2016-04-09T14:06:46+02:00 eOstroleka.pl
Ostrołęka,

Ostrołęka: Miejskie obchody rocznicy zbrodni katyńskiej i katastrofy smoleńskiej [ZDJĘCIA]

REKLAMA
REKLAMA

W sobotę 9 kwietnia na cmentarzu miejskim w Ostrołęce odbyły się uroczyste obchody 76. rocznicy zbrodni katyńskiej oraz 6. rocznicy katastrofy samolotu prezydenckiego pod Smoleńskiem. Przedstawiciele samorządu, oświaty, jednostek miejskich oraz kombatanci i harcerze wzięli udział w uroczystej mszy świętej i złożyli kwiaty pod pomnikiem ku pamięci poległych.

W uroczystościach wzięli udział samorządowcy na czele z prezydentem Januszem Kotowskim oraz przewodniczącym Rady Miasta Jerzym Grabowskim. Nie zabrakło także przedstawicieli duchowieństwa, byłych i obecnych parlamentarzystów, a także uczniów ostrołęckich szkół.

- Zgromadziliśmy się tutaj z miłości do Ojczyzny. Naszym przedstawicielem był prezydent Lech Kaczyński, to on dążył do tego by przywrócić historię Polski taką, jaka ona była. Pan prezydent Lech Kaczyński zginął na służbie Rzeczpospolitej, jadąc do żołnierzy, którzy w trudnym momencie swojego życia nie poddali się i nie wyparli się Ojczyzny. Namawiam, byśmy co roku zawsze tu byli i wspominali te rocznice - powiedział senator Robert Mamątow.

Po złożeniu kwiatów przy obelisku „Bóg, Honor, Ojczyzna, Katyń-Smoleńsk-Siewiernyj” odprawiona została krótka modlitwa, poprzedzona wystąpieniem diecezjalnego duszpasterza parlamentarzystów i samorządowców, a jednocześnie proboszcza parafii pw. Zbawiciela Świata w Ostrołęce.

- Składając wiązanki kwiatów mogliśmy spojrzeć prosto w oczy i twarze tym, którzy jechali do Katynia oddać hołd bohaterskim żołnierzom, zbrodniarze katyńscy nie mieli na tyle odwagi by spojrzeć w twarz, więc strzelali w tył głowy. Dziś przed nasze oczy przywołuje się obraz Matki Bożej Katyńskiej, która tuli do swojej piersi głowę żołnierza przestrzeloną z tyłu. Jej powierzamy tych, dla których zgromadziła nas dzisiejsza modlitwa - mówił ks. kan. Jan Świerad.

To nie koniec rocznicowych obchodów w Ostrołęce. Prezydent Janusz Kotowski zaprasza w niedzielę 10 kwietnia na skwer im. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego, gdzie o godz. 8.41 odprawiona zostanie modlitwa za ofiary katastrofy smoleńskiej oraz złożone zostaną kwiaty przy tablicy upamiętniającej wizytę prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Ostrołęce.

Zobacz również
Kalnedarz imprez
styczeń 2021
PnWtŚrCzPtSoNd
 28  29  30  31  1  2  3
 4  5  6  7  8  9  10
 11  12  13  14  15  16  17
 18  19  20  21  22 dk23  24
 25  26  27  28  29  30  31
Dzisiaj:
Brak wydarzeń