2023-03-01T13:32:00+01:00 eOstroleka.pl
Ostrołęka,

Ostrołęka pamięta o Żołnierzach Wyklętych [WIDEO, ZDJĘCIA]

REKLAMA
fot. eOstroleka.plfot. eOstroleka.pl
REKLAMA
22
10
47

W ostrołęckim muzeum odbyły się dziś uroczystości związane z przypadającym 1 marca Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Uroczystości upamiętniające bohaterów walk z aparatem władzy komunistycznej zaplanowano na kilka dni.

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych obchodzony w tym roku jest po raz 13. Tegoroczne uroczystości zaplanowane na kilka najbliższych dni odbywają się w funkcjonującym po byłym areszcie budynku Muzeum Żołnierzy Wyklętych.

W uroczystościach udział wzięli przedstawiciele organizacji kombatanckich, grupa miejskich radnych, delegacje służb samorządowych, harcerze, uczniowie klasy o profilu mundurowym.

Podczas uroczystości odczytano list od prezydenta RP Andrzeja Dudy. Krótkie wprowadzenie do cyklu wydarzeń związanych z dzisiejszymi uroczystościami skierował do uczestników spotkania dyrektor Muzeum Żołnierzy Wyklętych, Janusz Kotowski.

Dzisiejszy dzień, wyjątkowy dzień, bo przypominający wielkich bohaterów ma swój wymiar bez wątpienia ważny. Często mówimy o Wyklętych, Niezłomnych, o bohaterach, o postaciach prawie pomnikowych. I to jest prawda, bo to wyjątkowi bohaterowie. Ale z drugiej strony myślę, że każdy z nas ma świadomość, że prócz tego bohaterstwa, prócz tej pomnikowości, to byli często młodzi, pełni życia ludzie. To byli chłopcy i dziewczęta tacy sami jak tu stojący uczniowie ze szkół służb mundurowych, tak jak nasi harcerze. Ja mam pięćdziesiąt parę lat i to mogliby być moi synowie. To warto pamiętać, że prócz tego bohaterstwa ci młodzi ludzie byli tacy sami jak współczesna młodzież. Tak samo chcieli żyć bawić się, tańczyć. zakochiwać się, uczyć, studiować, oni byli tacy sami. tylko w pewnej chwili dziejów, swoich krótkich często dziejów potrafili wybrać to, co jeszcze ważniejsze niż ten urok codziennego, młodego życia.

- mówił dyrektor Kotowski.

O godzinie 12:00 na muzealnym dziedzińcu złożono kwiaty w hołdzie bohaterom, którzy w walce o polską wolność i niezawisłość oddali własne życie lub zostali bestialsko zamordowani na podstawie wyroków wydawanych przez aparat władzy komunistycznej.

Po uroczystości na muzealnym dziedzińcu zaproszono wszystkich na wykład Tomasza Radzika zatytułowany “Żołnierze Wyklęci. Niezłomni Bohaterowie naszej historii”.

REKLAMA
Materiał filmowy 1 :

Wasze opinie

STOP HEJT. Twoje zdanie jest ważne, ale nie może ranić innych.
Zastanów się, zanim dodasz komentarz
Brak możliwości komentowania artykułu po trzech dniach od daty publikacji.
Komentarze po 7 dniach są czyszczone.
Kalendarz imprez
marzec 2023
PnWtŚrCzPtSoNd
 27  28 dk1 dk2 dk3 dk4 dk5
dk6 dk7 dk8 dk9 dk10 dk11 dk12
dk13 dk14 dk15 dk16 dk17 dk18 dk19
dk20 dk21 dk22 dk23 dk24 dk25 dk26
dk27 dk28 dk29 dk30 dk31  1  2
×