierała klucze ze łzami wzruszenia w oczach.

W uroczystościach udział wzięli przedstawiciele samorządu Ostrołęki z prezydentem Januszem Kotowskim na czele, przewodniczący Rady Miasta Jerzy Grabowski, miejscy radni, reprezentant Banku Gospodarstwa Krajowego, Bogusław Białowąs, biskup łomżyński Janusz Stepnowski, Adam Galanek – prezes Ostrołęckiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego, spółki miejskiej występującej w roli inwestora zastępczego.

- Mam dziś w imieniu samorządu ogromny zaszczyt przekazać wam klucze do mieszkań. Jest to taki niezwykły element naszych codziennych działań na rzecz samorządu i mieszkańców, będący zwieńczeniem pracy wielu osób, poprzedzonej wieloma niełatwymi rozmowami i decyzjami. Dzięki jednak determinacji i wsparciu szerokiego grona osób udało się całe przedsięwzięcie doprowadzić do końca. Jest to największy, materialny dar jaki możemy wam ofiarować. W pobliżu waszego, nowego bloku znajdują się dwa z siedmiu ostrołęckich pomników przyrody. Są to długowieczne, piękne dęby. Mam nadzieję, że i wasze rodziny będą mogły tak jak te drzewa zapuścić tu korzenie i przez wiele lat czuć się dobrze we własnym domu – mówił podczas uroczystości prezydent Ostrołęki, Janusz Kotowski.

Po uroczystym przecięciu wstęgi i poświęceniu budynku i mieszkań przyszła pora na wręczenie kluczy. Dokonali tego prezydent Kotowski oraz przewodniczący Rady Miasta, Jerzy Grabowski. Na twarzach wielu z odbierających klucze dostrzec można było łzy wzruszenia. Dla każdej z rodziny była to wymarzona i długo oczekiwana chwila. Jeszcze dziś rozpocząć będą mogli przeprowadzkę.

- Budowa bloku socjalnego możliwa była dzięki bezzwrotnej dotacji z Banku Gospodarstwa Krajowego w wysokości 1,4 miliona złotych. Łączny koszt inwestycji wyniósł około 4,6 miliona. W trzykondygnacyjnym budynku znajdują się 32 mieszkania o powierzchni od 33 do około 62 m2. W ramach inwestycji wykonaliśmy także mini plac zabaw dla dzieci, parking z miejscami dla osób niepełnosprawnych oraz ogrodzenie. Wykonawcą była ostrołęcka firma Realizacji Inwestycji Kazimierz Mitelsztedt a całość nadzorowało OTBS, pełniące funkcję inwestora zastępczego – powiedział nam Paweł Stańczyk, wiceprezydent Ostrołęki.

Inwestycja powstała w ramach programu wsparcia budownictwa socjalnego i komunalnego. Do tej pory Bank Gospodarstwa Krajowego przyznał gminom w całej Polsce dotacje o łącznej wartości przeszło 0,5 mld zł. 1 marca br. rusza kolejny nabór wniosków o dopłaty, a tegoroczna pula środków to ponad 120 mln zł.

- Program wsparcia budownictwa socjalnego i komunalnego z Funduszu Dopłat funkcjonuje od 2007 r. Jego celem jest wsparcie samorządów w realizacji ustawowego obowiązku zapewnienia lokali najuboższym mieszkańcom. Jest realizowany przez BGK w formie bezzwrotnego finansowania (dotacji) projektów budowlanych lub remontowych oraz kupna lokali bądź budynków. Wysokość wsparcia w zależności od przedsięwzięcia może wynieść od 30 do 50 proc. wartości inwestycji. Program adresowany jest do gmin, związków gminnych, powiatów oraz organizacji pożytku publicznego — wyjaśnia Bogusław Białowąs z Banku Gospodarstwa Krajowego.

W wyniku programu powstało już ponad 10 tysięcy lokali socjalnych, komunalnych, miejsc w noclegowniach i domach dla bezdomnych, mieszkań chronionych i lokali dla powodzian. W terminach 1 - 31 marca lub 1 - 30 września br. inwestorzy będą mogli składać wnioski do BGK. - Na gminy, powiaty i organizacje pożytku publicznego oczekuje ponad 120 mln zł łącznie w obu edycjach programu w 2015 r.

Kalendarz imprez
lipiec 2024
PnWtŚrCzPtSoNd
dk1 dk2 dk3 dk4 dk5 dk6 dk7
 8 dk9 dk10 dk11 dk12 dk13 dk14
dk15 dk16 dk17 dk18  19 dk20  21
 22  23  24  25  26  27 dk28
 29  30  31  1  2  3  4
×